Bělení zubů a bělící metody

Velký zájem je dnes již také o stomatologickou estetickou chirurgii a samozřejmě o bělení zubů. Není zde rozdíl, jste-li muž nebo žena. Dnes již také mužům zaleží na tom, jak vypadají a zda mají krásné zuby.

V novém tisíciletí se lidé stále více snaží zdokonalit svůj vzhled a zaujmout své okolí. Tento trend se rozšířil také na muže, kteří si také dokáží užívat sami sebe. Dlouho opomíjenou oblastí byl stav zubů, i když úsměv zpravidla vytváří Váš první dojem o osobě se kterou se setkáte.

Proto se do popředí dostává péče o zuby a dutinu ústní. Všeobecně totiž platí, že nejn šaty dělají člověka, ale také zuby a krásný zářivý úsměv dělají člověka úspěěšným a sebevědomým. Vždyť přece, to nejhorší je, stydět se za svůj úsměv. Ať již v pracovním prostředí či v mezilidských vztazích jsou zářivě bílé zuby standartem, symbolizujícím úspěch a schopnost o sebe pečovat.

Velký zájem je dnes již také o** stomatologickou estetickou chirurgii a samozřejmě o bělení zubů**.

Zbarvování zubů, ochrana zubů před pigmentováním

Část zubu, která je viditelná při úsměvu se nazývá zubní sklovina, která je přirozeně bílá. Bezprostředně pod sklovinou je další část zubu-zubovina. Zubovina je za normálních okolností žlutá, ale její struktura je pórovitá a hmota nervu ji může, v průběhu přibývajících let, zabarvovat do žluto-hněda. Barva, kterou vidíme při pohledu na zub v ústech je kombinací barev skloviny, která se může trvale zbarvit (vlivem stárnutí, kouření, pití červeného vína atd.) a vespod ležící zubovinou, která tmavne během let z mnoha důvodů, např. blízkosti k nervu. Z tohoto důvodu nemůže pouhé čištění zubů ochránit zuby před pigmentováním anebo zvrátit zabarvení zubu.

Může bělení zubů zvýšit jejich citlivost?

Bělení zubů může zcela vyjimečně způsobit dočasné zvýšení citlivosti zubů. Citlivost zubů mizí během několika dnů po přerušení bělení, nebo v případě ukončení kůry, po dokončení. V žádném případě nedochází k poškození zubního nervu.

Ve kterých případech je bělení neúčinné?

  • Nelze vybělit černé nebo hnědé změny v barvě zubu v případě zubního kažení, tlení apod.
  • Nevybělí ani nepoškodí amalganové výplně zubu, korunky, protézy
  • Bělení není příliš efektivní v případě zmírňování šedých vodorovných čar u pacientů se skvrnami způsobenými dlouhodobým užíváním tetracyklinových antibiotik

Proč zuby pigmentují?

  • káva, čaj
  • červené víno
  • tetracyklinová antibiotika a jiné léky
  • stárnutí
  • kouření

Jaké jsou metody bělení zubů?

Bělící zubní pasty

Jedná se o volně prodejné zubní pasty s bělícím účinkem, které navracejí přirozenou barvu zubu, eventuálně odstraňují skvrny na zubech. Obsahují částice perlitu nebo silice. Jedná se o abrazivní metodu bělení. Pasta jemně obrušuje usazeniny na zubech, ale nedokáže odbarvit pigmenty v zubu usazené. K opravdovému efektu vybělení zde však nedochází.

Bělící zubní pasty, pudry s karbamit peroxidem

Také jsou to volně prodejné zubní pasty, které však obsahují nízkou koncentraci účinné látky karbamit peroxid. Tyto zubní pasty mohou pomoci při dosažení lepší bělosti v případě častého použití zpravidla několikrát za den. Zde je zapotřebí velká dávka trpělivosti, než se výsledek dostaví (pastu je zapotřebí používat několik měsíců). Nejčastěji se tyto zubní pasty používají na udržení bělosti zubů po absolvování bělící kůry.

