Antikoncepce a její účinky - výběr

Dnešní mládež začíná žít pohlavním životem dříve než jejich rodiče. Hrozí ovšem také řada nebezpečí, proti kterým je třeba se chránit. Patří mezi ně nechtěné těhotenství nebo například nakažení pohlavními nemocemi. Neberte antikoncepci na lehkou váhu.

Co je to antikoncepce?

Antikoncepce je jakákoliv metoda, která dočasně zabrání oplodnění. Tato ztráta schopnosti je ovšem návratná a tedy nedochází k trvalým změnám zdravotního stavu. Antikoncepce byla vynalezena pro to, aby nedocházelo k nechtěným těhotenstvím.

Existují ovšem různé náhledy na to, jestli je antikoncepce správná či nikoliv. V životě dospívající dívky a ženy se pravidelně vyskytuje menstruační krvácení. Toto krvácení je ale zbytečné, protože žena i přes to, že je tělo připraveno na otěhotnění, otěhotnět nechce. Teze, že ženy v pravěku nemenstruovaly, protože buď byly těhotné nebo kojily, je pravdivá. Z ní pak opravdu můžeme usoudit, že stále se opakující menstruační cykly jsou nepřirozené.

Ale i tak, není na výběr, proto ženy, které chtějí žít pohlavním životem, se musí chránit. A to nejen před nechtěným otěhotněním, ale také před pohlavními nemocemi, které mohou zničit celý budoucí život. A to samé pravidlo platí také pro chlapce a muže. I oni jsou vystaveni riziku nemocí nebo nechtěného těhotenství partnerky.

Kdy začít používat antikoncepci?

Asi velmi ošemetnou otázkou, hlavně pro rodiče dospívajících dětí je, kdy je vhodné začít s pohlavním životem. Na tuto otázku ale neexistuje žádná univerzální odpověď. Každé dítě se vyvíjí jinak, cítí jiné potřeby v jiném věku, je více ostýchavé nebo naopak průbojné a má chuť zkoumat celé své okolí. A to zahrnuje také druhé pohlaví.

Dívky jsou chráněné zákonem, kdy pohlavní styk s dívkou mladší patnácti let je protizákonný. Pak ale mají volné pole působnosti. Základem je dobrá komunikace mezi rodiči a dětmi.

Komunikace mezi rodiči a dětmi o antikoncepci

Rodičové, povídejte si se svými dětmi o jejich dospívání, o jejich pocitech, přáních a touhách. Jen tak budete mít přehled o tom, kam vaše děti chodí, s kým se kamarádí, jestli si našli partnera, se kterým by rádi i pohlavně žili. Pokud budete znát tuto skutečnost, budete taky připraveni na to jim poradit.

Nestyďte se, nejedná se přece o žádné tabu. I vy jste byli ve stejné situaci jako oni. Vaše děti potřebují cítit podporu z vaší strany, nevyslovený souhlas, pocit, že když si nebudou vědět rady, tak mohou přijít za vámi a nemusí se stydět. Jen tak předejdete omylům a nepříjemnostem, které mohou kdykoliv nastat kvůli jejich neznalosti.

I dospívající děti mohou sami otevřít toto téma a usnadnit tak možný ostych a stud svých rodičů. Chcete přece být informovaní, získat zkušené rady a nejen se inspirovat články z časopisů. I přes to, že jsou velmi poučné a mnohdy jediným základem o sexuálním povědomí, není nad přímou komunikaci s rodičem.

Jaké máme možnosti antikoncepce

Pokud jste se rozhodli pro pohlavní soužití, vždy, když partnera ještě dobře neznáte, používejte bariérovou antikoncepci. Chraňte se proti nemocem, které by vám mohly zkazit celý život. Náhodný pohlavní styk je nejvíce nebezpečný.

Možná můžete namítnout, že i když budete chodit s partnerem delší dobu, tak vás může nezodpovědně podvést a následně nakazit. Ano, i tohle se může stát. Ale nelze žít v neustálém strachu z toho, že se stane něco zlého a nepříjemného. Vše s sebou nese určitá rizika a pohlavní styk není žádnou výjimkou.

Někteří vyžadují po svém novém partnerovi test na HIV. Podstupte jej, záleží-li vám na vašem budoucím vztahu. Nejedná se o nic špatného, jen se dotyčný člověk chrání a brání sám sebe, svůj život

Přirozené metody antikoncepce

Jedná se o nejstarší metodu antikoncepce. Vyznačuje se ovšem nízkou mírou spolehlivosti. Buď se můžete rozhodnout pro využití metody plodných dnů, kdy v této době budete abstinovat, nebo druhou možností je přerušení soulože těsně před vyvrcholením.

