Chcete být oblíbení a získat si přízeň ostatních?

Kdo by nechtěl být mezi ostatními oblíbený!Ve skutečnosti je ale úplně nemožné mít oblibu u všech. Proto je dobré si vyjasnit, u koho chcete být oblíbení a čí náklonnost oželíte.

V čem to spočívá?

Zamyslete se nad sebou kritickým okem. Neurážíte se zbytečně? Je na vás polehnutí? Není s vámi nuda a otrava? Je těžké si to přiznat, ale je to první krok k nápravě.

Dejte prostor i ostatním

Dříve se zastával dokonce takový názor, že kdo mluví sám o sobě, je nezdvořilý. V dnešní době si tuto radu zas tak k srdci brát nesmíme, protože člověk se musí „umět prodat“, ale čas od času bychom se přece jenom tímto měli řídit.

Mluvit ano, ale s mírou a dát prostor také ostatním. Uvidíte, že to ocení. Místo toho, abyste neustále hovořila jen o svému účesu a kadeřnici, zeptejte se i kamarádky na její kadeřnici. Nadhoďte nějaké téma a zajímejte se také o názor ostatních. Ostatně, koho by bavilo pořád poslouchat jen vaše povídání!

Co podporuje a brání oblíbenosti

Měli bychom mít pochopení, být přátelští, pohodoví, přímí a poctiví. Naopak špatný je posměch, pomlouvání, pokrytectví a také podlézání.

Jak zvýšit svoji popularitu

Taktní a citlivý přístup

To znamená vystihnout, kdy, kde, co, jakým způsobem říct nebo neříct. Není to nic jednoduchého, ale pro oblíbenost je to velmi důležité.

Umění naslouchat

Nejedná se o žádnou zábavnou věc, ale zajistí vám náklonnost druhých.

Být o krok napřed

Kdo neumí myslet tak trochu dopředu, tomu se těžko podaří být taktní. Zde platí: „Dvakrát měř, jednou řež.“ Vždy uvažujte, co bude následovat, když se rozhodnete něco konkrétního vyslovit. Předejdete tak nepříjemným a trapným situacím a zaručíte lidem, že se ve vaší blízkosti mohou cítit dobře.

Přicházet s nabídkami zajímavých programů

Ten, kdo nic nevymyslí, pouze spoléhá na nápady ostatních, bude jen těžko populární. Vždyť o zábavu by se čas od času měli postarat všichni. Nic se ale nesmí přehánět- příliš mnoho organizace zase „leze na nervy“.

Umět si ze sebe udělat legraci

Lidé, kteří se dokáží zasmát sami sobě, jsou oblíbenější než jedinci bez smyslu pro humor. ·

Empatie

Vcítit se do druhého člověka a podívat se na svět jeho očima, to nedokáže každý. Mnozí lidé se mylně domnívají, že ostatní vidí věci stejně jako my. Jenomže je to často právě naopak. ·

Přicházet s vhodnou nabídkou pomoci

Není pomoc jako pomoc. Když nabídneme pomoc naprosto nevhodně, raději ji nikdo nepřijme. Nesmíme se vtírat, musíme se správně „strefit“, o pomoc musí druhý člověk stát, měli bychom ji nabízet nezištně a nenápadně. Pokud bude nabídnutá pomoc splňovat tato kritéria, jistě ji každý s radostí využije.

Konvence ano, ale v rozumné míře

Ti, kdo občas poruší pravidla, bývají oblíbenější než lidé, kteří jsou neustále spoutáni konvencemi. Samozřejmě vše v rozumné míře. Někdy máme dát zkrátka přednost citu a selském rozumu.

Top pověry o oblíbenosti lidí

Mýtů je celá řada, tady jsou ty nejznámější:

Oblíbení jsou ti, kteří na sebe neustále upoutávají pozornost.

Ve skutečnosti to tak vůbec není a uvědomují si to i samotní aktéři. Vyznačují se tím, že nesmí nikde chybět (i přesto, že nebyli zváni). Ostatním někdy doslova spadne kámen ze srdce, když dotyční nejsou přítomni. Lidé preferují spíše člověka, který není egocentrický a poskytuje prostor i pro druhé.

Oblíbené jsou ženy, které dobře vypadají a jsou štíhlé.

Omyl- obliba nezávisí na vzhledu, nýbrž na povaze. Je zde však určitá spojitost. Pokud jsou lidé zakomplexovaní, cítí se méněcenní (např. právě kvůli vzhledu), brání jim to stát se oblíbenými (neustále si stěžují, závidí druhým atd.). Zato hezké ženy s pěknou postavou mají větší sebevědomí a to jejich oblibě napomáhá. Existují však i takové ženy, kterým nebylo na kráse příliš naděleno, mají nadváhu a s oblečením si také nelámou vůbec hlavu, ovšem přesto jsou oblíbené. Jak je to možné? Jsou to zkrátka osobnosti s žádanými vlastnostmi a dokáží své kvality prodat. ·

Ženy, které toho moc nenamluví a ostýchají se, nejsou nikdy oblíbené.

Právě naopak- dají prostor pro vyjádření ostatních a jejich vyjádření je vzácnější a více se cení.

Oblibu lidí si lze snadno koupit penězi, dárky apod.

Kdo si myslí, že například placením si získá přízeň ostatních, toho musíme vyvést z omylu. Takoví lidé jsou bohužel často spíše využíváni. Peníze skutečně oblibu nezajistí. Jiným případem jsou třeba pozornosti nebo dárečky od srdce, které oblíbenost utužují.

Když se bude člověk snažit napodobovat někoho oblíbeného, může se tak stát také oblíbeným.

Nikdy bychom se neměli pokoušet být jako někdo jiný. Člověk má být svůj, zůstat sám sebou, nepřetvařovat se, prostě být individuální osobnost. Takový člověk ukazuje, že věří sám sobě a tím pádem mu mohou věřit i ostatní. Oceňuje se originalita, zajímavost, jedinečnost. Navíc každému sluší něco jiného, ať už se jedná o vzhled nebo charakter.

Některé zásady ohledně komunikace

Nepokládejte otázku jen za účelem svého pochlubení.

Tak například vaše dítko donese domů na vysvědčení samé jedničky a vy se ptáte všech rodičů, jak dopadlo to jejich vysvědčení.

Neodpovídejte na své otázky dříve než člověk, kterému jste je položila.

Když se třeba zeptáte kamarádky: „Jak je možné, že tě manžel podvedl?“ A záhy si odpovíte: „No jo, on byl vždycky takový.“

Měli byste vědět, na co je vhodné ptát se před ostatními a na co pouze v soukromí.

Pokud se vám člověk svěří s něčím v soukromí, nechejte si otázky také na chvíli mezi čtyřma očima a nenadhazujte to ve společnosti více lidí.

Na základě reakcí na vaši otázku rozpoznejte, jestli se jí dále zabývat, nebo přejít na jiné téma.

Když poznáte, že člověk sice odvětí: „To nestojí za řeč,“ ale v jeho hlase a výrazu cítíte pobídku, rozveďte řeč na toto téma.

Nestavte se do role psychoanalytika.

Ptejte se normálními otázkami, a nehledejte hluboké souvislosti jako například prokletí rodu, reakce na rozvod rodičů apod.

Neskákejte svými otázkami jinému do řeči.

Nepokládejte při poslouchání společníkovy historky otázky typu: „Víš, co bych mu odpověděla? Víš, co bych udělala já?“

Člověk, který něco vypráví, nestojí o to, aby musel neustále hádat vaše reakce a postoje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18466 (novesluzby.cz#20073)


Přidat komentář