Chcete se stát vegetariánem?

Nejprve si uvědomte všechny aspekty vegetariánství. Přináší více výhod nebo nevýhod? Je to pro vás ten pravý životní styl? Vegetariánství je založeno na myšlence, že člověk nepojídá maso ze zvířat.

Vegetariánská strava nepřipouští pokrmy z masa a jeho výrobků. Zastánci vegetariánství obvykle patří také mezi ochránce zvířat, protože považují zvířata a člověka za rovnocenné živé bytosti. To znamená, že zvířata mají stejná práva na život a důstojné zacházení jako my lidé.

Kdy vzniklo vegetariánství?

Vegetariánství vzniká už od počátku civilizace. U některých pravěkých či starověkých národů to bylo do jisté míry dáno i tím, že se jejich strava skládala z rostlin a jejich plodů, protože si buď neuměly, nebo neměly kde ulovit zvěř. U některých národů bylo pojídání masa výslovně zakázáno z náboženských důvodů. Z historických pramenů víme, že maso nebylo konzumováno ve starověké Indii, Egyptě a v části Řecka – Thrákii. Díky kolonizaci Indie během první poloviny 19.století se filozofie vegetariánství rozšířila nejprve do Anglie a poté do celého světa. Z Anglie také pochází samotný název – vegetariánství, protože zde byla v roce 1847 založena první vegetariánská společnost.

Proč být vegetariánem?

Důvodů, proč se stát vegetariánem, může být hned několik. Někoho k tomu mohou vést etické či náboženské důvody, jiného zase zdravotní či politické. Nejčastěji převládají morální a zdravotní důvody. Přívrženci vegetariánství tvrdí, že je neetické zabíjet zvířata jen pro uspokojení našich chuťových buněk.

Zdravotní a jiné důvody

Vegetariáni tvrdí, že pro naše tělo je maso nezdravé, protože cholesterol v něm obsažený ucpává tepny, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Vegetariáni považují jejich stravu za více ekologickou, neboť výroba rostlinných surovin je mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Vegetariáni patří také k odpůrcům velkochovů, kde mnohdy dochází k týrání zvířat. Ke zvířatům se zde přistupuje jako k věci, kterou je potřeba dobře vykrmit a výhodně prodat maso.

Jaké stravě je více přizpůsobeno naše tělo?

Co nám říká anatomie člověka? Jsme více býložravci či masožravci? Každý přece ví, že člověk je všežravec. Málokdo ale už ví, že lidské tělo-konkrétně trávící systém-máme více podobný býložravcům. Masožravci mají střeva přibližně dvakrát kratší než býložravci, aby bylo maso rychleji stráveno.

Působí konzumace masa na naše tělo škodlivě?

Podle vegetariánů častá konzumace masa zatěžuje naše trávicí ústrojí a vede k onemocněním jako je vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, který ucpává cévy, a to způsobuje onemocnění srdce a mozku. Odpůrci vegetariánství na druhou stranu tvrdí, že při správné životosprávě se můžeme těmto onemocněním úspěšně vyhnout. Ale je zapotřebí omezovat škodlivé živočišné tuky, hovězí a vepřové maso a pravidelně sportovat.

Chcete jíst zdravé maso nebo raději žádné?

Zcela jiný pohled na věc přináší skutečnost, že zvířata ve velkochovech jsou vykrmována, mají nedostatek pohybu a mnohdy jsou doslova předávkována hormony či jinými chemickými látkami pro rychlý růst a vývoj. Tyto látky jsou samozřejmě škodlivé. A co teprve látky používané při zpracování masa z velkochovů! Průzkumy ukazují, že je zde jistá souvislost mezi častou konzumací masa a některými druhy rakoviny. Odborníci na zdravou výživu proto doporučují kupovat maso z ekologických farem. A nebo nejezte maso vůbec a staňte se vegetariány!

Výhody vegetariánství

Tento způsob obživy má zejména zdravotní přínos pro váš organismus. Máte vysoký cholesterol? Jste obézní? Zkuste vegetariánskou stravu! Ta totiž při správném složení dokáže snížit hladinu cholesterolu a také snížit vaši hmotnost. Ovšem hodně záleží na tom, aby vegetariánská strava měla správné složení, aby nedocházelo k závažnému nedostatku vitamínů a ostatních důležitých látek. Oproti klasické stravě ta vegetariánská, která je správně sestavená, obsahuje více vitaminu C, vlákniny a antioxidantů.

