Akupunktura nebo akupresura?

Akupresura i akupunktura jsou součástmi starého čínského léčitelství, v našich podmínkách hovoříme o tzv. alternativní medicíně. Alternativní medicína se vždy snaží především o předcházení potížím. Obě metody jsou vystavěny na stejných principech.

Akupunktura: 5 základních prvků

Stará čínská filozofie hovoří nejen o principech jin a jang, ale i o pěti základních prvcích, ze kterých je složen svět. Jedná se o dřevo, oheň, zemi, kov, vodu. Jeden prvek na druhém vždy přímo závisí a jejich jednota utváří celý svět. Každý prvek zastupuje určité orgány. Dřevo = žlučník, játra; oheň = srdce, tenké střevo, obal srdce, tři ohně; země = žaludek, slezina, slinivka; kov = tlusté střevo, plíce; voda = ledviny, močový měchýř.

Životní energie čchi a meridiány

Čínská filozofie pojednává také o dalším prvku, a to životní energii čchi. Akupunktura se snaží o udržení nebo nastolení harmonického koloběhu v těle. Čchi proudí akupunkturními drahami, které se nazývají meridiány.

Akupunktura léčí

Akupunktura dokáže diagnostikovat a léčit funkční poruchy organismu, psychosomatické nemoci, bolesti hlavy, zad, kloubů, alergie, návykové choroby, problémy s obranyschopností, onemocnění jednotlivých orgánů a jiné.

Akupunktura působí na patologické změny v organismu, snaží se o navození optimálního stavu, samoregulativních a homeostatických reakcí. Akupunktura pomáhá i při rekonvalescenci a předchází různým komplikacím. Preventivní funkce akupunktury spočívá v posílení odolnosti a obranyschopnosti.

Podoby akupunktury

Akupunkturní body stimulujeme prostřednictvím vpichování speciálních jehel. Kromě jehel se používají i jiné formy stimulace – např. teplo (moxování), elektrický proud (elektroakupunktura), světlo, magnety, baňky aj.

Ušní akupunktura

Dle individuálního stavu pacienta se volí buď tělová akupunktura, nebo akupunktura jednotlivých zón – známá je především ušní akupunktura.

Při ušní akupunktuře se vpichují tzv. ušní jehly do míst na ušním boltci. Na ušním boltci se nacházejí body, reflexní plošky jednotlivých orgánů. V ušní akupunktuře můžeme rozlišit dvě metody (čínská a francouzská ušní akupunktura), avšak používá se jejich vzájemná kombinace. Někdy je využití ušní akupunktury oproti tělní vhodnější, protože se pacient nemusí svlékat a polohovat, je to dostupnější a rychlejší metoda a její účinek je ve většině případů okamžitý, na rozdíl od tělní akupunktury. Podobně jako u tělní akupunktury, lze na body působit i jinými podněty, ale platí, je jehly jsou vždy nejúčinnější.

Akupresura

Někdy se jí říká také tzv. „čínská tlaková masáž“. Akupresura pracuje na systému stlačování akupresurních bodů. Metoda kombinuje akupunkturu a masáž.

Tajemství akupresury

Při akupresuře se vyvíjí různě intenzivní tlak na konkrétní akupresurní body, které jsou spojeny s energetickými drahami.

Zablokování energetických drah znamená potíže, nemoci, problémy, komplikace, nepříjemné pocity. Masírované body vydávají impulzy a ty putují až do centrální nervové soustavy. Výsledkem je větší zásobování potřebného místa kyslíkem a krví, uvolnění endorfinů, pocity uvolnění, zmírnění bolesti.

Účinky akupresury

Akupresura je účinná při tlumení bolesti, navozuje rovnováhu, pomáhá při problémech s pohybovým ústrojím (svaly, tkáně, šlachy, klouby). Má jak preventivní, tak léčebný účinek (odstraňuje křeče, blokády). Pomáhá při nevolnosti, migrénách, nadváze, posiluje imunitu a ulevuje od psychických potíží.

Konkrétní podoba akupresury

Terapeut provádí polep bříšky prstů na jednotlivé akupresurní body, a tím si zmapuje citlivá místa (a tedy i postižené orgány). Následně se na postižených místech provádí masáž palci a konečky prstů. Na příslušném místě je třeba provést přibližně 50 až 100 pohybů za minutu, přičemž doba působení je od 5 do 15 minut. Na jednom bodě působíme přítlakem asi 5 až 7 vteřin. Celková doba terapie je půl hodiny až hodinu, vše se odvíjí od stavu klienta.

Akupresura: praktické tipy

Pokud vás trápí bolest hlavy, masírujte ušní lalůčky

Ukazováčkem a palcem tlačte do středu ušního lalůčku. Masáž celého ušního lalůčku pak pomáhá od neklidu. Při migréně se orientujte na spánky. Bříšky čtyř prstů provádějte poklep na tzv. linii koutků očí (je umístěna na spánku, mezi okem a horní částí ucha). Na oblast soustředěnosti budete působit tlačením bříškem prstu na kořen nosu.

Akupresura dokáže zmírnit šelest a zvonění v uších

Jelikož šelest nebo pískání v uších má zpravidla neurologický základ, může zde pomoci metoda akupresury.

Postup:

  • Na 7 vteřin stiskněte ukazováčkem prohloubenou oblast nad horním rtem (nachází se pod nosem). Následně vyviňte středně silný tlak a rovněž po dobu 7 vteřin přitlačte na samotný konec kořene nosu. Tento postup opakujte vícekrát za den.
  • K podpoře prokrvení uší: Uchopte obě uši mezi palec a ukazováček, a to v oblasti, kde začíná horní ušní chrupavka. Provádějte pohyb podél celého ucha a oběma prsty masírujte okraje ušních chrupavek. Asi po jedné minutě se dostanete až na lalůček, od kterého zase postupujte až na horní okraj. Na 7 vteřin stiskněte bod spoje ušního lalůčku a tváře. Dále na 7 vteřin stiskněte bod, který se nachází pod ušním boltcem (v místě můžete nahmatat mírně prohloubenou oblast). Následně na 7 vteřin stiskněte místo počátku horního okraje ušní chrupavky (i zde je mírně prohloubená oblast). Opakujte čtyřikrát za den.

Výhody akupresury

  • Při akupresuře nepociťujete žádnou bolest, ani vedlejší reakce.
  • Představuje prevenci bolesti a nemoci. A prevence je přece lepší než léčba, ne?
  • Metodu můžete praktikovat v podstatě všude (například v práci, na cestách atd.).
  • Akupresura dokáže rychle a účinně ulevit od potíží.

Možná kontraindikace akupresury

Na akupresuru by si měli dát pozor lidé s onemocněním cév, s ortopedickými zraněními, majitelé křehkých kostí a těhotné ženy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18529 (novesluzby.cz#20043)


Přidat komentář