Bělící pasty - výběr a jejich účinky

Chcete navrátit Vašim zubům jejich bělost? Pravidelné používání bělící pasty odstraní povrchová zabarvení a navíc napomáhá demineralizaci zubní skloviny. Bělící pasty uvítají milovníci čaje, kávy, vína, kdy jejich konzumace vede k zabarvení skloviny.

Mezi nejvíce rozšířenou metodu bělení zubů patří bezpochyby použití bělících past, což jsou klasické zubní pasty s nejrůznějším přídavkem, například brusného, či bělícího granulátu. Pravidelným používáním bělící zubní pasty se zubní sklovině postupně navrací její původní lesk a bělost.

Když se nám zuby zabarvují

Pod zubní sklovinou, která je přirozeně bílá, se nachází zubovina, která je za normálních okolností žlutá, ovšem její struktura je pórovitá a hmota nervu ji může, v průběhu přibývajících let, zabarvovat do žlutohněda. Barva, kterou je možné vidět při pohledu na zub v ústech je kombinací barev skloviny, která se však může trvale zbarvit, a to vlivem stárnutí, kouření, pití kávy, červeného vína apod. a vespod ležící zubovinou, která tmavne během let z nejrůznějších důvodů, jako například blízkosti k nervu.

Proč nám zuby žloutnou

Žluté zabarvení zubů si můžeme způsobit sami, a to pitím kávy, červeného vína, černého čaje, dále kouřením tabáku aj. Kromě toho žloutnutí zubů může způsobit zvýšený příjem antibiotik v průběhu dětství, nebo také ulomený zub, který po aplikování výplně může změnit svoji barvu. Mimo to mohou být žluté zuby již vrozené.

Jaké jsou druhy bělících past

 • Bělící pasta s dvojitou dávkou enzymů papain, bromelin a nízkou hodnotou abrazivity 24 RDA – bělící pasta velmi jemně odstraní případné zabarvení z povrchu Vašich zubů, kdy bioaktivní kalcium peroxid v nanoformuli proniká mezi krystaly skloviny a odbarvuje barevné pigmenty.
 • Bělící pasta s čistícími mikroperlami – neobsahuje žádné hrubé abrazivní částečky, peroxidy. Jedinečný mikronizovaný silikát, s vysoce čistícím účinkem, jemně odstraňuje pigmentace z povrchu zubní skloviny, aniž by ji poškodil.
 • Bělící pasta pro kuřáky – s obsahem baking sody, jenž napomáhá k odstraňování velkých pigmentací. Bioaktivní kalcium peroxid v nanoformuli proniká mezi krystaly skloviny a odbarvuje barevné pigmenty. Dvojitá dávka enzymů papain a bromelain šetrně odstraní zabarvení z povrchu zubů. Přidaný Koenzym Q10 a vitamín E revitalizují dásně.
 • Bělící pasta s aloe vera – výrazně podporuje účinnost působení zubní pasty.
 • Bělící pasta pro citlivé zuby – pomáhá snížit zabarvení, zubní povlak, zubní kámen. Neobrušuje zubní sklovinu. Vybírejte pastu bez detergentů, tj. SLS – nepění a má neutrální pH. V případě, že zubní pasta obsahuje xylitol a draslík, budete mít zajištěné tlumící účinky na citlivé zuby. Navíc,
 • obsahuje-li pasta vitamín B5, napomůžete hojení měkkých tkání.

Jaké složky odstraňují nežádoucí skvrny ze zubní skloviny

 • Aloe Vera – zklidňující účinek na zuby a dásně.
 • Carboxymethylchitosan – ochrana zubní skloviny, vyrovnává pH ve Vašich ústech.
 • Islandský lišejník – odstraňuje skvrny ze zubní skloviny a očisťuje zubní sklovinu.
 • Křemen – přirozeně bělí zuby.
 • Lípa – zamezuje vzniku skvrn.
 • Máta – chladivý účinek a přirozená chuť.
 • Mentol – chladivý účinek a přirozená chuť.
 • Tea-tree olej

Doplňky k bělícím pastám

Dvoufázové bělící pero – obsahuje gel, tzv. aktivátor a bělící gel. Aktivátor se nanáší na povrch zubu jako první, následně je aktivován účinek bělícího gelu, a to přímo na povrchu zubu. Bělícím činidlem může být chloritan sodný, tj. NACI02, který se používá také v potravinářství i k úpravám pitné vody. Bělící pero doplňuje účinek bělící pasty. Bělící pero je vhodné používat spolu s bělící pastou. Používejte jej nejlépe večer, a to po vyčištění bělící zubní pastou.

