Ženská věznice - zpověď bachařky

Obecný název bachař se ujal nejspíš proto, že ještě před pár lety bylo povolání ve věznicích tabu a běžní lidé neměli ponětí co vlastně zaměstnanci věznic dělají. Panoval názor, že odsouzení jsou na jedné straně mříží a na druhé prostě bachaři.

Těžký začátek - vězeňská služba

Jsem velmi mladá, plná života, plánů a hned po střední škole nastupuji do věznice jako administrativní pracovnice. Temné zabouchnutí těžkých dveří oddělilo svět od mého prvního pracoviště. Mříže, schody, katry, drátěné stropy, stejná patra, stejné cely. Bývalá kaple, nyní kulturní sál a tělocvična, spousta malých i velkých dílen, bludiště chodeb, ve kterém jakoby se zastavil čas. Jsou tmavé, chladné, depresivní. Čeká mně první úkol: odvést skupinku obviněných žen na ošetřovnu. Polilo mě horko, nevím totiž kde to je. Jdu tedy za nimi, odemykám katry, u kterých se zastaví a doufám, že nepoznají, že jsem tu nová, že se bojím, že nikam netrefím. Další hrůza - musím doručit zásilku s hlavičkou Prezidentské kanceláře odsouzenému k trestu smrti. Stoupám do nejvyššího poschodí, zachytávám zbytky hlasů a zvuků ze spodních pater. Ještě pár černých schodů se žlutými pruhy a jsem na místě - u cel smrti, ve dne v noci osvětlených, ve dne v noci pečlivě střežených.

Ženská věznice

Po pobytu v jedné z nejstřeženějších věznic mi ženská věznice připomínala tábor pro odrostlé děti. Žádné tmavé chodby, ani stopy po betonových vycházkových koridorech, ale louka obehnaná nevysokou zdí ozdobenou ostnatým drátem s širokou asfaltkou uprostřed. Místo cel světlé ložnice s velkými okny.

Vybavení ženské věznice

Vybavení nic moc, patrové postele, šedí, většinou rozviklané skříňky a všudypřítomný pach lyzolu a naftalínu. Šéf mi přiděluje asi 80 odsouzených žen a kancelář, která mě od nich dělí mohutným katrem. Pročítám si jejich karty, do kterých budu brzo psát zprávy o jejich chování, udržování pořádku, plnění pracovních plánů.

První zkušenost - odsouzení ženy

Služba mi hlásí, že v koupelně leží zbitá odsouzená XY. Volám pomoc a na ošetřovnu, chvatně hledám kartu odsouzené XY. Pane bože, ona upekla v troubě svoje dítě! Raději jdu okouknout terén, seznámit se s novými kolegy a na pracoviště svého oddílu. Procházím dílny, okukuji nástěnky, v zádech cítím desítky posměšných pohledů. Odsouzené cítí snadnou kořist a zahrnují mě nesmyslnými žádostmi a dotazy, evidentně mně chtějí zesměšnit-zatím marně, při odchodu mě doprovází jejich velmi hlasité a vulgární pokřikování. Cítím jak rudnu, rychle zamykám dílnu.

Jen pro otrlé - vězení v ženské věznici

Volá strážný ať se dostavím do malé návštěvní místnosti, přijela policie. Čeká mě značně zanedbaná mladá žena, vyšetřovatel v dobře padnoucím obleku mě žádá o provedení důkladné osobní prohlídky, prý ukradla větší částku peněz. Žena na můj pokyn postupně odkládá vrstvy špinavých světrů, triček, flekaté kalhoty, obrací kapsy naruby, končí vrstvou páchnoucích kalhotek. Stojí přede mnou nahá jen v roztrhaných teniskách. Nemá u sebe žádné doklady, kabelku, nic. Se skrývanou bezradností jí nařizuji udělat pět dřepů-při čtvrtém jí vypadla z pochvy rolička bankovek obalrná igelitem. Žena beze slova na sebe navršila ty hadry. Volám elegantního policistu, který radostně sebral roličku, dal si ji do kapsy (!), tu ruku mi podal se slovy: moc vám děkuju, přeji hezký večer. Do konce služby jsem si drhla ruce.

Večerní konflikt ve vězení

Hrůza-mám noční službu, poprvé zaskakuji na oddělení kázeňských trestů (tam jsou dočasně umístěny odsouzené, které hrubě porušily řád výkonu trestu). Musím dohlédnout na výdej večeře, výměnu prádla, vydat léky. Následuje kontrola oken, mříží, vybavení cel. Strážní odcházejí, dveře cel zůstávají otevřené, ženy se střídají v umývárně. V tu chvíli vypadl proud! Snažím se rychle zorientovat ve tmě, zády se tisknu ke vchodovým železným dveřím, svírám to nejdůležitější-svazek klíčů a obušek, po paměti spouštím tísňové volání. Odsouzené řvou, mlátí lžícemi do mříží a ešusů, jeden mi přistává vedle mojí hlavy, vzápětí za hurónského smíchu další. Kdy už nahodí generátor?! Se srdcem v krku skočím od dveří ke stolu, praštím obuškem a sebejistě zařvu: tak to by stačilo, všechny se v tichosti seřaďte podél zdi u svých cel, jinak nahlásím vzpouru! Některé poslechnou, jiné řvou dál, ale to už slyším spásné odemykání strážných s baterkami.

Vánoce v kriminále - vánoce ve vězení

Jsem ještě svobodná, bezdětná, tudíž mám službu na Štědrý večer. Poprvé nebudu s rodinou. Vleču se na zastávku autobusů. V některých oknech už září stromeček, pár lidí s naditými taškami spěchá za svými nejbližšími. Je mi strašlivě smutno. Odsouzené ženy jsou ještě smutnější než já. Několik dnů před Vánoci horečně sháněly různé drobnosti ke skromné výzdobě svých ložnic i kulturní místnosti. Pro ty, které šly brzo po Vánocích domů byly tyto přípravy veselé, nejhůř bylo těm, které tu trávily svátky první. Všechny ale byly přístupnější, sdílnější, klidné. Dokonce si připravily jakousi besídku plnou koled, vyprávění. Posedělo se u stromečku, některé se dívaly na pohádku, ale většinou spěchaly vše zaspat a ani ty nejotrlejší se neubránily slzám skrývaných pod dekou.

Reportáž MEDIAPOL News

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18204 (novesluzby.cz#20384)


Diskuze a zkušenosti

Mášans | 19.06.2010 22:45
Ženské vězení Do vězení by jsem se teda nechtěla nikdy dostat. Jak to čtu tak raději sekat latinu.

Tama | 15.01.2014 09:55
Re: Ženská věznice - zpověď bachařky Myslím, že se tam může dostat i nevinný člověk.


Přidat komentář