Chronický únavový syndrom - může postihnout i Vás

Ünavu zná asi každý z nás, ovšem když už člověka vyčerpá například pouhé čištění zubů nebo oblékání, není zde něco v pořádku. Můžeme uvažovat o celé řadě různých nemocí, mezi nimiž se vyskytuje i chronický únavový syndrom (anglická zkratka CFS).

Když se řekne únava

Únava je zcela běžným problémem, na který si stěžuje velké procento lidí. Nejhůře jsou na tom rozvinuté země. Lidé jsou neustále unavení z práce, z nemocí apod. Únava je ale příznakem, který je charakteristický pro obrovský počet nemocí a chorob (například cukrovka, nemoci krve aj.). Únava nastává při neustálém spěchu, práci, náročném stylu života, při problémech ve vztahu atd. Faktem je, že únavou trpí více ženy než muži, což je vysvětlováno hlavně zátěží na ženu (zaměstnání, domácnost).

  • Dlouhodobá únava trápí až čtvrtinu populace, avšak pouze asi 2 až 3 % z tohoto počtu jsou podle kritérií diagnostikováni jako pacienti s chronickým únavovým syndromem.

Základní charakteristika CFS

Mnozí lidé se příliš neztotožňují s tím, aby se nemoc označovala jako chronický únavový syndrom, protože to nemá s běžnou únavou nic společného. Pojmenování tuto nemoc jakoby zlehčuje.

Chronický únavový syndrom se projevuje převládajícím silným vyčerpáním

extrémní únavou a nevýkonností. Tato nemoc je velmi častým chronickým onemocněním a údajně se vyskytuje dvakrát častěji než roztroušená skleróza. A i přesto není součásti Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN).

Chronický únavový syndrom postihuje muže i ženy, jedince jakékoliv věkové kategorie, barvy pleti či společenského postavení

Největším problémem při této nemoci je únava, která je tak hluboká, že brání vykonávání i těch nejjednodušších činností (např. nakupování, mytí nádobí apod.). Typická je i ztráta výdrže- člověk není schopen například doříct větu, musí si odpočinout.

Chronický únavový syndrom v minulosti

Známou osobností, která trpěla touto nemocí, je Florence Nightingaleová- založila organizaci Červený Kříž, pečovala o válečné bojovníky. Chorobou onemocněla ve věku 30 let a po celý život už zůstávala jen na lůžku. Jelikož se narodila 12. května, je tento den spjat s CFS. Proběhlo několik „epidemií“ CFS (1984 Nevada, 1934 Los Angeles, 1948 Island, 40. léta ve Švýcarsku). Spekuluje se také o tom, že CFS trpěl i Charles Darwin. Dlouhodobá únava se v 19. století označovala jako neurastenie.

Jak se chronický únavový syndrom projevuje

Propuknutí CFS je zpravidla náhlé, obvykle je to spojeno s jiným onemocněním (s charakteristickými příznaky pro chřipku), s emoční krizí, traumatem, úrazem, operací apod. Mezi příznaky patří lehce zvýšená teplota, déletrvající bolest v krku, zvětšené a citlivé mízní uzliny, narušený spánek (člověk spí třeba jen 2 hodiny, pak už nemůže usnout), i po prospané noci je člověk stále unavený bez energie, nesoustředěnost, poruchy krátkodobé paměti, problém i s jednoduchým rozhodováním. Člověk může být dále podrážděný, úzkostný, má záchvaty paniky, trpí depresemi, bolestí hlavy, svalů, kloubů, břicha, plynatostí, zácpou, průjmem, opary, člověk se lehce zadýchává, má nepravidelný tep, cítí bolest na hrudi, třese se, má zimnici, je přecitlivělý na hluk, pach, léky, alkohol. Lidé s touto nemocí mají tendenci přibírat na váze.

Proč nemoc vzniká- chronický únavový syndrom

Příčina chronického únavového syndromu není zatím zcela objasněna, ale svou roli zde hrají virové infekce, stres, poruchy imunity. Nemoc podporuje špatné životní prostředí, vyčerpání, podvyživení, hormonální výkyvy. V minulosti se nemoc označovala jako tzv. myalgická encefalomyelitida.

