Bylinky na zahrádce i doma

Chtěli byste mít čerstvé bylinky po ruce? Není nic snazšího. Vypěstujte si je doma na okenním parapetu. Chce to jen koupit truhlík nebo květináče, trochu kvalitní zeminy a bylinky Vám provoní celou místnost.

Není na světě bylina, aby na nějakou potíž nebyla. Kde však tyto byliny vzít? Nejjednodušším řešením je zakoupení bylinek v prodejnách léčivých rostlin, kde Vám namíchají směs určenou přímo na Vaše neduhy. Čaje z bylinek lze zakoupit ve všech lékárnách a dokonce si bylinky můžete objednat i přes internet.

Ale není nad to, vypěstovat si bylinky na své** zahrádce**, protože kromě svých léčivých účinků, mnohé z nich lahodí i našemu zraku. Jestliže toužíte po pěstování bylinek a nevlastníte zahradu ani zahrádku, nemusíte věšet hlavu. Bylinky si vypěstujete na balkoně nebo na okně, a to v truhlících, květináčích či v hrnkových nádobách.

Jak pěstovat bylinky na zahrádce

Pěstování bylinek je nenáročný koníček, ale než se dáte do práce, měli byste znát alespoň základní podmínky k jejich správnému růstu. Bylinky sázíme dle možností. Do záhonu, na skalku nebo vytvoříme bylinkovou spirálu.

Bylinková spirála

Bylinková spirála umožňuje pěstování více druhů rostlinek na malé ploše s respektováním nároků pro jejich růst. Například světlo, vlhkost, teplo, půdu. Spirála je z těchto důvodů velice praktická a kombinováním kvetoucích rostlinek se stálozelenými působí líbivě i pro okolí.

Stavba bylinkové spirály

Výstavby bylinkové spirály se nemusíte obávat. Je to jakoby navrstvený záhon v podobě spirály. Jako materiál poslouží větší kameny, dlažební kostky nebo cihly, písek (kvůli propustnosti), štěrk, zemina, můžete přidat i kompost.

Na dolním konci spirály (na severní straně) se kvůli zajištění vlhkosti doporučuje buď jezírko, nebo alespoň nádoba s vodou. Začněte vrstvou štěrku nebo suti, na něj přijde písek a na písek zemina s přidáním kompostu. V dolní části spirály bude zeminy více a postupně jí budete dávat méně a méně. Okraje vytvoříte z kamenů nebo cihel.

Výška spirály by měla být do jednoho metru a doporučuje se postavit ji tak, aby byla alespoň z jedné strany přístupná k nejvyššímu místu.

Jak bylinkovou spirálu osadit

Rostliny vybíráme i podle světových stran, na jižní straně a nahoru vysadíme rostlinky, které milují teplo a světlo. Například rozmarýn, šalvěj, saturejku, mateřídoušku a tymián, směrem dolů můžete zasadit dobromysl fenykl, koriandr, kontryhel, meduňku či měsíček zahradní a do spodní části vlhkomilné bylinky jako například mátu peprnou, řeřichu, medvědí česnek anebo potočnici lékařskou.

Stejně jako u rostlin sázených na záhonu je vhodné ke každé rostlince připíchnout zápich s názvem byliny, ať obyčejný nebo keramický ze středně hnědé hlíny, abychom se v bylinkách vyznali.

Bylinky na záhonu, záhony vyvýšené, kruhové, pyramidové

I při setí bylinek na záhon můžete popustit uzdu fantazii. Kromě klasických vyvýšených záhonů lze vytvářet záhony kruhové, půlkruhové, pyramidové nebo bylinkové kopečky. K olemování opět dobře poslouží kamení, dlažební kostky, dřevo nebo kačírek.

U klasických vyvýšených** záhonů** platí několik pravidel. Abychom se k bylinkám dostali, měl by k nim být přístup ze všech stran.

Dozadu sázíme rostliny vysoké například libeček, mátu peprnou nebo rozmarýn lékařský, doprostřed druhy jako šalvěj lékařskou a oregano (dobromysl) a dopředu nízké rostlinky jako je majoránka zahradní, tymián obecný a saturejka zahradní.

Záleží na Vás, jestli si do záhonu zasadíte jednoleté bylinky nebo víceleté či jejich kombinaci.

Bylinky za oknem či na balkoně

Obyvatelé panelových domů či domů bez vlastní zahrádky nemusí být v nevýhodě. Malou bylinkovou zahrádku si lze vypěstovat i na tak malém prostoru jako je balkón nebo okenní parapet. Ve vhodných nádobách budou hezky po ruce a provoní celou místnost.

