Brusinky a jejich skvělé účinky

Brusinky se doporučují na problémy s močovým ústrojím. Jenže to není to jediné, co tyto skvélé bobule umí. Chrání srdce, a vůbec krevní oběh, pohybové ústrojí a jsou i zabijáky běžných nachlazení.

Červené bobule byly doposud u nás známé spis jen jako příloha k jednou z národních jídel - svíčkové. Ale je to zejména proto, že u nás se tak hojně, v porovnání s jinými zeměmi, nepěstuje. V posledních letech ukazují průzkumy, jaké mají brusinky skvělé a zdraví prospěšné vlastnosti. Jsou doporučovány lékaři při zánětech močového měchýře a jako účinný antioxidant v boji proti rakovině. Brusinky toho však umí daleko více a do jedné věty rozvité by se to jen těžko všechno vměstnalo. Více proto v následujícím článku.

Co je brusinka?

Brusinka je plod rostliny Brusnice brusinka. Tento plazivý keř dorůstá do výšky asi dvaceti centimetrů. A i když není na podmínky, co se pěstování týče, náročný, u nás v ČR se nevyskytuje často. Spíše ojediněle a proto je Brusnice brusinka u nás chráněna.

Plodem Brusnice je, jak už bylo zmíněno, je bobule brusinka, jež dala celému keři název. Plody dozrávají na konci léta až do poloviny podzimu, jsou to jasně červené bobule o průměru několika milimetrů. Jsou samozřejmě jedlé, ale nahořklé a mírně nakyslé. Produkty, které se dostávají na trh, jsou doslazovány.

Proč se brusinkám říká skákací bobule?

Brusinkám se také říká skákající bobule podle toho, že zralé a dobré plody, pustí-li se třeba ze schodů dolů, tak skáčou. A ty, co jsou přezrálé či jinak nedobré zůstávají ležet. Skákací bobule nejspíš hráli i svou roli v dětmi oblíbeném seriálu Gumídci méďové, kterým dodávali sílu a možnost skákat stejně, ba i lépe, jako brusinky.

Kde se brusinky objevily jako první?

Přesné místo či jméno člověka, který brusinku požil nebo použil jako, první není známo. Je však jisté, že pro léčivé účinky brusinky již dávnou používali Indiáni. Léčili jimi otevřené rány přikládáním obkladů. Barvili jimi látky, neboť se přírodní barvivo obsažené v brusinkách ukázalo jako skvělé a trvalé červené barvivo. Také z brusinek dělali jakési trvanlivé masové placky. Jiní Indiáni brusinky sušili na slunci a polévali javorovým sirupem.

Jak vznikl název brusinek?

Již dávno před Evropany Indiáni posuzovali brusinky jako skvělé a velice vzácné. Vyprávěli si o nich legendy jako o daru Velkého ducha. Větvičku s brusinkami přinesla z nebes v zobáku holubice a upustila ji ve vřesovištích na pobřeží Severní Ameriky. Podle nahořklé chuti je pojmenovali jako Ibimi, neboli hořké bobule.

Až o mnoho let později se o brusinkách dozvěděli Evropané a dle květu, které připomínali hlavy ptáků jeřábů - crane. Od toho také cranberries.

Brusinky a Evropané

Po příchodu osadníků ze starého kontinentu si i o ni oblíbili brusinky. Používali je na bolesti břicha, při problémech se zažívacím ústrojím, při nemocech krevního oběhu. Jako skvělé se také ukázaly při jaterních onemocněních a i při boji s nádorovým onemocněním.

Pravé brusinky a nepravé brusinky

Jestliže hovoříme o brusinkách jako takových, musíme si uvědomit, že ty pravé brusinky jsou americké brusinky, pěstované v Severní Americe - v USA anebo v Kanadě. U nás se často setkáváme s brusinkami nepravými, plody rostliny Klikvy velkoplodé anebo bahenní.

Jak a kde se pěstují brusinky?

Právě brusinky se tedy pěstují v Americe na pláních, respektive vřesovištích, které se, jakmile nastane doba sklizně, zaplaví, a zrale brusinky vyplavou na povrch. Sbírání v dnešní době také urychlují speciální sběrné stroje.

