Jak najít stoprocentně zaměstnání

Proces hledání práce může mít zdárný výsledek, když vše uděláte tak, jak je potřeba a vyvarujete se častých a zbytečných chyb. Nepodceňujte tvorbu životopisu ani motivačního dopisu. Většinou rozhodnou o mnohém.

Najít vhodné zaměstnání není až tak snadné, jak by se mohlo zdát. Své o tom moc dobře vědí všichni, kteří někdy již zaměstnání hledali. Je to dlouhodobý proces, který však ne vždy končí tak, jak by si člověk přál. A to i přesto, že vývěsky úřadů práce a internetové portály s inzercí pracovních pozic jsou s nadsázkou přeplněné.

Důvody, proč je složité najít dobrou práci

Důvodů je několik. Za prvé je to množství nabídek, které jsou však tak specifické, že je jen tak někdo vykonávat nemůže a pak jsou to pozice, které nejsou atraktivní právě pro svoji „univerzálnost“, či právě pro ni jsou, ale vyžadují od zaměstnance řadu vlastní potřeb – jako vůz, počítač i telefon. Sice nejspíš nabízí vysoké výdělky, ale je podivné, že firma, která u dané pozice uvádí výdělek od padesáti tisíc nahoru, za standardní měsíc, nedokáže běžnou formou žadatele zaměstnat a vše potřebné jim obstarat. Jistě, u pohovoru mají na to pádné argumenty, že chtějí důkaz o tom, jak moc člověk o práci stojí a že se nemusí bát a na investice si vydělá…

Kdo může při hledání práce pomoci?

Úřad práce

Tak ten spíše patří do kategorie těch, kteří zrovna s hledáním práce nepomohou. Je ale fakt, že pokud náhle přijdete o zaměstnání, je tak nějak nutností, abyste v jeho evidenci byli. Jednak vám vyplatí podporu v nezaměstnanosti, pokud máte na ni nárok, a hlavně za vás po dobu nezaměstnanosti bude platit zdravotní pojištění. Je sice pravdou, že občas jste na základě vlastní kvalifikace doporučeni na jisté nabízené pracovní místo, ale stejně jako vás, tam odešlou všechny možné i nemožné uchazeče o zaměstnání z evidence úřadu práce. Což znamená, že na jedno místo tam přijde několik desítek uchazečů. Jaká je naděje že vyberou právě vás?

Každému se to může stát

To, že jste v evidenci úřadu práce, neznamená, že jste bohémský flákač, který se nechá živit státem. Každému se může stát, že ze dne na den, bez vlastního přičinění dostane výpověď, a to i bez výpovědní lhůty a dokonce i s tím, že již není ve zkušebním období a u zaměstnavatele pracuje několik let. Zákony sice podobné praktiky zakazují, ale vychytralí zaměstnavatelé si umí s nimi náležitě poradit.

První chyba, kterou děláte

Proto se zapomeňte litovat a přemýšlet, proč se to stalo právě vám. To vám k ničemu nepomůže a zaměstnání zpátky nevrátí. Je nutné co nejdříve si novou práci najít. Již mnoho lidí před vámi a jistě budou i po vás, kteří dostali výpověď, žádné náhrady a dokonce i několik měsíců zpětně jim nebyla vyplacena mzda. Kolikrát takoví lidé byli i rádi, že výpověď dostali a díky tomu našli novou, mnohem lepší a hlavně lépe placenou práci.

Nestůjte jako solný sloup, dejte si cíle

První, co musíte při hledání zaměstnání udělat je, že si zadáte vlastní cíle. Každý, kdo hledá zaměstnance, dostává denně několik i stovek žádostí o práci spolu se životopisy. Nebuďte jako ostatní a udělejte to tak, abyste byli vybráni do užšího výběru. Ptáte se jak? Především vhodným motivačním dopisem. Jenže než ho stvoříte, musíte vědět, co tam napsat. Motivační dopis musí být opravdu motivující a ne směsice známých frází, zkopírovaných z internetu. Musíte v něm ukázat své vhodné „já“.