Bělící pudr – kombinuje kvalitní a bezpečný způsob čištění zubů s šetrným bělením, a to bez příměsi abrazivních částic. Vybírejte bělicí pudr nejlépe s obsahem fluoridů a xylitolu, jenž zajišťují kvalitní ochranu a regeneraci zubní skloviny.

Ústní voda – zajišťuje svěží dech s prodlouženým účinkem. Navíc zpomaluje tvorbu zubního plaku, remineralizuje zubní sklovinu. Použití ústní vody – vyplachujte ústa každé ráno a během dne po dobu 30 sekund. Ústní vodu nepolykejte.

Sprej pro svěží dech – praktický ústní sprej, který můžete použít během celého dne. Sprej působí proti bakteriím v ústech, vzniku zubního kamene a současně pečuje o Váš svěží dech.


Složky v bělicí pastě pro citlivé zuby

Fluorid - má velmi důležitou roli, a to v prevenci zubního kazu. Působí buď přímo nebo nepřímo. Při nepřímém působení se fluor po vstřebání v trávicím a v krevním oběhu ukládá do skloviny při jejím vývoji. Tento způsob má význam u těhotných žen a malých dětí.  Přímo působí fluor v dutině ústní na povrch skloviny tím, že podporuje demineralizaci, což znamená návrat potřebného vápníku do skloviny. Fluorid může být podáván v různé formě, kdy ovšem zubní pasta patří mezi nejvíce používaným zástupcem této formy. Přítomnost fluoridů podporuje proces remineralizace a ovlivňuje metabolismus plaku tím, že snižuje tvorbu kyselin. Co jste možná nevěděli – nadměrný příjem fluoridů v období vývoje zubů, tj. od narození do cca 8 let věku dítěte, může mít negativní vliv na zuby. Flurózou skloviny, která má různé formy, a to od lehké po těžkou formu. Nejlehčí formy představují matné křídově bílé skvrny na zubech, také se zdrsňuje povrch skloviny, kdy skvrny mohou být tmavé a u nejtěžší formy dochází k poruše, až lomivosti skloviny.

Xylitol – sladidlo, nacházející se v přírodě v mnoha druzích ovoce, zeleniny. Sladidlo vzniklo z důvodu nedostatku cukru na světových trzích. Po druhé světové válce začali odborníci studovat jeho vliv na inzulín v krvi. Před rokem 1970 byl Xylitol používaný jako sladidlo, a to v diabetické dietě nebo při speciální výživě. Xylitol usnadňuje také vstřebávání ve střevech vápníku přes střevní stěnu, v tomto ohledu bylo navrženo, aby Xylitol hrál velkou roli ve spojení s prevencí proti osteoporóze.

Citroxain – jedná se o patentovanou složku, která je kombinací přírodních enzymů a jemných leštících složek, které narušují a rozpouští barevné pigmenty na povrchu zubu, a to aniž by poškodily sklovinu zubu. Při pravidelném používání bělící pasty, která obsahuje Citroxain, se barva zubu stane prokazatelně světlejší, a to až od 2 odstíny.

Kalciumperoxid – vytváří tzv. depo v zubní sklovině, čímž lépe dosahuje zesvětlujícího účinku.

Kdo ocení bělící pasty

Bělící pasty získávají na oblíbenosti u kuřáků, milovníků čaje, kávy, vína a veškerých pochutin, kdy jejich častější konzumace vede k nepříjemnému zabarvení zubní skloviny.

Na co se zaměřit při výběru bělící pasty

Vybírejte bělící pastu, která neobsahuje sacharidy a syntetická barviva.

Jak používat bělící zubní pasty

Bělící pasty používejte 2x denně. Po vyčištění zubů, ústa nevyplachujte, pastu pouze vyplivněte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18840 (novesluzby.cz#21853)


Přidat komentář