A ještě jedna zajímavost. I na zimu se vřesoviště zaplavují a to proto, aby led a ledová krusta kolem keříku zabránili napadení a rozvoji škůdcům rostliny.

Proč jsou brusinky tak skvělé?

Blahodárné účinky brusinek jsou po staletí známy, až však v posledních letech se prokázalo, proč tomu tak je. Brusinky mimo vitamin C, provitamin A, organické kyseliny, třísloviny, antioxidanty, anti-hnilobné látky, a hlavně kyselinu elagikovou. Ta totiž ničí bakterie způsobující urologické obtíže a díky ní jsou brusinky dokonalým léčivem při těchto komplikacích.

I když jsou červené bobule skvělými léčiteli, nemusí být jejich konzumace pro každého příjemná. Jejich hořko kyselou chuť se snaží, jak výrobci brusinkových produktu, tak sami lidé překryt cukrem a sladkými sirupy. Navíc jsou mezi námi i diabetici, kterým konzumace cukru dobře nedělá. Stejně jako lidem co často drží diety. Nutno také podotknout, že má-li být léčivý účinek brusinek skutečné efektivní, je nutno jich sníst více, než malou lžičku na svíčkové.

Tento fakt vedl výrobce potravinových doplňků k vytvoření různých brusinkových preparátů. Tablety, ve kterých se ukrývá síla i kilogramu čerstvých bobuli není žádnou výjimkou.

Při jakých zdravotních problémech pomáhají brusinky?

Mimo léčbu a prevenci problémů močového ústrojí jako jsou záněty močového měchýře, problémy s prostatou, nebo u žen naopak problémy v těhotenství, při menopauze, onemocnění ledvin a dalších, jsou brusinky výborné při léčbě onemocnění** srdce a krevního oběhu**, omezuje kornatění tepen, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu a naopak zvyšuje hladinu cholesterolu zdravého a potřebného. Brusinky také pomáhají proti vzniku nádorů a rakoviny. Díky vysokému obsahu vitaminu C jsou skvělým pomocníkem proti řadě nachlazení a virovým onemocněním. Dokonce se uplatňují při onemocnění pohybového ústrojí.

Pravidelná konzumace brusinek

Pravidelně by je měli konzumovat lidé s oslabenou imunitou, jakýmkoli chronickým onemocněním. Také skupiny lidí s častými a opakovanými záněty močového ústrojí, dále lidé s onemocněním srdce, cév a krevního oběhu. Diabetici, ale ti pouze čerstvé brusinky, či brusinky ve formě tablet. Zapomínat by je neměli ani lidé ve středním a pozdějším věku. A vůbec všichni lidé, veškeré věkové skupiny, i bez zdravotních problémů. A to už jen jako prevenci a bohatý přísun potřebných vitamínů a živin.

Brusinky jsou tedy léčiteli těchto problémů:

 • Problémy s močovým ústrojím, nejčastěji záněty
 • Odstraňují menstruační bolesti
 • U mužů zas pomáhají při problémech se zvětšenou prostatou
 • Jsou prevencí zubního kazu
 • K posílení imunity jedince
 • Prevence a léčba žaludečních vředů
 • Také jako prevence kožních vředů
 • Brání rozvoji bakteriálního onemocnění
 • Pomáhají a urychlují léčbu virového onemocnění
 • Snižují riziko kornatění tepen
 • Dodávají tělu potřebné antioxidanty a vitamín C

Brusinky v ČR

U nás jsou k sehnání obvykle brusinky sušené, kompoty a marmelády. Objevují se také brusinkové** čaje a šťávy, sirupy**. Ty však dle obsahu nejsou s brusinkami moc spřízněné. Jde spíš jen o brusinkovou příchuť. Pro přísun brusinek je vhodnější se podívat v lékárně po potravinovém doplňku s brusinkami.

Tip na brusinkovou delikatesu

Brusinky dodávají skvělou chuť smaženému hermelínu. Výtečné jsou také brusinkové sendviče s hermelínem. Na toustový chléb klademe plátky hermelínu, na ně brusinky, další krajíc toustového chleba a vše dáme do sendvičovače a necháme zapéct.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18848 (novesluzby.cz#21895)


Přidat komentář