Cesta je mnohem snadnější, když je cíl

To správné hledání vhodného zaměstnání vždy začíná u cílů. Stanovte si, kde chcete pracovat, třeba i konkrétní firmu, ale určitě také oblast. Čím přesnější budete, tím snáze dosáhnete cílů. Protože jedině tak se dokážete vhodně připravit a prezentovat tak, aby budoucí zaměstnavatel neměl pochyb o tom, že jste pro něj tím nejvhodnějším kandidátem.

Druhá chyba, kterou hodně lidí dělá

A kvůli ní tak vloží mnoho času do hledání práce a přitom nenajdou nic vhodného. Dělají totiž to, že na internetu hledají všechny možné nabídky, které by jim tak-nějak s přivřenými oči vyhovovaly a pak pouze zašlou životopis. Jak už bylo výše uvedeno – takových je spousta a čím atraktivnější nabídka a také obecnější – např. s požadavky středoškolského vzdělání, i bez praxe, činnost jednoduchá, administrativní, pak každý den získá její tvůrce i několik tisíc odpovědí se životopisy.

Třetí, velice častá chyba

Zásadní chybou, která vás může stát dobré zaměstnání, je špatně napsaný, nepřehledný a jinak nepoužitelný životopis. Curriculum vitae, jak se latinsky a tak celosvětově obecně nazývá, musí být v první řadě strukturovaný a přehledný. Už na první pohled musí být atraktivní, jinak si ho mnozí personalisté a vedoucí pracovníci nepřečtou. Zapomeňte na zbytečnosti, které s životopisem nesouvisí. A ani není vhodné do životopisu vkládat fotku. Obzvlášť, není-li žádaná. Čleňte životopis do kategorií: kontaktní údaje, praxe, vzdělání a další dovednosti. Můžete samozřejmě rozšířit, ale tento základ by měl zůstat a spolu s ním vše potřebné takto obsažené.

Čtvrtá a zásadní chyba

Až životopis napíšete, nebo také motivační dopis, či cokoli jiného, co potenciálnímu zaměstnavateli odesíláte, je nutné si všechno přečíst. Můžete udělat hrubku, anebo překlep a vypadá to neprofesionálně a o vás to vypovídá, že o dané zaměstnání až zas tolik nestojíte. Což jistě nemusí být pravda. Dejte si tu práci a vše zkontrolujte. A to i v případě, že máte již životopis vytvořený nějakou dobu. Může se stát, že se něco za tu dobu změní, některé údaje budete chtít opravit, popřípadě na základě žádosti dané firmy, poupravit a doplnit. Takže rada nad zlato v tomto případě – číst po sobě.

Nejen na internetu je práce

Mnoho lidí hledá zaměstnání pouze na známých internetových portálech, kde se to sice nabídkami hemží, ale tím pádem je tam i hodně uchazečů. Z čehož plyne jasná rovnice – mnoho práce, ještě více žadatelů. Zkuste i jiné zdroje, jako jsou noviny, denní tisk nebo přímo inzertní noviny. Další možností je pak vývěska úřadu práce, protože plno osob v evidenci o zaměstnání ji tolik pozornosti nevěnuje (často totiž o práci nemají zájem) a také nemají potřebnou kvalifikaci.

Konkrétní zaměstnavatel

A tou úplně nejlepší možností je oslovit konkrétní firmu přímo. Jistě už víte, co chcete dělat a tak si najděte pro vás vhodného zaměstnavatele. Atraktivní místa nemusí uveřejňovat** nabídky práce** na veřejných a známých portálech, ale pouze na vlastních stránkách. Navíc je zde větší šance – díky menšímu množství zaslaných životopisů a i přes to, že žádná nabídka není uveřejněna, můžete na firmu udělat velký dojem, že o práci u nich opravdu stojíte.

Práci najdou všichni, co se nevzdají a opravdu o ni stojí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18514 (novesluzby.cz#24421)


Přidat komentář