Nevýhody

Na druhou stranu vegetariánské stravování může přinést spoustu záporů hlavně pro vaše tělo. Vyloučením masa přicházíte o nezbytné bílkoviny, esenciální aminokyseliny a vitaminy-především skupiny B. Při dlouhodobém vegetariánství proto může u žen zmizet menstruace, což ohrozí jejich plodnost. Nedostatek těchto látek může vyvolat častou únavu. U těhotných žen nedostatek bílkovin a kyseliny listové a ohrožuje zdravý vývoj dítěte.

Sója, tofu, seitan…

Vyškrtnutím masa a výrobků z něj ze svého jídelníčku ztrácíte přísun některých důležitých vitaminů pro vaše tělo. Abyste jej nahradili, je potřeba zařadit do svého jídelníčku suroviny, které tyto ztracené vitamíny obsahují. Jako například soja, tofu, seitan… Obohaťte svůj vegetariánský jídelníček o živiny se správnou nutriční hodnotou!

Jak se stát vegetariánem?

Vždy záleží pouze na vás a na vašich důvodech proč se jím chcete stát. Pokud máte pevnou vůli a odhodlání, zaručeně se vám to povede. Zdá se vám, že vaše odhodlání nestačí a že potřebujete pomoc? Pořiďte si některou publikaci jak začít s vegetariánstvím nebo si vyhledejte několik rad na internetu. Existuje několik doporučení, například začít s postupným vyřazováním masitých pokrmů. Zkuste nejprve nejíst maso dva či tři dny v týdnu! Pokud úspěšně překonáte chuť na maso, postupujte dále, dokud nevyřadíte maso na celých sedm dní v týdnu.

Odvětví vegetariánství

Od každého filozofického směru se obvykle odtrhnou různé obory či odvětví, které se v něčem liší. Nejinak je tomu i u vegetariánství. Nejznámější jsou ovo-lakto vegetariáni,lakto – vegetariáni a vegani.

Ovo – lakto vegetariánství zakazuje maso a jeho výrobky v jakékoli podobě. Lakto – vegetariánství nepovoluje maso, výrobky z masa, ale navíc ani vejce. Nejpřísnějším odvětvím je veganství, které odmítá nejen maso a masné výrobky, ale i živočišné produkty - mléko,sýry, vejce,máslo…

Víte, že vegani nepoužívají zvířecí produkty dokonce ani jako část oděvu či k technickým účelům? Ačkoli je jejich filozofie důsledná, přesto někteří vegani nesouhlasí s projevy vegetariánství jako je makrobiotika či frutariánství, které povoluje pouze stravu složenou ze semen a plodů rostlin.

Než začnete s vegetariánstvím, zajděte k lékaři!

Chcete začít s vegetariánstvím? Nejprve se nechte vyšetřit od vašeho lékaře! Pokud máte nějaké zdravotní problémy, vegetariánská strava by vám mohla přitížit! Záleží na vašem zdravotním stavu, který nejlépe zná váš praktický lékař. Buďte zodpovědnými vegetariány! Dejte na radu svého lékaře, který vám buď vegetariánství doporučí, nebo zakáže. Váš lékař by vám měl provést několik vyšetření a jedním z nich je i zjištění krevní skupiny.

Víte, že podle typu krevní skupiny byste se měli stravovat?

Vědci zjistili, že každé krevní skupině vyhovuje jiná strava. Máte krevní skupinu A nebo AB? Můžete být klidní, protože právě pro vás je nejvhodnější vegetariánská strava. Je dokázáno, že lidé s krevní skupinou A se nejčastěji stávají vegetariány. U krevní skupiny AB se alespoň občas doporučuje konzumovat bílé maso.

Je vaše krevní skupina 0? Pak patříte mezi potomky pravěkých lovců, a i když se budete snažit sebevíc, vegetarián z vás určitě nebude. Vegetariánská strava by vám naopak mohla způsobit zdravotní potíže. Z těchto výzkumů vyplývá, že vegetariánství k některým skupinám přirozeně patří a k některým zaručeně ne.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18536 (novesluzby.cz#20097)


Přidat komentář