Alergie na mléko nebo intolerance laktózy?

Co to vlastně znamená intolerance laktózy a alergie na mléko? Jak by měly rodiče postupovat, když zjistí, že je jejich dítě alergické na mléko? Co bude dítě moci konzumovat? Co naopak musíme z jídelníčku odstranit?

Mléko je jeden z nejčastějších alergenů u dětí

Mezi pojmy alergie na mléko (většinou kravské) a intolerance laktózy je rozdíl. Tento rozdíl je především v příčinách, jež alergickou reakci, nebo intoleranci způsobují. V obou případech se ovšem musí dodržovat bezmléčná dieta. Alergie na mléko se vyskytuje převážně u dětí, kdežto intolerance laktózy postihuje především dospělé. Může se však také jednat o vrozenou poruchu, v takovém případě se u dítěte projevuje již od prvních dnů kojení. Důvodem je skutečnost, že množství enzymu laktáza, jež laktózu štěpí se s přibývajícím věkem zmenšuje. Uvádí se, že intolerancí laktózy trpí kolem 15% dospělé populace.

Alergie na mléko

Ve skutečnosti jde o alergii na mléčnou bílkovinu, většinou na mléčnou bílkovinu kravského mléka. Jako každá jiná alergie, i alergie na mléko je imunologickou poruchou. Po pozření mléčné bílkoviny se spustí imunologická reakce, kdy si tělo proti této bílkovině začne tvořit protilátky, jelikož ji pokládá za cizorodou složku.

Alergie - první potíže se většinou projeví

až při přechodu dítěte z mateřského mléka na kravské. Jedním z prvních příznaků je většinou atopický ekzém. Poté se přidá průjem, a někdy i zvracení. Pokud se dítěti dále podává kravské mléko, objeví se další příznaky jako je nechutenství.

Když se tedy u Vašeho dítěte po podání mléka objeví ekzém, nenechte nic náhodě a zajděte s ním k pediatrovi. Samozřejmě je možné, že jde pouze náhodu a běžný ekzém, který s podáváním mléka nemá nic společného. Přesto se s pediatrem dohodněte na provedení krevních testů. Ve výjimečných případech se alergie na mléko může objevit i mnohem později.

Výhodou při této alergii je možnost konzumování alternativních druhů mléka, jako je mléko kozí, či ovčí, či sójové mléko. Musíte ovšem dávat pozor na ostatní mléčné výrobky a potraviny, jež mléko obsahují.

Uvádí se, že 0,3 – 7% populace trpí alergií na kravské mléko. Přičemž alergie může být na všechny bílkovinné složky mléka, kterými jsou kasein, beta-laktalbumin, alfa-laktalbumin a bovinní sérový albumin.

Intolerance laktózy

Intolerance laktózy je na rozdíl od alergie na mléko, se kterou bývá často zaměňována, vrozená. Nebo se naopak objevuje až v dospělosti. Přesněji se jedná o intoleranci mléčného cukru. Nejde tedy o běžnou potravinovou alergii, ale o metabolickou poruchu štěpení mléčného cukru - laktózy. Právě intolerance laktózy je jednou s nejčastějších potravinových intolerancí. Ve střevě buď úplně chybí enzym laktáza, nebo se vyskytuje jeho nedostatek. Tento enzym jež je potřebný při štěpení mléčného cukru – laktózy na jednodušší cukry, které jsou pro tělo stravitelné. Pokud se laktóza nerozštěpí ne jednoduché cukry, nemůže se vstřebat do krevního oběhu. Laktóza tak zůstává nestrávená ve střevě.

Příznaky alergie na mléko - laktózu

Dítě zvrací, trpí průjmem, objevuje se nechuť k jídlu, dítě také trpí bolestmi břicha a dále se objeví atopický ekzém. Všechny tyto příznaky jsou shodné s příznaky alergie na mléko. Rozdíl je v tom, že dítě ovšem mívá tyto problémy již od začátku kojení.

Protože se jedná o metabolickou poruchu, je toto onemocnění celoživotní. S postupem času se ovšem mohou zmírnit následky. Nevýhodou je, že všechny druhy mléka, tedy nejen mateřské obsahují laktózu. Stanovení diagnózy je potom poměrně obtížné. V současnosti neexistuje žádná léčba, která by zvýšila přítomnost laktázy.

Jídelníček pro alergiky citlivé na mléko

Pokud z jídelníčky úplně vynecháme z jídelníčku mléko a všechny mléčné produkty, hrozí nám  nedostatek vápníku. Je tedy nutné jej doplňovat z jiných zdrojů. Jako alternativní zdroje vápníku mohou sloužit například: růžičková kapusta, brokolice, květák, čínské zelí, sezam, tofu, mandle, bílé fazole, či lískové oříšky.

Optimální denní příjem vápníku

 Skupina Optimální denní příjem vápníku mg/d
 Kojenci 6 - 12 měsíců
 600
 Děti 1 - 5 let
 800
 Děti 6 - 10 let
 800 - 1200
 11 - 24 let
 1200 - 1500
 Muži 25 - 65 let
 1000
 Muži nad 65 let
 1500
 Ženy 25 - 50
 1000
 Ženy nad 50 let
 1500
 Ženy těhotné a kojící
 1200 - 1500
### Laktózu také velmi často obsahují i léky na předpis, nebo vitaminové doplňky

Je tedy nutné číst příbalové informace. Dále se laktóza vyskytuje například v následujících potravinách: chléb a pečivo, moučníky, cukroví, bonbóny, bramborová kaše v prášku, margaríny, ochucené cereálie, dresinky do salátů, či polévky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18557 (novesluzby.cz#20209)


Diskuze a zkušenosti

gabagaba | 13.02.2013 14:24
Re: Alergie na mléko nebo intolerance laktózy? mohu používat při intoleranci na laktozu,nějaké rostliné tuky, jako je rama, flora, piškoty, pečivo,,,poradte vubec nemám zkušenosti


Přidat komentář