Chirurgie - rozhovory z čekárny chirurgie

V dnešním druhém díle seriálu - Interview s pacientem, redaktorka Mediapol News připravila rozhovor s pacientem v čekárně cévní chirurgie. Setkali jste se s anomálií krční žebro?

Díl 2. - Krční žebro

Na otázky bude odpovídat paní Vlasta 40 let, Český Brod

Otázka

Kdy a jak jste zjistila paní Vlasto, že máte krční žebro a co tomu předcházelo?

Odpověď

To byla velmi složitá cesta k zjištění co mi vlastně je. Začalo to tak, že mě maličko brněla levá ruka, tedy ze začátku pouze pár prstů a jen občas. To bylo asi tak v červnu. Protože mám křivou páteř, usoudila moje obvodní lékařka, že to bude od páteře a začala jsem navštěvovat neurologa. To bylo v listopadu, kdy mě začala ruka nejen brnět, ale bolela mě již celá.

Pomohli Vám na neurologii?

No jak se to vezme – částečně od bolesti ano, protože jsem dostávala injekce a tak se vlastně odstraňoval důsledek nemoci, ale ne nemoc samotná.

Co tedy následovalo pak?

Těsně před vánoci mi ruka už chladla. Jen občas, ale ta bolest byla nesnesitelná. Manžel mi ruku zahříval a donutil mě dojít znovu za obvodní lékařkou. Jenže v době mé návštěvy ta ruka zrovna byla teplá – zákon schválnosti. Vyžádala jsem si jiného specialistu a tak paní doktorka vybrala dle popisu mých bolestí cévního specialistu.

To se již přehouply Vánoce, nebo to bylo mezi svátky?

Vánoce jsem přečkala v sedě nebo v leže doma s rodinou, jinak jsem totiž fungovat nemohla, jak jsem vyvinula nějakou byť sebemenší činnost, okamžitě ruka zledovatěla a bolestí jsem nemohla vydržet. 

Co ukázalo vyšetření na cévním oddělení?

Pan docent si mě vyslechl, vzal mi paži do svých rukou, změřil mi tep na zápěstí, v ohybu lokte i v podpaží a řekl mi „ no aby vám nechladla, když do ní vůbec neproudí krev“ druhý den jsem nastoupila do nemocnice.

Tam Vám jistě brzy pomohli, že?

No kéž by! Absolvovala jsem vyšetření magnetickou rezonancí, echo srdce, několik RTG, angiografie, vyšetření ultrazvukem až přišli na to, že mi na krku vyrostla asi 4 cm kost. Nazývaná krční žebro, je to vrozená vývojová vada.. Vyskytuje se zhruba u 1 % populace. Připadala jsem si jako případ dvouhlavého telete, na kterého se chodí dívat lékaři z celé nemocnice :-) Páni doktoři mi vysvětlili, že v mém případě tato kost tlačila při nějakém specifickém pohybu na moje tepny či žíly a de facto je rozbila. Což způsobilo krevní sraženinu a přívod krve do horní končetiny byl ucpán.

Takže následovala operace, to bylo dobu v lednu?

Kdepak operaci nakonec prováděli až v Praze a to 4. dubna. Mezitím věřte nebo ne, ruka pomalu a jistě den ode dne bolela méně a méně. Jednak jsem byla celou dobu v nemocnici, kde toho pohybu moc není a jednak mi pan doktor vysvětlil, že zvířatům se také stává a nikdo je neoperuje, tělo si za čas pomůže samo tím, že vytvoří pro přístup krve do ruky tenké žilky – kapiláry, které ji dokrvují. 

Jak probíhala operace?

Opět jsem absolvovala kolečko vyšetření a při angiografii mi tepnou vložili do té rozbité části kovový stent (vlastně takovou skruž), který otevřel průchod krvi. V tu chvíli jsem totálně oslepla (tento zákrok se provádí při vědomí). Slepota mě šíleně vyděsila, ale pan doktor mě chytil za ruce, který mi před sebou mávala a utišil mě, abych se nebála, že je to jen dočasné a je to způsobné tím jak se mi řádně rozproudila krev. Odhadem po dvou hodinách jsem zas viděla normálně a od té doby mě ruka již nestudila.

Takže tu kost Vám tam nechali?

Pravdou je, že mě to napadlo navrhnout, ale lékař mě přesvědčil, že ji raději vyndáme. Takže za dva dny jsem šla na sál znovu, tentokrát v celkové anestezii. Kost nahoře – někde v bodě mezi krkem a ramenem mi vyndali řezem pod paží :-) nedovedu si vůbec představit jak!!! Ale možná je to dobře....

Jak dlouho se Vám rána hojila?