Diagnóza CFS je následující:

  • Únava, která trvá minimálně půl roku, která se nedá odstranit ani klidem na lůžku a způsobuje pokles běžné činnosti alespoň o 50 %.
  • Musí se vyloučit jiné příčiny vzniklé únavy (například onkologické, psychiatrické faktory).
  • Kritéria, která vylučují diagnostiku CFS, jsou obezita, časté užívání alkoholu, užívání drog, poruchy příjmu potravy, demence, jiná související tělesná nebo psychická onemocnění.

Typická oběť CFS

  • Nemoc často postihuje cílevědomé ženy se vzděláním (ve věku asi 30 let), které musí zvládat kariéru i rodinu, málokdy odpočívají a neustále se chtějí zdokonalovat.
  • Chronickým únavovým syndromem trpí hlavně lidé orientovaní na dosahování maximálního výkonu, kteří se neustále zaměřují na své povinnosti.
  • Velké procento lidí s CFS má alergii.
  • Nejčastěji postihuje lidi ve věku 25 až 45 let.

Dá se nemoc léčit?

Podle výsledků vyšetření není člověk nijak nemocný, tudíž se léčí jen samotné projevy. Je nezbytné poskytnout člověku psychologickou podporu.

Postižený pacient by se měl snažit vypozorovat, co přispívá ke zhoršení a zlepšení jeho stavu a na základě toho upravit svůj životní styl, pokusit zbavit se stresu, zdravě jíst (každý den minimálně 5 ks ovoce či zeleniny). Osvojte si relaxační techniky, meditujte, cvičte jógu, lehký aerobik.

Člověk by se měl snažit uklidnit ve všech oblastech svého života

Základem je dostatek, ale ne nadbytek spánku, pravidelné jídlo (ovšem nepřejídání se), mírný pohyb. Respektujte potřeby svého těla a stanovte si reálné ambice. Zeptejte se lékaře na kontakt na specialistu, který vás naučí šetřit svou energii.

Pokuste se o duševní rovnováhu

Jedná se však o obtížný úkol, jelikož vyrovnat se s chronickou nemocí je stresující, depresivní, úzkostné. Zde mohou pomoci různé metody. Pokud se zhorší i psychika pacienta, může pomoci psychoterapie a antidepresiva. Některým lidem prospívá i kontakt s ostatními, kteří jsou také postiženi touto nemocí. Hlavně se nesnažte se svým problémem být sami. Informujte o nemoci rodinu, přátele, kolegy, aby pochopili, že se skutečně jedná o nemoc, která vyžaduje trpělivost a ohled.

O prevenci v tomto případě nemůžeme ani hovořit, protože není stanovena jasná příčina choroby.

Doplňky stravy

Když našemu organismu chybí nějaké nutričně důležité látky, vždy to může zapříčinit únavu. Doporučují se následující doplňky: vitamin C, karotenoidy, třezalka, echinacea, hořčík, lékořice, sibiřský ženšen, kozinec, tabebuia.

Schopnost odpočívat je v dnešní době uměním

Dnešní přetechnizovaný svět nás neustále vede ke shonu. Lidé usilují o peníze, vyšší postavení, pracovní úspěchy, chtějí být „v obraze“ atd. Aby mohl člověk těchto zmíněných cílů dosáhnout, musí vynaložit jisté psychické a fyzické úsilí. Pokud je člověk vyčerpáván, potřebuje i odpočívat, zkrátka musí zde existovat určitá vyváženost. Kdo tuto zákonitost nebere v potaz, škodí sám sobě, svému zdraví. Ono se někdy ne nadarmo říká, že člověk si ničí své zdraví, aby vydělal peníze, a potom platí, aby zdraví opět dosáhnul.

Dostatek kvalitního odpočinku je prevencí různých onemocnění

Abychom si pěstovali zdravý životní styl, je potřeba udělat si čas jen pro sebe, „vypnout“, prostě odpočívat. Zní to tak jednoduše, avšak ne každý to dokáže…

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18518 (novesluzby.cz#20024)


Přidat komentář