Celulitida - Jak na ni

Většina žen si jednoho dne všimne, že se celulitida „proplížila“ na dolní partie těla. Je to i váš případ? Myslíte, že se s tím musíte smířit? Nikoliv! Čtěte dál a zkuste náš návod, jak s ní bojovat.

Co je to celulitida

Jde o označení poruchy struktury kůže a podkoží, která se vyskytuje pouze v určitých partiích těla (boky, stehna, hýždě). Vzniká usazením přebytečných tuků, které se shlukují v podobě hrbolků. Nesouvisí ani s obezitou, ani s věkem a vyskytuje se i u štíhlých a velmi mladých dívek.** **Masáž proti celulitidě

** ** Prevence je samozdřejmě lepší než léčba, celulitida se neobjeví přes noc, ale jakmile se jednou ukáže, je obtížné se jí zbavit. Čím horší je problém, tím víc úsilí bude stát jej zlikvidovat. Nehledejte okamžitá řešení. Ta neexistují.

PREVENCE A LÉČBA CELULITIDI

Řada reklam tvrdí, že právě inzerovaný přípravek (zázračný a jistě drahý) vás stoprocentně celulitidy zbaví. Pravda je však krutá. Pokud se vás již jednou zmocní „pomerančová kůže“, jen tak lehce ji neuniknete. Za úspěch lze považovat, pokud proces tvorby hrbolků lehce zmírníte a zabráníte jeho dalšímu pokračování. Léčba musí být vedena velmi komplexně, svědomitě a nejlépe s odborným lékařským dohledem. Nepodceňujte prevenci, opravdu se vyplatí. Základem léčby je „zdravý životní styl"

*** ** **** ** **** ** **** ** **** ** **** ** **** ** **** ** **** *Proč se celulitida vytváří?

Vzhled povrchu kůže je nejvíce ovlivněn množstvím, velikostí a tvarem tukových buněk a pevností pojivové tkáně, která má strukturu včelí plástve. Ženy mají (ve srovnání s muži, kterých se problém pomerančové kůže netýká) podkožní tukovou vrstvu tlustší a nevytvářející hustou, pevnou síť** ** kolagenních vláken. Tukové buňky žen proto snadno zvětší svou velikost i počet (toxiny obalující buňky postupem času zvápenatí, čímž blokují pórovitý obal buňky, která tak ztrácí elasticitu a přestává plnit svoji funkci) a pak se začnou seskupovat do ostrůvků působících na pokožku zvýšeným tlakem. Tím se na jejím povrchu vytvoří dolíčky nebo mělké prohlubně a zduřeniny či vypoukliny.Viníci celulitidy

 • Dědičnost: ženské pohlavní hormony, stavba ženské tkáně i genetické dispozice jsou faktory, které neovlivníme.
 • Hormonální prostředí: celulitida ženy trápí především v období velkých hormonálních změn - v pubertě, těhotenství a v období přechodu.  Zdá se, že hlavním viníkem je estrogen, protože působí na ukládání tuku a toxinů ve stehnech a hýždích. S hormonálními změnami toho moc nenaděláte, ale můžete v uvedených životních obdobích věnovat zvláštní pozornost stravě a životnímu stylu a rizika celulitidy tak minimalizovat.
 • Nedostatečná činnost lymfatického systému:** ** těsné oděvy omezují krevní oběh a mohou dlouhodobě poškodit kůži. Mimo to znemožňují přirozený pohyb uvnitř těla. To má pak za následek hromadění tekutin a toxinů a vyšší pravděpodobnost vzniku celulitidy.
 • Nedostatek pohybuNevhodná strava: snižte denní spotřebu vysokotučných jídel, soli, cholesterolu, cukru a alkoholu. Omezte výrobky z pšeničné mouky. Lepek obsažený v chlebu, těstovinách a ostatních výrobcích z pšeničné mouky, obsahuje gliadin, který údajně brání absorbování živin a vede k ukládání toxinů a tuku v těle. Nicméně se těchto potravin nezříkejte úplně, ale jezte je s mírou.
 • Špatný pitný režim: káva, čaj, čokoláda a mnoho šumivých nápojů obsahují velké množství kofeinu. Tento stimulant má podle některých odborníků přímý  vliv na proudění nymfy (odstraňuje odpadní produkty z těla) a krevní oběh. Cévy se stahují a kyslík a živiny se nedostanou do tkáně v potřebném množství. Přehnaná konzumace čokolády a perlivých nápojů má mimoto za následek hromadění tuku.
 • Zdravotní problémy (onemocnění jater, štítné žlázy, lymfatického systému)
 • Toxiny v ovzduší: ulice, zakouřené místnosti - tady dostáváme svou každodenní dávku vzduchu plného zplodin. I když to samo o sobě na vznik celulitidy přímo nepůsobí, každá toxická zátěž navíc může být pověstnou poslední kapkou.
 • Kouření: při kouření strádá každá buňka nedostatkem kyslíku. Kouřem z cigarety dopravíte do organismu kolem 4000 jedovatých látek, které poškozují podpůrné tkáně, jako je například kolagen nutný pro zachování pružnosti kůže. Nikotin navíc zatěžuje játra, proto nemohou být všechny škodliviny odstraněny beze zbytku a místo toho se uloží v tukových buňkách - a vyrobí nám parádní celulitidu.

