Běžecké pásy - druhy, koupě, výběr

Venku déšť, sníh, nepříjemný vítr a Vy máte chuť se trochu protáhnout a podniknout nějakou tu procházku nebo se trochu proběhnout. Nežehrejte na počasí a zvažte novou možnost, která se Vám nabízí - běh na běžeckém trenažéru.

Koupě běžeckého pásu, běžeckého trenažeru

S určitostí lze tvrdit, že běhu ve volné přírodě se nic nevyrovná. Ale co dělat, když je venku počasí, do kterého by člověk ani vlastní tchyni nevyhnal? V takových okamžicích to většinou končí tak, že se díváme skrze okno našeho suchého a teplého obývacího pokoje na tu hrůzu venku a ačkoliv bychom měli chuť si trochu protáhnout tělo po celodenním stresu z práce ( nebo naopak stresu z domácnosti ), tak nabereme kurz "pohovka" a s palcem na tlačítku ON dálkového ovládání našeho televizoru si říkáme, jaká to mohla být dneska při běhu paráda.

Ještě hůře jsou na tom Ti, kteří měli v plánu zaběhnout si svoji denní dávku odtučňovací kůry a teď je, opět na gauči, sžírá špatný pocit z toho, že dnes něco zanedbali a že s takovými výpadky ten faldík na břiše jen tak nezmizí a navíc hrozí nebezpečí, že na tom gauči myšlenky na běh vystřídají myšlenky na tu "bílou milenku" v kuchyni (ledničku) a to ty špatné pocity z neuskutečněného běhu ještě znásobí.

Naštěstí v dnešní době lze všechny tyto špatné pocity potlačit, a to například běžeckým trenažérem, který nám nabízí tu luxusní skutečnost, že si můžeme běhat kdykoliv se nám zamane, bez ohledu na počasí, denní nebo noční hodinu, a vše v klidu domova nebo nějakého sportovního zařízení, kde nehrozí zvídavé pohledy kolem jdoucích nebo otisk zubů na Vašem lýtku od toulavého voříška, který nemá pražádné pochopení pro sport - zvláště ne pro běh.

Jak vybrat běžecký pás?

Pokud jste se tedy rozhodli zakoupit nějaký ten běžecký pás, musíte si pořídit takový, který bude vyhovovat Vašim nárokům a potřebám. Nákup běžeckého trenažéru by se měl odvíjet od Vašich cílů, které s běháním máte a Vašich tělesných dispozic,tj. váhy a výšky.

U běžeckého pásu je potřeba sledovat šířku běžecké plochy, stupeň odpružení, sílu a materiál vlastního gumového pásu po kterém běháme, konstrukci a materiál rámu (ovlivňuje jeho životnost), technické vybavení a servisní možnosti prodejce.

Rozměr běžecké plochy běžeckého pásu

Velikost běžecké plochy má zásadní vliv na pohodlí a komfort při běhu.** Minimální šířka běžecké plochy** se doporučuje 35 cm. Na takových běžeckých pásech je ale běh stejně skoro nemožný a slouží spíše pouze k chůzi. Ideálním rozměrem jsou běžecké pásy o velikosti nad 45 cm, které nabízí již maximální komfort a využití při běhu, a to i bez neustálého pozorování nohou, aby jste náhodou nešlápli vedle a nezpůsobili si tím třeba nepříjemné zranění.

Tloušťka a odpružení běžeckého pásu

Očekáváte-li od pásu dlouhou životnost, zjistěte si jakou má pás tloušťku. Samozřejmě čím tlustší, tím pravděpodobně lepší a více vydrží.

Další, čeho je dobré si u** běžeckého trenažéru** všímat je odpružení jeho pásu. Tuto vlastnost oceníte především v případě, že Vás trápí klouby (kolena , kyčle, kotníky) nebo máte nadváhu a dopady na plochu pásu by tyto bolesti mohly vyvolat nebo zhoršit. U nejlevnějších modelů by jste odpružení hledali marně - těmto běžeckým pásům se raději vyhněte! U střední třídy běžeckých pásů je odpružení řešeno pomocí gumových distančních podložek, u dražších modelů jsou tyto gumové podložky zdokonaleny nebo celá koncepce běžeckého trenažéru je již vymyšlena tak, aby těmto nárazům předcházela.

Sklon běžeckého pásu

U některých běžeckých pásů lze nastavovat sklon běžecké plochy. Lze to provést ručně, nebo pomocí tlačítka elektromotoru kdykoliv za chodu. Možné varianty jsou buď běh po rovině nebo do kopce. Variantu z kopce by jste hledali asi marně.

