Bio potraviny - bio jako životní styl

Jste milovníci přírody? Patříte mezi zastánce zdravého životního stylu? Pak právě pro vás je určena bio strava. Dalo by se říci, že bio potraviny pochází přímo z přírody.

Bio strava obsahuje více prospěšných látek a vitaminů než ta, která byla chemicky podporována pomocí hnojiv, pesticidů, herbicidů a dalších látek. A navíc se nemusíte obávat, že je váš organismus zahlcen zbytečnými jedy- toxiny.

Původ bio potravin

Bio produkty pochází z ekologických farem, kde dbají na to, aby o rostliny a zvířata bylo postaráno v souladu s přírodou. To znamená bez zbytečných chemických přídavků. Zvířata jsou chována volně, aby se cítila přirozeně. Rozhodně nejsou chována v klecích. Růst rostlin, zejména zeleniny, není podporován žádnými chemickými přísadami.

Jak bio potraviny poznáme?

Bio potraviny jsou označeny státem vydanou zelenou značkou s nápisem „Bio – produkty ekologického zemědělství “. Ty, které pochází ze zemí EU, mají evropskou bio značku s nápisem „Organic farming“.

Co vás zajímá – cena

Cena bio potravin je samozřejmě o něco vyšší – je to asi dvoj až čtyřnásobek ceny běžných potravin. Ale na druhé straně cena odpovídá kvalitě. Zemědělci se musí řídit celou řadou nařízení a pravidel. Pokud se rozhodnete koupit si bio produkt, můžete si být jisti 100% kvalitou.

Bio potraviny ve školách – bioškoly

V loňském roce se rozběhl projekt, díky kterému jsou bio potraviny zaváděny i do škol. Už na začátku se setkal s úspěchem. Rodiče žáků totiž projevili zájem, aby se děti i ve škole stravovaly zdravě. Tímto krokem by se měl zvýšit zájem dětí o ekologické farmy. Školy začaly také pořádat exkurze do vybraných farem, aby se zlepšil vztah dětí k zemědělství.

A co zajít si do bio restaurace?

Navštěvujete rádi restaurace? Ale upřednostňujete bio stravu? Navštivte českou bio restauraci! Bio restaurací je u nás zatím jen malý počet, ale návštěva takové restaurace vám přinese nezapomenutelný zážitek. Tyto restaurace nabízí nejen široký výběr jídel, ale také velmi příjemné prostředí. A pokud vás zajímá příprava jídla, ve vybraných restauracích ji můžete pozorovat z vyhrazených prostor. Některé restaurace dokonce připravují pokrmy z vlastního bio chovu!

Jak je to se spotřebou bio produktů v EU?

Zájem o bio produkty v EU stále roste, je to do jisté míry dáno i tím, že lidé v dnešním přemodernizovaném světě hledají cestu zpět k přírodě. Na první příčce ve výrobě i spotřebě bio produktů je Švýcarsko. Bio maso zaujímá 75 % veškerého masa na trhu. V průměru každý obyvatel Švýcarska utratí za bio produkty v přepočtu 2700 Kč ročně. Zájem i spotřeba v této zemi stále rostou.

A jaká je spotřeba u nás?

V České republice je tento podíl daleko menší. V průměru každý občan utratí přibližně necelou stokorunu ročně za bio produkty. Předpokládá se ale, že během následujících let trh s bio potravinami poroste minimálně o 30 procent.

Něco z historie bio potravin…

U nás se produkty s názvem bio objevily až po roce 1990, i když někteří zemědělci hospodařili tímto způsobem neoficiálně už před rokem 1989. Na evropském trhu znali tento název již 20 let. Ekologické zemědělství se u nás těžko prosazovalo kvůli již zaběhnutému systému velkovýroby, která v hojném množství používala pesticidy a jiná chemická hnojiva. Dbalo se více na kvantitu nežli kvalitu. Na rozdíl od ekologického zemědělství, kde jsou zakázány jakékoli chemické látky, a dbá se na kvalitu. V současnosti je u nás něco málo přes tisíc soukromých ekofarem. Většinou chovají pouze zvířata na pastvě a bio zelenina i ovoce se proto musí dovážet ze zahraničí, což se odráží na jejich ceně.

Chcete se stát ekologickým zemědělcem?

Chcete si vypěstovat vlastní bio zeleninu a dále ji prodávat? Pak vězte, že to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. K získání titulu ekologického zemědělce musíte splňovat přísná nařízení vlády. Také při samotném hospodaření musíte dodržovat pravidla správného ekologického chovu. Například, pokud chováte zvířata, tak musí být krmena pouze krmivem pocházejícím z ekologické farmy. Zvířata dále musí mít dostatečný prostor na to, aby u nich nevznikaly žádné projevy stresu, například různé formy poškozování zvířat mezi sebou. Také musí mít volný výběh a dostatečný prostor v místě ustájení.

Jak se pěstuje bio zelenina a ovoce?

U rostlin se nesmí používat nejen chemická hnojiva, ale i chemické látky proti škůdcům, například mořidla a další. Protože tyto látky se pak díky dešťové vodě dostávají do podzemních a povrchových vod, které znečišťují. Tyto látky mohou být škodlivé i pro člověka.

Bio strava a těhotenství

Chcete, aby vaše dítě jedlo už malička zdravou stravu? Začněte jíst bio stravu už od prvních týdnů těhotenství! Začít s biostravou ovšem můžete kdykoli. Často se ženy poprvé zamyslí nad tím, co jí až v okamžiku, kdy zjistí, že jsou těhotné. To je u mladých rodičů nejčastější důvod proč přejít na bio stravu. V těhotenství i po porodu se doporučuje jíst co nejvíce ovoce a zeleniny kvůli vysokému obsahu vitamínů.

Poznejte zdravou bio zeleninu a ovoce včas!

Běžné ovoce a zelenina obsahují i zbytky pesticidů a jiných škodlivin. Právě na takové látky je dítě v těle matky citlivější než dospělý. Pokud chcete mít jistotu, že se do vašeho těla nedostávají žádné toxiny, kupujte bio potraviny! Výhodou také je, že bio ovoce už nemusíte loupat! Na jejich povrchu nejsou žádné zbytky postřiků a hnojiv jako u běžného ovoce.

Bio recept na těhotenské nevolnosti

Trpíte v těhotenství nevolnostmi? Zkuste bio sušenky nebo celozrnné chlebíčky! Doporučuje se také zázvor. Aby se nemusel jíst surový, vyrábí se zázvorové sušenky. Těhotným ženám se nedoporučuje pití kávy v příliš velkém množství. Pokud si ji nedokážete odepřít, zkuste bio kávu bez kofeinu. Překvapí vás svou vynikající chutí. Pro vaše dítě je pak výborné bio mléko, které má daleko lepší chuť a výživnost. Vždyť co více můžeme dát dítěti než zdraví!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18533 (novesluzby.cz#20089)


Přidat komentář