Co je zooterapie?

Máte doma psa či kočku? Znáte ten uklidňující pocit, když si hrajete se svým domácím mazlíčkem? Ať už máte jakékoli domácí zvířátko, jistě dáte za pravdu těm, kdo tvrdí, že zvířata už jen svou přítomností mohou léčit.

V současné době je léčba pomocí zvířat jednou z nejrychleji se rozvíjejících léčebných metod. Máte depresi nebo pocity smutku či sklíčenosti? Zkuste vzít na procházku svého psa! Nebo si ve svém okolí najděte farmu, kde pořádají jezdecké kurzy na koních!

Rozdělení zooterapie

Na základě poznatků, že přítomnost a práce se zvířaty léčí, vznikla zooterapie. Můžeme ji rozdělit na hipoterapii, canisterapii a felinoterapii. Léčivá síla zooterapie tkví v tom, že v přítomnosti zvířat se nám sníží krevní tlak, celkové napětí a nervozita. Kontakt se zvířaty má velký vliv na naši psychiku. Zvíře se stane naším přítelem, který nám pomůže zařadit se lépe do společnosti a najít přátele. Proč toho nevyužít?

Co je hipoterapie?

Hipoterapie je léčebná metoda, která využívá působení koně na lidský organismus. Obvykle je spojena s léčbou poruch pohybového ústrojí.Velmi účinná je i při léčbě psychických a tělesných onemocnění.** ** Hipoterapie využívá jízdy na koni k uvolnění svalů a navození příjemného pocitu uvolnění. Co může být krásnějšího než pohled na přírodu kolem vás z koňského hřbetu!

Komu může pomoci hipoterapie?

Léčba pomocí hipoterapie se používá jako forma fyzioterapie zejména u pacientů s neurologickým, ortopedickým, kardiologickým a duševním onemocněním. U dětí se používá při poruchách chování, řeči, také při dalších psychických a tělesných onemocněních. Trápí vás pocity méněcennosti? Cítíte se sami? Myslíte, že máte nízké sebevědomí? Zkuste hipoterapii! Je také vhodná pro ty, kteří jsou zdraví, ale trpí nedostatkem sebevědomí a přátelství.

Hypoterapie a děti

Nejčastěji se praktikuje hipoterapie u dětí. U nich bylo dosaženo největších pokroků, protože bylo prokázáno, že u dětí vždy došlo ke zlepšení zdravotního stavu. Hipoterapie se provádí na specializovaných farmách s vycvičeným koněm. Obvykle přichází děti spolu s rodiči, což obohatí jejich rodinný život a upevní vztahy.

Jak pomáhá hipoterapie dětem?

Pravidelný pohyb koně nahoru, dole a do stran prohřívá a zároveň masíruje celé tělo dítěte. Nutí dítě, aby drželo rovnováhu, a tím zapojuje všechny svaly. Vede ke zlepšení fyzické i psychické kondice. Pravidelné kurzy hipoterapie přispívají k zapojování dětí do společnosti, děti si najdou kamarády, kteří trpí stejnou nemocí jako ony. Díky kurzům děti získávají dobrý vztah k přírodě a zvířatům.

Jak probíhá hipoterapie?

Hipoterapie probíhá vždy pod dohledem zkušeného hipoterapeuta či fyzioterapeuta. Kůň má vždy vodiče, který koně drží a vede během chůze. Návštěvník kurzu se musí nejprve seznámit s koněm a až k němu získá důvěru, může zkusit jízdu. Kurzy hipoterapie můžete navštěvovat dle nabídky dané farmy či centra. Pro někoho jsou vhodné pravidelné kurzy, jednou či dvakrát týdně a pro někoho jsou ideální prázdninové letní kurzy, které trvají obvykle jeden nebo dva týdny.