Tyto metody jsou ovšem nespolehlivé. Plodné dny se mohou pohybovat v určitém intervalovém rozmezí, takže nemáte jistotu, že nemůžete otěhotnět. Přerušovaná soulož je vhodná spíše pro zkušenější muže, kteří již znají své tělo a mají zkušenost s pohlavním stykem.** **

Přirozené metody antikoncepce jsou vhodné pro páry, které se již znají delší dobu a třeba neřeší ani to, jestli se podaří otěhotnět či nikoliv. Nemusí si znepříjemňovat pohlavní styk žádnou z metod antikoncepce.

Tyto metody vás ale nechrání před pohlavními chorobami.

Bariérové metody antikoncepce

Bariérová metoda antikoncepce je založena na tom, že se zabrání proniknutí spermie k vajíčku. Do cesty se kladou bariéry, které znemožní spojení. Nejčastěji využívanou bariérovou pomůckou je kondom (pro muže) nebo pesar (pro ženy).

Další možností je zavedení nitroděložního tělíska. Nitroděložní tělísko je malá věc ve tvaru T, která se zavádí do dělohy. Vytváří v děložní dutině tzv. sterilní zánět. Je to prostředí, které není vhodné pro uhnízdění oplodněného vajíčka. Vajíčko tak odchází při menstruaci z těla ven. Nitroděložní tělísko si můžete nechat zavést, pokud máte nesnášenlivost na hormonální antikoncepci a nedoporučuje se u žen, které ještě nerodily. Ale i tak si jej můžete zvolit jako svou metodu ochrany. Nitroděložní tělíska se dnes nabízí i ve variantě hormonální.

Bariérové metody chrání nejen před nechtěným těhotenstvím, ale také před pohlavními nemocemi. Pohlavní styk ovšem nemusí být natolik příjemný, jako při přirozených metodách. Důvodem je existence překážky, zpravidla latexové, mezi mužem a ženou. Kondom nebo pesar mohou vydávat nepříjemné zvuky, jejich vůně nemusí být vždy příjemná, u ženy se může projevit nedostatek zvlhčení.

Nebraňte se využívání pomůcek, jako jsou různé lubrikační gely nebo olejíčky, které jsou často jemně parfémované. Co se týče cenové dostupnosti, kondomy jsou běžně k dostání za přijatelnou cenu v drogeriích, lékárnách, supermarketech nebo třeba i na benzinových pumpách. Nitroděložní tělísko je již záležitostí tisícikoruny i více.

Chemické metody antikoncepce

Chemické metody se již skoro nevyužívají. Jedná se o různé přípravky jako jsou pěny, gely, čípky nebo krémy, které obsahují chemikálii na hubení spermií. Tato antikoncepce se spíše může využívat jako doplněk k jiným antikoncepčním metodám.

Problémem může být negativní reakce pokožky nebo sliznic na danou chemikálii. Kůže je na pohlavních orgánech natolik citlivá a jemná, že může dojít ke jejímu podráždění. Proto tyto přípravky nejsou všeobecně příliš doporučované. Nechrání dále před pohlavními nemocemi.

Chirurgické metody antikoncepce

Chirurgické metody antikoncepce patří zpravidla k metodám nenávratným. Dojde tedy k přerušení vejcovodů nebo chámovodů a tím se přeruší možnost reprodukce. Chirurgické metody se používají v případech, kdy může docházet k opakovaným závažným onemocněním.

Hormonální metody antikoncepce

Nejvíce využívanou a taky nejčastěji diskutovanou metodou antikoncepce je hormonální antikoncepce. Nejznámější je založena na užívání pilulek obsahujících hormony estrogen a gestagen, ale i jejich vývoj šel významně kupředu.

Hormonální antikoncepci můžete užívat ve formě pilulek, náplastí, injekcí nebo podkožního implantátu či nitroděložního tělíska. Výhodou těchto metod je vysoká míra ochrany před nežádoucím otěhotněním, nechrání vás ovšem před pohlavními nemocemi.

Tato antikoncepce je ovšem velmi často diskutovaná a společnost se dělí na dva tábory, na příznivce, kteří vidí pouze výhody a prospěch této metody, a na odpůrce, kteří zdůrazňují nežádoucí účinky na organismus.

O hormonální antikoncepci, jejím fungování, formách a druzích, o pozitivních či negativních účincích se více dočtete v článku „Hormonální antikoncepce – ano či ne“.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18819 (novesluzby.cz#21636)


Přidat komentář