15 důvodů proč mít doma citrony

Citrony mají při konzumaci dobrý vliv na Vaše zdraví, ale také z nich můžete udělat čistič, nebo je použít na kosmetické ošetření. Pokud tedy hledáte zdravé a hlavně levné alternativy ke kosmetickým ošetřením, vyzkoušejte citrony.

Citrony jsou nejkyselejší potravinou, kterou můžete najít v kuchyni a mají schopnost čistit, rozjasňovat, dezifinkovat nebo provonět Vaší domácnost.

Citrony jsou lidmi využívány již více než 1000 let a to díky obsahu vitamínů, tak díky jejich kyselosti, která se hodí v kuchyni.

Průměrný obsah látek ve 100 gramech citronu

LátkaPrůměrný obsah
Voda86 gramů
Bílkoviny1,0 gramů
Tuky0,3 gramů
Cukry3,2 gramů
Energie79 kJ
Na5 miligramů
K150 miligramů
Ca85 miligramů
Mg12 miligramů
P18 miligramů
Vitamin C58 miligramů
Vitamin B60,11 miligramů
Karoten0,018 miligramů
Thiamin0,05 miligramů
Riboflavin0,04 miligramů
Niacin0,2 miligramů
- Níže se dozvíte všechny možné způsoby využití citronu ve Vaší domácnosti.

1. Citrony jako dekorace

I citrony můžete využít k ozdobě Vašeho bytu. Jednoduše umístěte několik citronů do vázy a položte ji na stůl. Jelikož mají citrony většinou zářivou žlutou barvu projasní místnost.

2. Vybělení nehtů

Vezměte plátek citronu a jemně jimi potřete své nehty. Měly by poté být bělejší.

3. Vybělení prádla

Citrony nejsou užitečné jen při bělení nehtů, ale také je můžete přidat do prádla, aby rozjasnily zašedlé kousky. Zkuste přidat půl šálku citrónové šťávy do pračky spolu s pracím práškem. Nebo prádlo vymáchat ve vodě s citrónovou šťávou.

4. Osvěžovač vzduchu v lednici

Rozpůlený citron dejte do ledničky. Pomůže Vám zbavit se pachů, které se mohou v ledničce nahromadit.

5. Čištění WC

Smíchejte citrónovou šťávu s Vaším obvyklým čističem WC pro příjemnou vůni.

6. Odpuzovač mravenců

Pokud se potřebujete zbavit mravenců, nemusíte užívat pesticidy. Aplikujte citrónovou šťávu na místa, kde se mravenci pohybují. Potřete jí prahy, okenice a všechny trhliny, ve kterých by se mohli mravenci schovávat. A můžete sledovat jak mravenci prchají pryč.

7. Domácí čistič

Citrónovou šťávu také můžete ve směsi s jednou sodou, nebo octem používat jako univerzální čistič.

8. Přírodní zesvětlení vlasů

Pokud si chcete jemně zesvětlit vlasy, vetřete do nich citrónovou šťávu a sedněte si na slunce po dobu jedné hodiny.  Vaše vlasy poté budou jemně zesvětleny. Funguje to hlavně u přírodních špinavých blondýnek.

9. Pach cibule

Znáte ten pach, který Vám zůstane na rukou po krájení cibule? Těžko se ho zbavuje. Pokud si mezi dlaněmi rozetřete citrónovou šťávu, utlumí to pach cibule.

10. Skvrny pod podpažím

Citrony dokáží odstranit skvrny na oblečení způsobené potem. Stačí smíchat vodu a citrónovou šťávu v podílu 1:1 a místo se skvrnami touto vodou třít.

11. Stařecké pigmentové skvrny

Pokud Vás trápí skvrny na kůži vytvořené stářím, vyzkoušejte citrónovou šťávu. Potřete každou skvrnu trochou šťávy a nechte působit po dobu 20 minut. Poté smyjte vodou. Citrónová šťáva funguje jako levný a dostupný zesvětlovač a projasňovač kůže.

12. Ústní voda

Citron můžete také využít jako kloktadlo, či ústní vodu. Citrónová šťáva zabíjí bakterie, které jsou příčinou zápachu z úst. Jde o šetrné a přírodní řešení. Ovšem dlouhodobé vystavení zubní skloviny kyselinám vyskytujícím se v citrónu vede ke jejímu poškození. Po každém vykloktání si tedy nezapomeňte důkladně vypláchnout ústa čistou vodou.

13. Odstraňovač vodního kamene

Potřete dřez, umyvadlo, vanu a vodovodní kohoutky směsí z citrónové šťávy a jedlé sody. Tak se zbavíte usazeného vodního kamene a skvrn, které tvrdá voda způsobuje.

14. Detoxikace organismu

Zbavte své tělo nahromaděných odpadních látek šálkem horké vody s citronem. Stejně tak si přidávejte během dne do sklenice vody plátek citronu. Nejen, že Vás to osvěží, ale navíc má citron vysokou antioxidační schopnost a neutralizuje volné radikály.

15. Eliminace zhnědnutí potravin

Stačí trochu pokapat jablko, hrušky nebo jakékoliv jiné ovoce citrónovou šťávou a můžete podávat. Citrónová šťáva zabrání nevzhlednému zhnědnutí nakrájeného ovoce.

Závěrem

  • Citron neupotřebíte jen v kuchyni.

  • Citrony obsahují velké množství kyseliny citrónové, pektin, vonné silice, velké množství vody a kolem 3% sacharidů.

  • Citrony pochází ze subtropů, ale pěstují se i u nás.

  • Citrónovu šťávou také můžete potřít podrážděnou kůži od bodnutí hmyzem.

  • Citrony obsahují éterické oleje, které pomáhají rozpouštět žlučové kameny.

  • Pravidelné pití naředěné citrónové šťávy zlepšuje trávení, reguluje tělesnou váhu a snižuje vysoký krevní tlak.
  • Citrony také urychlují hojení ran a zvyšují odolnost proti infekcím.
  • Dále podporují růsta a omlazení buněk.
  • Působí preventivně proti vzniku křečových žil.

Citron je zázračná potravina, která by v lednici rozhodně neměla chybět. Využijete ji mnoha rozličnými způsoby.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18804 (novesluzby.cz#21516)


Diskuze a zkušenosti

Jaroslav Petráš | 20.02.2013 17:52
Re: 15 důvodů proč mít doma citrony Přečetl jsem si o citronech jak jsou zdravé ,ale také jsem se doslechl jak jsou citrony pro lidský organismus škodlivé.Hlavně prý kyselina citronová.Tak ted nevím kdo má pravdu.Jestli váš článek a nebo Dr.Hnízdil který má na citrony jiný názor.Zkuste mě prosím pravdivě odpovědět.

Alci | 17.03.2014 16:34
Re: 15 důvodů proč mít doma citrony Citron ač je kyselý se v žaludku chová jako zásada. Já osobně si dávám do konvice vody š´távu z 1/2 citronu. Sem tam nahradím v salátové zálivce ocet CITRONEM. A experimentuji i přivaření omáček (zatím jen pár kapek) a hned to má lepší chuť

lipen1 | 04.04.2014 15:51
Re: 15 důvodů proč mít doma citrony ...dlouho jsem měl problémy s pálením žáhy, ale zkouším pití vlažné vody s citronovou šťávou a zatím s dobrými výsledky...


Přidat komentář