Jak zůstat produktivní i při práci z domova

Práce z domova má mnoho výhod. Nemusíte dojíždět do práce, máte čas na venčení psa a můžete si rozvrhnout svou pracovní dobu. Má to ale jednu nevýhodu, a tou je disciplína. Následující článek Vám poradí jak zůstat produktivní i při práci z domova.

Ti z Vás, kteří pracují z domu, jistě ví o tom, jak je gauč a přestávka lákavá. Na druhé straně ale práce z domova smazává hranici mezi pracovním a osobním životem. A je jedno, jestli pracujete opravdu tvrdě, nebo se půl dne flákáte. Dopadnete stejně, protože ten, kdo si neustále ordinuje přestávky zjistí, že má práci roztahanou po celém dni, což není ideální situace. Flexibilní pracovní dobu ale můžete využít i k větší produktivitě. Musíte se jen naučit jak na to.

  • Následující seznam obsahuje tipy, které by Vám měli pomoci při organizaci práce z domova. Vyberte si z něj ty, které na Vás budou fungovat.

Dodržujte pracovní etiku

Na pracovišti musíte dodržovat pracovní disciplínu. Ale doma, pokud se nemusíte řídit žádným systémem pravidel, pro Vás může být obtížné držet se rozvrhu. Snažte se svou produktivitu držet na vysoké úrovni tím, že pokud se jeden den uléváte, musíte to dohnat druhý den.

Oddělte si prostor pro práci

Pokud nemáte k dispozici celý pokoj, nevadí. Najděte si místo, které ve svém volném čase doma nejméně využíváte a pracujte tam. Tím si přesně stanovíte hranice pracovního a osobního života. Když vstoupíte do prostoru vyhrazeného pro práci, mělo by pro Vás být jednodušší přepnout na pracovní mód.

Určete si pravidelné pracovní hodiny a držte se plánu

Toto se může zdát jako jasná a lehká rada, ale buďte k sobě upřímní. Dodržujete svůj rozvrh tak pečlivě, jak byste jej dodržovali, kdyby jste byli opravdu v práci? Většinou  ne. Zkuste si ale stanovit opravdu pevnou pracovní dobu. Snažte se ji porušovat jen v naléhavých případech, stejně jako kdybyste v práci museli o dřívější odchod žádat svého nadřízeného. Dokonale si tak oddělíte čas během dne vyhrazený práci a čas vyhrazený osobnímu životu.

Nezůstávejte v pyžamu

Stanovili jste si svou pracovní dobu na ráno a dopoledne? Potom nezůstávejte v pyžamu, s tím, že až skončíte s prací, převléknete se. Normálně se nasnídejte, pokud jste zvyklí se ráno osprchovat, učiňte tak. Oblečte se, stanovte si seznam úkolů pro dnešní den a odeberte se na své pracovní místo. Jakmile si na tuto rutinu zvyknete, bude pro Vás začít s prací mnohem jednodušší.

Pokud máte možnost pracovat v jedné místnosti o samotě, učiňte tak

Je těžší dodržovat stanovený pracovní rozvrh s rodinou za zády. Pokud máte v domě místnost, kde se ostatní členové nezdržují, využijte ji jako svou pracovnu. Jen těžko se odolává tomu, zapojit se do hovoru.

Nepřestaňte pracovat

Máte těžký den? Došla Vám inspirace a nápady? Nebo prostě na práci nemáte náladu?** Přesto se snažte nějakou práci udělat.** Chovejte se stejně jako kdyby jste byli v práci. Tam musíte docházet i když se Vám nechce. Zkuste si třeba stanovit pracovní plán na příští týden. Jakmile se odhodláte k tomu, že si dáte den pauzu, můžete si na to navyknout.

Dělejte si seznamy

Udělejte si seznam toho, co musíte daný den udělat. K tomu si připište jednu věc, která tak nespěchá. Pokud se Vám podaří zvládnout určenou práci ještě před koncem Vaší stanovené pracovní doby, většinou si prostě uděláte volno. Když se ale budete věnovat nějaké věci, kterou máte například v rozvrhu stanovenou až na další den, tím zvyšujete svou produktivitu.

Dopřejte si přestávky

I ten, kdo dochází do práce má nárok na přestávku a vy na tom nejste jinak. Přesně si stanovte čas přestávek. Ideální je přestávka kolem 10 minut po dvou hodinách práce a jedna 30 minutová přestávka. Jen tak se na chvíli odreagujete a pracovní doba se bude díky jejímu rozdělení na více časových úseků zdát stravitelnější.

Nepracujte po skončení stanovené doby na práci

Dostali jste nápad mimo pracovní dobu? Snažte se odolat a nezačít na něm pracovat. Zapište si jej a pusťte se do něj další pracovní den. Tím byste si svůj pracovní rozvrh rozházeli.

Vězte kdy přestat

Nepracujte do noci. I když může být lákavé pracovat večer, protože celý den potom máte čas na svůj osobní život. Nedělejte to. Pokud se Vám něco nedaří, a Vy jste nuceni pracovat přes čas, můžete si svůj den pěkně protáhnout. A takové ponocování vede ke snížení produktivity následující den, nemluvě o ztrátě chutě k práci.

Informujte o své pracovní době rodinu

Nezapomeňte rodinu seznámit se svou pracovní dobou. Určíte jim tak přesný čas, kdy Vás nemají rušit. Další důvod, proč si stanovit pevnou pracovní dobu.

Sledujte svůj čas

Je velmi užitečné, když si začnete zapisovat, co a jak dlouho jste dělali. Na konci týdne tak vidíte shrnutí a zjistíte kolik času jste skutečně věnovali své práci. A také Vám to může poradit jak si stanovit svůj rozvrh efektivněji.

Užívejte si to, že můžete pracovat z domova

Uvědomte si všechny výhody práce z domova. A buďte rádi, že nemusíte daleko dojíždět, nebo někde sedět v malé místnosti bez oken. Pokud se naučíte být za svou práci vděční, může Vás to motivovat k lepšímu výkonu.

  • Pracovat z domova je náročné. Když se ale naučíte základní triky jak na to, můžete zlepšit svou produktivitu a měsíčně si tak třeba vydělat i více peněz.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18499 (novesluzby.cz#21396)


Diskuze a zkušenosti

Martin | 28.08.2010 23:15
Dobrý článek Díky za článek, pomohl mě utvrdit v hledání řádu a disciplíny při práci doma (s rodinou za zády).

Šárka Ksandrová | 15.09.2010 03:50
Bez plánu to nejde Díky za článek. Také pracuji doma a mnohdy je to opravdu těžké sladit vše tak, aby práce nezasahovala do rodinného života a naopak. Nyní se mi to již daří, mou pracovní dobu rodina respektuje. Jediné co ještě chybí, ukáznit klienty, pro ty se mi jeví, že víkendy pro ně neexistují. Jsem k nim zatím shovívavá, i když právě tyto dny chci věnovat zcela rodině. Nu a různé telefonické nabídky pojišťovacích a podobných společností stryktně obzvláště v tuto dobu odmítám. Je třeba vést vyvážený život, mít vymezený čas na práci, rodinu, studium, zábavu a odpočinek.


Přidat komentář