Na** balkoně** se můžete vyřádit. Různé druhy truhlíků, plastové nebo dřevěné, klasické, trojhranné, šestihranné nebo květináče různých velikostí rozmístěte po celém prostoru a nebojte se kombinovat bylinky se zeleninou nebo hrnkovými květinami. Důležitý je dostatek světla, půda a zálivka.

Na** okenním parapetu** pěstujte bylinky určené k přímému použití, protože čerstvé mají úplně jinou chuť a vůni. Do polévky pažitka, petržel a libeček do salátů či k masitým pokrmům bazalku, šalvěj, rozmarýn, majoránku, dobromysl (oregano), na uklidnění poslouží čaj z máty peprné či meduňky lékařské.

Rostlinky je lepší zakoupit už předsazené v zahradnictví než v supermarketech.  Než naplníte květináče, truhlíky, hrnkové a jiné nádoby vhodným substrátem, s jehož výběrem Vám rovněž pomohou v zahradnických prodejnách, nasypte na dno štěrk nebo zbytky rozbitého květináče kvůli drenáži.

Zalévat by se doma pěstované rostliny měly pravidelně každý den, a to tak, aby nedošlo k uhnívání kořenů. V misce pod květináči nebo truhlíky by neměla zůstávat voda. Orientace je nejlepší na východ nebo západ, z jihu by se měly bylinky zastiňovat nebo zde pěstovat teplomilné druhy rostlinek.

Bylinky a jejich využití

Co se týče bylinek, těch je nepřeberné množství. Některé jsou pouze léčivky, jiné mají široké využití například v kuchyni, v kosmetice v lidovém léčitelství. Povězme si něco blíž o využití některých z nich z nich.

Bazalka pravá, k čemu využít bazalku

Bazalka je jednoletá keříčkovitá rostlina, kterou můžete pěstovat doma i na zahrádce. O tuto bylinku se musíte obzvlášť dobře starat, protože při nesprávné péči uhyne.** V kuchyni** se sušená přidává do omáček, čerstvé lístky do salátů, při přípravě těstovinových salátů, špaget a dalších.** V léčitelství** pomáhá** ** při obtížích močového ústrojí, podporuje chuť k jídlu, mírní nadýmání, působí proti žaludečním křečím, je vhodná i při léčbě migrény

Dobromysl obecná, k čemu využít Dobromysl

Dobromysl obecná, také oregano, je víceletá rostlina, která zakrytá chvojím přečká i zimu.** V kuchyni** je nejvhodnější při přípravě italských pokrmů, také se přidává do omáček, okoření maso i ryby.** V léčitelství** mírní křeče, působí proti průjmu, tiší kašel.

Šalvěj lékařská, k čemu využít šalvěj

Do třetice vonná bylinky vhodná k využití v kuchyni i v léčitelství.** V kuchyni** se používá při kořenění masitých pokrmů, mladé čerstvé lístky se přidávají do salátů.** V léčitelství** působí jako dezinfekční prostředek v dutině ústní, například při bolestech dásní, jako kloktadlo při bolestech v krku, vnitřně pomáhá při nadměrném pocení a upravuje činnost trávicího ústrojí.

Z dalších bylinek se v kuchyni nejvíce používá pažitka, petržel, libeček, majoránka, tymián a třeba rozmarýn.

Bylinky léčivky

Existují také bylinky, které především působí jako léčivky. K nim řadíme například měsíček lékařský, jitrocel kopinatý, kontryhel obecný, diviznu velkokvětou nebo pelyněk pravý.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský zasazený na zahradě upoutá svými květy snad každého z nás. Od světle žluté přes zlatavou až po zářivě oranžovou. Také v hrnkových nádobách vypadá nesmírně dekorativně. Jeho léčivé účinky podporují činnost krevního oběhu, je účinný proti virům a bakteriím, odstraňuje žaludeční a střevní problémy, odvar z měsíčku se používá k hojení ran. Velice účinná je i mast z měsíčku, kterou si můžete vyrobit sami. Tuto mast můžete použít na léčbu křečových žil, při bércových vředech, k hojení omrzlin a popálenin a je též účinný na hemeroidy.** V kosmetice** je přidáván do balzámů, pleťových vod, do mýdel i šampónů.

Jestliže se rozhodnete pro pěstování bylinek na zahrádce nebo v kuchyni, věřím, že Vám učarují svou krásou, vůní a chutí, a že některé z nich zmírní Vaše obtíže.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18917 (novesluzby.cz#23102)


Přidat komentář