4.4. jsem šla na sál a 11.4. mě propustili do domácího léčení. Nevěřila jsem tomu, jak rychle se jizva hojí. Dnes je medicína prostě rychlá. Beru léky na ředění krve – jako prevenci. Jsem zdravá.

Mohu se zeptat paní Vlasto, kolik jste zaplatila korun od počátku nemoci do doby uzdravení?

Tak odhadem počítám poplatky u lékaře, poplatky za lůžko a doplatky na léky 5 700 Kč. Ovšem kdybych musela platit všechno asi by mi nezbylo nic jiného, než počkat jako to zvíře až si s mojí nemocí pomůže příroda. Slyšela jsem, že například ten stent – který mám v tepně stojí řádově statisíce korun. A to nemluvím o všech těch detailních vyšetřeních a velmi kvalifikované práci lékařů. **
**

** Velice Vám děkuji za rozhovor a přeji hodně zdraví.
**

Z lékařského hlediska

Hluboká trombóza

Tromboza žil dolních končetin je velmi častý problém mnoha žen. Řadí se společně s tromboflebitidou mezi žilní záněty. Je to onemocnění nepříjemné jak svými projevy, tak i svými komplikacemi, z nichž životu nebezpečná je zejména obávaná plicní embolie.

Jak vzniká?

Příčiny vzniku onemocnění jsou shodné s příčinou vzniku krevních sraženin v cévách. Krev z dolních končetin odtéká prostřednictvím dvou žilních systémů. Zásadní je hluboký systém a kromě toho je zde ještě systém žil povrchový. Oba systémy jsou propojené. Žíly na dolní končetině jsou vybaveny speciálními chlopněmi.

Za normálních okolností pohyb svalů dolních končetin vytlačuje krev směrem k trupu a jednosměrné chlopně brání jejímu navracení zpět a navíc také zabraňují toku krve z povrchového systému do žilního. Při nahromadění dostatečného množství rizikových faktorů začnou v hlubokém systému vznikat krevní sraženiny a trombóza žil dolních končetin je na světě.

Klasickými rizikovými faktory vzniku krevních sraženin v hlubokých tepnách jsou: dlouhodobá nehybnost dolních končetin, obezita, těhotenství, stavy po velkých chirurgických výkonech, antikoncepce... 

Jak to pozná laik?

V hlubokém systému vznikly sraženiny a ucpávají ho. Krev se hromadí a snaží se protékat do systému povrchového, který se rozšiřuje a plní se krví. To je na první pohled vidět = křečové žíly. Postižená končetina je oteklá, bolestivá, nafialovělé barvy. Postižený člověk cítí bolest v lýtku.

Prvním projevem bohužel mohou být až komplikace trombózy žil dolní končetiny v podobě projevů plicní embolie. Jako vždy je nutné zhodnocení příznaků lékařem. Pokud lékař pojme podezření na trombózu dolních končetin, indikuje ultrazvukové vyšetření nohou, které umožní vidět celý žilní systém a nalézt případné sraženiny. 

Existuje prevence?

Je nutné se chránit před rizikovými faktory, pokud to lze. To znamená vyhýbat se dlouhému stání, pravidelně cvičit s dolními končetinami a posilovat tak svalovou pumpu umožňující tok krve, při předepisování antikoncepce by pacientka měl lékaři oznámit jakýkoliv výskyt trombóz v rodině, po větších operacích se stahují nohy pacientů bandážemi a provádí se rehabilitace atd.

Cévní chirurgie je dnes na tak vysoké úrovni, že dokáže vykonávat operace křečových žil i ambulantně. Jsou to vlastně kosmetické operace. Po operaci nemáte na nohách velké hematomy, kožní pigmentace a poruchy kožní citlivosti jako po běžné operaci žil. Několik hodin po výkonu budete stále v péči odborného personálu a poté odejdete v doprovodu domů. Za několik dnů si Vás pozve lékař na převaz. Ambulantní výkony mívají téměř vždy méně komplikací než operace v nemocnici.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18677 (novesluzby.cz#20581)


Diskuze a zkušenosti

Lucie Kalejova | 11.08.2010 17:37
Pomoc při léčbě Dobrý den, je mi 23 let. Trpím syndromem krčního žebra na obou stranách. Mám kvůli tomu velké bolesti a neustále trpím bloky páteře, které jsou s tímto spojené. Též mám omezenou citlivost obou horních končetin. Bolesti zad jsou čím dál tím horší a prý se budou jen zhoršovat. Proto prosím o pomoc a rady. Jestli s tím jde něco dělat. Zde je můj e-mail: Kalejova.Lucie@seznam.cz. Děkuji


Přidat komentář