Černá rýže - výběr, druhy, složení

Rýže patří mezi nejdůležitější potraviny na světě. Pro téměř polovinu světové populace znamená hlavní zdroj obživy. Patří totiž mezi ty nejlevnější potraviny a je velmi sytá. Jde také o jednu z nejzdravějších potravin.

Kdy se začala pěstovat rýže?

Historie pěstování rýže sahá podle nedávných archeologických nálezů primitivních osiv rýže a zemědělských nástrojů až do doby před 9 000 lety. Pravděpodobně se rýže začala pěstovat na území Thajska a poté se postupně rozšířila do Číny, Španělska, Indie a Francie. V 17. století byla rýže převezena také do Jižní Ameriky. Klasická rýžová pole jsou vynálezem právě Číňanů. Postupně se rýže stala oblíbenou potravinou po celém světě. Ovšem ve středověku v době rozšíření malárie bylo** pěstování rýže** omezováno. Lidé totiž měli za to, že rýžová pole přispěla ke vzniku epidemie. V současnosti se rýže řadí k těm nejlevnějším a nejrozšířenějším potravinám. Většina rýže je pěstována v Asii a mezi její největší vývozce patří Thajsko, Vietnam a Čína.

Hnědá rýže – doposud považována za nejzdravější rýži

Hnědá rýže obsahuje velké množství manganu a také minerálů mezi něž patří selen a hořčík. Dále je bohatá na vlákninu, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a udržovat stálou hladinu cukru v krvi, což ocení především diabetici. Dále potom snižuje sekreci žlučových kyselin. Hnědá rýže je vhodná jako pomůcka při zažívacích problémech. Díky vitamínům a minerálům, které obsahuje podporuje zdraví vlasů, nehtů a kůže. Také podporuje vylučování zplodin metabolismu z těla ven přes ledviny.

Nahradí černá rýže hnědou rýži?

Existuje hodně levných potravin, které jsou přitom docela bohaté na živiny. Mezi ty nejznámější z nich patří právě již zmíněná hnědá rýže. Existují také potraviny, které jsou extrémně bohaté na antioxidanty, jmenujme například borůvky a ostružiny. Podle nového výzkumu, jehož výsledky byly prezentovány na schůzi American Chemical Society, (Americká společnost chemiků) by mohla černá rýže patřit mezi potraviny, které jsou levné, bohaté na živiny a které navíc obsahují velké množství zdraví prospěšných antioxidantů.

V Číně je černá rýže známá jako tzv. zakázaná rýže, protože dříve byla výsadou jen šlechticů. Existuje mnoho druhů rýže a černá rýže bývá často špatně kategorizovaná jako rýže hnědá. U nás černá rýže nepatří mezi známé druhy rýže, kdežto hnědá patří již docela k oblíbeným.

Co víme o černé rýži

 • Černá rýže má ořechovou chuť a příjemnou vůni.
 • Černá nebo také divoká rýže ve skutečnosti není pravou rýží. Jde o semena vysoké vodní trávy, která jako rýže vypadají a mají i podobnou chuť a mohou se využívat stejně jako rýže.
 • Při vaření černá rýže zvětší svůj objem až 4x.
 • Černá rýže obsahuje velké množství železa, kterému dluží za svou barvu.
 • Černá rýže je dále bohatá na vlákninu, která je důležitá ke správnému trávení.
 • Černá rýže je bohatá na antioxidant anthocyanin, který snižuje riziko srdečních onemocnění, stejně jako riziko vzniku některých druhů rakoviny.
 • Stejně jako hnědá rýže obsahuje černá rýže vitamín E, který snižuje hladinu cholesterolu a tím snižuje riziko onemocnění srdce.
 • Podle nového výzkumu by černá rýže mohla sloužit jako nechemické potravinářské barvivo, jelikož její otruby produkují různá barviva.
 • Černá rýže se vaří o něco delší dobu a na její uvaření potřebujete více vody, než v případě ostatních druhů rýže.
 • Černá rýže má krátkou trvanlivost. Doporučuje se skladovat v chladné místnosti, nebo v lednici a spotřebovat by se měla do tří měsíců od otevření.
 • Podle výzkumu má černá rýže podobné antioxidační vlastnosti jako borůvky.

Proč konzumovat černou rýži?

Zhimin Xu, docent na katedře pro potravinářské vědy (Department of Food Science) na Státní univerzitě v Louisianě uvádí, že jedna lžíce černé rýže obsahuje více zdraví prospěšných antioxidantů, než lžíce borůvek a také zároveň obsahuje méně cukru, více vlákniny a více vitamínu E. Dodává, že nevidí důvod, proč by černá rýže neměla být konzumována ze stejného důvodu jako jsou konzumovány právě borůvky. Pokud si navíc srovnáte ceny, zjistíte, že černá rýže vyjde mnohem levněji a také Vás více zasytí.

Nejčastěji vyráběnou odrůdou rýže na světě je hnědá rýže. Při její výrobě se odstraňují jen vnější slupky rýžových zrn. Hnědá rýže proto obsahuje více živin, než rýže bílá, která je zbavena i vnitřních slupek. Podle tohoto výzkumu, je ale černá rýže ještě zdravější než rýže hnědá.

Černá rýže v kosmetice

Černá rýže dodává kůži pevnost, pružnost a vyhlazuje ji. Proto se často používá jako jedna ze složek při výrobě přírodní kosmetiky.

Nejzdravější druh rýže

Pokud se výsledky tohoto výzkumu prezentovaného na schůzi American Chemical Society potvrdí, je možné že černá rýže nahradí hnědou rýži, která byla doposud považována za nejzdravější. Dále by tento výzkum mohl změnit využívání potravinářských barviv (díky schopnosti otrub černé rýže produkovat barviva). Zatím se ovšem za nejzdravější druh rýže považuje stále hnědá rýže, která také patří mezi světově nejoblíbenější druhy rýže.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18810 (novesluzby.cz#21577)


Přidat komentář