Pomocníci v boji s celulitidou

 • Vitaminy řady B: především kyselina listová, vitamin E.
 • Bylinky: zkuste Gotu Kola, známou pod názvem centella asiatica (k dostání v obchodech se zdravou výživou), její substance posilují kožní tkáň.
 • Detoxikační kúryPotravinové doplňkyLymfodrenáže:** ** tato forma masáže stimuluje lymfatický oběh a vzhledem k tomu, že lymfa má v těle čisticí funkci, je nasnadě, že je výhodné jí v tom všemi možnými prostředky pomoci.
 • Masáže: uvolní svalové napětí a povzbudí krevní i lymfatickou soustavu. K masážím je vhodný olej ze šalvěje, jalovcových kuliček, levandule, grapefruitu nebo skořice.
 • Speciální koupele: jednou až dvakrát týdně rozpustíme ve vodě teplé 37 stupňů několik lžic mořské nebo koupelové soli a pár kapek (ne více než 10) rozmarýnového nebo cypřišového oleje.V této lázni , která podporuje pocení, napomáhá odplavení toxinů z těla a má detoxikační účinky zůstaneme půl hodiny.
 • Úprava jídelníčku: jezte čerstvé potraviny, syrovou zeleninu a ovoce. Jídlo okořeňte cibulí a česnekem.
 • Správný pitný režim: vypijte každou hodinu sklenici vody. Pokud vypijete hodně tekutin najednou, rychle vámi projdou bez toho, že by stihly „omýt" buňky a odplavit z nich toxiny. Černý čaj nahraďte bylinkovým nebo zeleným, který je účinným tonikem.
 • Sport: jeden z největších efektů ve válce s celulitidou přináší pravidelný pohyb (chůze, jízda na kole a na kolečkových bruslích, plavání), kterému se však musíme věnovat nejméně dvakrát až třikrát v týdnu. Svaly pracující při fyzické námaze přispívají k výraznému zlepšení vzhledu pokožky postižené celulitidou nejen spalováním tuků, ale také zvýšením aktivity lymfatických cest a omezením zadržování vody i plynů v organismu, které rozvoji celulitidy velice přejí.
 • Kosmetika: některé kosmetické přípravky podněcují prokrvení a mobilizují tuk v buňkách (díky obsahu výtažku z břečťanu nebo z mořských řas, éterických olejů, kofeinu a kolagenu), jiné, takzvané termoprodukty, zase dokážou výrazně povzbudit látkovou výměnu - pomocí střídavého dráždění chladem a teplem.
 • Zábaly: účinky kosmetických přípravků (ale i přírodních látek, především éterických olejů a mořských řas) proti celulitidě můžeme ještě znásobit. Po koupeli ošetřené partie zabalíme do vlhkého ručníku, přes něj pak ještě omotáme igelitovou fólii a necháme 30 minut působit.
 • Peeling: masáž pokožky hrubou sisalovou rukavicí nebo kartáčem s přírodním vlasem prováděná pravidelně každý den, povzbuzuje krevní oběh a vyhlazuje pleť. Suchou pokožku masírujeme (krouživými pohyby rukou) od chodidel směrem nahoru - přes nohy k hýždím, břichu a dolní části zad.
 • Studená voda: polévání těla studenou vodou je vynikajícím prostředkem proti celulitidě. Stejně účinné (přijatelnější) je sprchování střídavě studenou a teplou vodou, které napíná pleť, povzbuzuje látkovou výměnu, posiluje cévy a urychluje spalování tuků. Začínáme teplou vodou (ta cévy rozšiřuje) a po třiceti vteřinách ji vystřídáme studenou. Několikrát opakujeme.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18555 (novesluzby.cz#20199)


Přidat komentář