Bělící sety s pryžovým aplikátorem pro domácí použití

Tyto bělící sety jsou volně prodejné a lze je zakoupit v každé lékárně či drogerii. Jsou vhodné pro zdravé zuby, které nemají neléčené zubní kazy apod. Pacient si doma vytvaruje pryžové aplikátory, které přesně kopírují zuby a do nich nanáší bělící gel. Tyto gely odbarvují pigmenmty usazené v zubu, nepůsobí mechanicky na zubní sklovinu, ale komplexně na celý zub. Po nasazení na zuby gel obklopí rovnoměrně celý chrup a nechá se působit cca. 30 minut. Tento postup se opakuje 2x denně. První viditelné výsledky se dostaví již za několik dní. Poté se pokračuje v bělení dále, kdy maximální výsledky jsou viditelné za cca. 2-3 týdny v závislosti na způsobu a frekvenci bělení. Tato metoda umožňuje pacientovi dosažení kvalitních výsledků jako v případě ordinačního bělení s možností vlastního dohledu nad požadovanou bělostí zubů. Navíc pryžové aplikátory je možné uschovat si na pozdější použití.

Bělící proužky (pásky) na zuby

Tyto proužky obsahují účinnou látku karbamit peroxid, zpravidla v koncentraci 10%. Aplikují se nalepením na zuby. Používají se cca. 2x30 minut denně. Nevýhodou této metody je, že se proužek nedostane do mezizubních prostor a navíc se hůře nalepuje na zuby, které nejsou perfektně rovné.

Ordinační bělení laserem, lampou

Některé ordinace nabízejí rychlejší způsoby bělení ve kterých se nanese koncentrovaný peroxid (až 35%) na zub a poté je aktivován pomocí plazma lampy nebo pomocí laseru. Je zde snaha zrychlit bělící proces, avšak je nutné setrvat poměrně dlouho v ordinaci zubního lékaře s z tohoto důvodu se jedná o poměrně drahý způsob bělení. Druhým způsobem toho bělení je na stejném principu jako domácí bělení s tím rozdílem, že stomatolog sejme otisk chrupu a poté vyrobí pryžový aplikátor v ordinaci. Zákazník tak dostane hotový apllikátor a bělící gel ve stříkačce. Tato metoda umožňuje pacientovi dosažení kvalitních výsledků s možností vlastního dohledu nad požadovanou bělostí zubů.

*** ***

Které bělení zubů podstoupit?

Jednoznačně nejlepší variantou pro** bělení zubů je bělení doma**, protože obsahuje nižší koncentraci účinné látky a proto nedochází k zatížení zubů. Další nespornou výhodou je** vlastní stanovení výsledku**. Pokud Vám výsledek vyhovuje, přestanete, pokud naopak, tak nikoli. Můžete ještě pár dní pokračovat v bělení a dosáhnout požadovaného výsledku. U bělení zubů laserem takovou možnost nemáte. Pokud s výsledkem nejste spokojeni, bohužel byly Vaše peníze využity neefektivně.

Kdy zuby nebělit?

V několika situacích může nastat, že vám váš zubní specialista nedoporučí bělení zubů. Jedním takovým případem je, pokud máte na předních zubech korunky nebo výplně, které zkrátka nemohou být bělícím gelem vyběleny.

Bělení zubů se také nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Také v případech neléčených zánětů ústní dutiny, při problémech s dásněmi (záněty citlivých dásní), nebo při tenké nebo poškozené sklovině vašich zubů vám zubař rozhodně bělení nedoporučí.

Máte-li na zubech viditelné tmavé skvrny, tak bude případná aplikace bělícího gelu méně účinná, pokud vůbec. Čím více se barva zubů blíží ke žluté, tím je snazší a efektivnější bělení.

V žádném případě nezkoušejte bělící prostředky pokud vám ještě nebylo alespoň 16 let. V opačném případě si můžete poškodit zuby a dásně, které jsou v dětském věku velice citlivé.

Poradenství při bělení zubů

Vždy je dobré se před domácím bělením zeptat svého zubního specialisty na možná rizika. Každý chrup je totiž jiný a vyžaduje zvláštní péči. Péči o zuby bychom neměli podceňovat. Není nic horšího, než bolest zubů. Proto milujte své zuby a dávejte jim ty nejlepší zubní pasty, abyste jim pomohli být zdravé. Protože pokud nebudete mít zdravé a silné zuby, nebudete moci jíst.

*** ***

**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18875 (novesluzby.cz#22191)


Přidat komentář