Jízdy na koni na farmách

Znáte v okolí farmu, která nabízí jízdy na koni? Zkuste využít její nabídky! Poznejte jaký je pohled na svět z koňského hřbetu! Budete nadšeni, že se dokážete udržet v sedle a co teprve až se naučíte jezdit sami bez pomoci trenéra! Pokud máte děti, zkuste vzít s sebou i je. Je třeba si dát pozor na výběr správného koně, i když většina koní snáší děti dobře. Kůň, stejně jako vy, potřebuje nějaký čas, aby si na vás zvykl a pokud s ním budete jezdit častěji, uvidíte, jakou radost bude mít z vašeho příchodu, protože i kůň má rád kontakt s lidmi a dovede ocenit jejich pozornost.

Canisterapie

Canisterapie je léčebná metoda založená na kontaktu psa a člověka. Při kontaktu se psem** ** během mazlení stoupá hladina endorfinu nejen u člověka, ale také u psa, což dokazuje, že tento kontakt je příjemný pro obě strany. Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. Máte doma psa? Pak to určitě potvrdíte. Pes dokáže být věrným a spolehlivým společníkem pro každého z nás. Zejména pro seniory se stává nepostradatelným společníkem. Hlavně pro ty, kteří žijí sami a péče o psa jim přináší radost a zároveň je udržuje ve fyzické kondici.

Kdy se používá terapie se psy?

Canisterapie výrazně pomáhá** ** u** mentálně a duševně nemocných lidí** nebo u lidí, kteří potřebují povzbudit při jejich nemoci. Jedná se například návštěvy psů u onkologicky nemocných dětí, návštěva seniorů v domovech či nemocnicích…Pes může vždy pomoci, jeho veselost a bezstarostnost zažene i ty nejchmurnější myšlenky. Pacientům přináší radost a chvilku oddychu od jejich problémů.

Kdo může být canisterapeutem?

Chcete i vy pomáhat nemocným lidem a pracovat se psem? Nejprve si musíte projít kurzem canisasistenta, což je první stupeň odborné kvalifikace. Jako canisasistent můžete samostatně provozovat aktivity s klienty za pomoci psa, to znamená, že můžete přivést psa ke klientovi a ten si s ním může hrát či hladit. Jedná se zde jen o soběstačné klienty, například v domovech důchodců, dětských domovech apod. Ale i tak je nutný dohled personálu či ošetřovatele.

Canisasistent – profesionál

Jedná se o sociální pracovníky, fyzioterapeuty a další odborníky ze zdravotní či sociální sféry, kteří chtějí používat canisterapii ve své praxi. Tito odborníci znají důkladně zdravotní stav klienta. V kurzu canisterapie se dozví, jak pracovat s klientem, aby došlo ke zlepšení jeho stavu. Pracují sami se psem i klientem.

Canisterapeut

Canisterapeuti jsou skutečnými odborníky na canisterapii. Prošli úspěšně kurzem canisasistenta a mají v tomto oboru dlouhodobou praxi. Proto je jich u nás tak málo.

Co je felinoterapie?

Felinoterapie je jako předchozí léčebné metody založena na příznivém vlivu přítomnosti zvířete, tentokrát ale kočky. Máte doma kočku či kocoura? Pak jistě víte, že kočka je na rozdíl od výše uvedených zvířat naprostým opakem, co se týče chování k člověku. Kočka je samostatná, nepotřebuje takovou péči jako pes, někteří chovatelé dokonce tvrdí, že se o sebe dokáže postarat sama. Víte, že kočka si utváří názor na člověka již při prvním kontaktu? To pak ovlivní jejich vzájemné soužití.

Co léčí felinoterapie?

Felinoterapie léčí stejné nemoci a poruchy jako canisterapie, nejčastěji se také jedná o duševní problémy. Kočka se pro svou nenáročnost používá především u seniorů a handicapovaných lidí. Felinoterapie může být buď pasivní – pomáhá pouhá přítomnost kočky u pacienta nebo interaktivní – pacient o kočku pečuje, vytvoří si k ní vztah, má za ni zodpovědnost a kočka se stane jeho přítelem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18535 (novesluzby.cz#20095)


Přidat komentář