Běžecké pásy a motor

Běžecké pásy bývají osazovány motory o různém výkonu. Obecně platí, že čím těžší člověk a vyšší požadovaná rychlost, tím větší výkon by měl motor mít. Výkon motoru je udáván buď jako trvalý nebo tzv. krátkodobý maximální. Je tedy zřejmé, že je vhodnější volit raději motor silnější, který nám nebude dělat problémy, obzvláště jste-li tzv. "těžší váha". Musíte si uvědomit, že motor musí při došlápnutí na běžeckou plochu překonat odpor váhy člověka, takže výkon motoru by měl být úměrný váze běžce. Silnější motor také bývá tišší a jeho chod plynulejší.

Dále pak jsou běžecké pásy, které nemají motor vůbec a do chodu je musíte uvést tak, že je prostě "rozběháte". Takové pásy nejsou mezi milovníky běhu příliš oblíbené a je k nim z hlediska odborné veřejnosti přistupováno s despektem. Pokud máte ale v úmyslu na pásu pouze chodit, bude zřejmě tento typ dostačující.

Rám běžeckého pásu, nosnost běžeckého pásu

K rámu snad lze pouze poznamenat jednu věc, bezesporu velice důležitou, a tou je celková nosnost běžeckého trenažéru. Tu určuje přímo výrobce a je uvedena v návodu, nebo jí najdete na nějaké té samolepce na viditelném místě rámu.

Ovládací počítač u běžeckého pásu

Ovládací počítač je u motorového běžeckého pásu nutností. Jeho pomocí regulujeme rychlost pásu, jeho sklon, uvádí nám čas, uběhnutou vzdálenost, průměrnou rychlost a další méně či více důležité funkce. Jejich vybavení se liší dle výrobce a modelu.

Součástí ovládacího počítače bývá taky měření tepové frekvence a objem spálených kalorií. I když se laikovi nezdá toto měření důležité, jedná se o velice důležitý údaj, který Vám pomůže posoudit vlastní fyzickou kondici nebo určí správnou tepovou frekvenci pro účinné spalování tuků. Většina běžeckých trenažérů je dnes vybavena ušním snímačem, nebo dotykovým snímačem (obvykle integrováno do madla stroje). Oba tyto způsoby jsou ovšem pouze orientační. Účinnější je měření tepu hrudním pásem umístěným přes hrudník, který bezdrátově do počítače přenáší údaj o tepové frekvenci.

Lze běžecký pás reklamovat?

V neposlední řadě je potřeba se** před koupí běžeckého pásu** zamyslet nad tím, že je vždy možnost, že se něco pokazí. Dobré je zaměřit se na firmy, které v rámci prodeje nabízejí také servis prostřednictvím návštěvy u Vás doma. Běžecké pásy bývají, co do velikosti, docela objemné a návštěva prodejny s běžeckým pásem v podpaždí nebo zaslání zpět k reklamaci nebude opravdu nic jednoduchého. Vyplatí se, poohlédnout se po nějaké známé a kvalitní značce, kde záruční a pozáruční servis bývají součástí standardní nabídky prodeje.

Jak běhat na běžícím páse?

Pokud se chystáte na svou** první zkušenost s během na pásu**, začněte raději opatrně a pomaleji. Zpočátku se přidržujte madel a volte nižší rychlost. Rychlost pásu zvyšujte postupně a s náklonem začněte experimentovat až v okamžiku, kdy si navyknete na běh po rovině.

Tak jako při začátku běhu zvyšujete rychlost postupně, tak i při ukončení běhu pohyb nepřerušujeme naráz, ale plynule snižujeme rychlost pásu až do úplného zastavení. Předejdete tak pádům nebo i případným zraněním.

Vždy používejte kvalitní specializované boty tlumící náraz (eventuálně se dá běhat i úplně bez bot ). Ačkoliv, jak jsme si již výše řekli, jsou běžecké pásy v dnešní době vybaveny odpružením pásu, kvalitní obuv nikdy nepodceňujte. Vyhnete se tak možným problémům s klouby nebo taky problémům s technikou dopadu chodidla. Doporučujeme navštívit odborné prodejny běžecké obuvi, které již v dnešní době bývají vybaveny senzorem chodidel a prodejce Vám tedy může navrhnou obuv přesně podle Vašich představ.

"Běžte" na to!

Nemusíte být hned zrovna Zátopek nebo Kratochvílová, aby Vás běh bavil. Běh a chůze jsou u člověka od malička pohybem, na který je tělo zvyklé a je to pro něj tedy zcela přirozený pohyb.

Pokud jste si přečetli výše uvedené rady, zakoupily si běžecký trenažér, máte ho už nainstalovaný doma, tak na nic nečekejte, obujte si boty a jděte na to - uvidíte, že se Vám to bude líbit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18871 (novesluzby.cz#22155)


Přidat komentář