Vybíráme set-top box

Zvažujete koupit digitální přijímač set-top box, který Vám přinese kvalitní signál, výjimečný obraz, nové televizní stanice aj.? Bez set-top boxu se za chvíli již prakticky neobejdete, neboť ČR šíří televizní signál digitálně. Jak vybrat set-top box?

Co je set-top box

Set-top box představuje přídavný přístroj, který se zapojí mezi televizor a stávající anténu. Set-top box přijímá digitální vysílání, následně je převádí na obraz i zvuk, nebo na analogový televizní signál, který je poté přiveden do stávajícího analogového televizoru.

Na jaký televizor je možné připojit set-top box

Set-top box můžete zapojit prakticky k jakémukoliv televizoru, záleží jen na způsobu zapojení. V případě, že televizor nedisponuje videovstupem SCART, pouze kulatou anténní zdířkou, je zapotřebí si pořídit set-top box s modulátorem.

Varianty set-top boxu

 • Set-top box pro DVB (Digital Video Broadcasting) - digitální televizní vysílání.
 • Set-top box pro DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial) - pozemní digitální vysílání.
 • Set-top box pro DVB-S (Digital Video Broadcasting - Satellite) - satelitní příjem.
 • Set-top box pro DVB-C (Digital Video Broadcasting - Cable) - digitální kabelová televize.

Co je DVB-T

Jedná se o pozemní digitální vysílání, které představuje nový systém přenosu televizního signálu, jenž postupně nahrazuje současné televizní vysílání. V případě, že budete sledovat digitální vysílání na počítači nebo notebooku, pak je třeba pořídit DVB-T kartu nebo USB modul.

 • dobrý příjem signálu i v členitých regionech, husté městské zástavbě

 • nové televizní stanice

 • kvalitní obraz

 • mobilita

 • interaktivní služby

Co je DVB-S

Jedná se o evropskou normu pro digitální vysílání, a to prostřednictvím stacionárních družic. DVB-S je otevřený standard pro vysílání i příjem digitalizovaného audia, videa, dat prostřednictvím satelitu, za využití technologie MPEG-2. DVB-S představuje nejstarší platformu digitální televize. Většina satelitních přenosů je v současné době digitalizována, a pro svůj přenos používá signál formátu DVB-S. Například satelitní televize v naší republice umožňuje přijímat několik placených služeb, a to pro příjem českých i zahraničních programů. Je možné také přijímat až několik stovek volných, neplacených zahraničních programů.

 • bohatší programová nabídka satelitní televize

 • pestřejší rejstřík doprovodných služeb

 • pořizovací náklady

 • případné úpravy rozvodů

Co je DVB-C

Jedná se o digitální kabelovou televizi, která přináší nové možnosti pro současné kabelové rozvody. Právě digitální kabelové televize potřebuje pro svůj příjem set-top box, který je označený DVB-C. Je možné ho zakoupit, nebo Vám ho Vaše kabelová televize pronajme, a to v rámci dodávaných služeb. Přepojení na digitální kabelové vysílání se provádí tak, že kabel, který přiváděl analogový signál od přípojky do televizoru, je nově zapojen do set- top boxu a přes konektory SCART se propojí set top box s televizí.

 • odpadají problémy s anténou, na rozdíl od DVB-T

 • odpadají problémy s pokrytím dané lokality signálem

Parametry, podle kterých vybírat set-top box

 • Možnost propojení set-top boxu s televizí
 • Funkce set-top boxu

Možnosti propojení set-top boxu

Propojení přes HDMI

Nejnovější televizní přijímače jsou vybaveny moderním digitálním konektorem HDMI, ovšem tyto televizi většinou již integrovaný digitální tuner mají, tím pádem není nutné, abyste set-top box kupovali.

Jsou však i televize s HDMI konektorem, které disponují pouze analogovým tunerem, jedná se zejména ploché LCD televize, které vstoupili na trh jako první. V tomto případě budete set-top box potřebovat. Vyplatí se Vám vybrat takový, který má výstup HDMI. Propojíte ho s televizním přijímačem pomocí HDMI kabelu. Set-top-boxy s HDMI mají tu nevýhodu, že jsou dražší, můžete tedy využít i typ propojení přes SCART.

Propojení přes SCART

Poměrně drtivá většina klasických televizních přijímačů je vybavena jedním, nebo více konektory SCART. V tomto případě můžete vybírat v podstatě jakýkoliv set-top box, protože všechny jsou totiž vybaveny konektorem SCART. Pokud kromě televize máte i video, tak se vám rozhodně vyplatí výběr set-top boxu se dvěma konektory SCART, kdy přes jeden zapojíte televizi a druhý konektor použijete pro videorekordér.

Propojení přes anténní vstup

U starších televizních přijímačů, nejsou k dispozici ani konektory SCART. V tom případě je jediným způsobem propojení přes anténní kabel, který má každá televize. Set-top boxy pro takovéto propojení musí ovšem obsahovat RF modulátor a s televizí se propojí s anténním kabelem. Prakticky se set-top box zapojí mezi anténu a televizi.

Funkce set-top boxu

 • Elektronický programový průvodce - zajistí Vám velmi rychlý přehled o právě vysílaných pořadech, včetně výhledu do dalších dní. Elektronický programový průvodce je součástí téměř každého set-top boxu. Co jediné, může se lišit jeho provedení. A to z důvodu, že každý výrobce přistupuje k elektronickému programovému průvodci jiným způsobem. Některý se omezí na pouhé zobrazení aktuálně vysílaných a následujících pořadů, jiný se snaží vytěžit příslušné možnosti na maximum, kdy Vám například může průvodce zanést Vámi vybraný pořad do programu Timeru.
 • Teletext - některé set-top boxy mají paměť dokonce na stovky teletextových stran aktuálně vybraného programu, kdy listování mezi jednotlivými programy je otázkou pouhého okamžiku.
 • Časovač - slouží pro naprogramování akcí Vašeho set-top boxu. Digitální přijímač se ve zvolený čas zapne a v určitou dobu opět vypne. Bez časovače se Vám bude těžko programovat záznamová technika jako například video, DVD rekordéry, protože Vaše video bez zapnutého set-top boxu nic z DVB-T nehraje. Časovač bývá často propojený s elektronickým programovým průvodcem, kdy v průvodci si pouze vyberete, jaký pořad budete chtít nahrát a veškeré nastavení času i délky záznamu obstará už set-top box zcela sám.
 • Rodičovský zámek - oceníte, máte-li děti a současně přijímáte programy, které pro ně nejsou vhodné a nechcete, aby je sledovaly. Některé set-top boxy Vám umožní takový televizní obsah před nimi tzv. skrýt, a to za pomocí rodičovského zámku, kdy daný program snadno uzamknete pomoci číselného kódu. Tento kód lze kdykoliv libovolně měnit.

Nadstandardní funkce set-top boxu

 • Možnost nastavení obrazu
 • Jednoduché zvětšení obrazu pomocí funkce Zoom
 • Náhled několika programů na jedné obrazovce
 • Nabídka různých her
 • Funkce opožděného vypnutí
 • Šetřič obrazovky pro rádio
 • Přehrávání disků

Napájení set-top boxu

Většina set-top boxů disponuje již zabudovaným vlastním zdrojem. Některé set-top boxy používají externí adaptér. DVB-T karty a USB moduly jsou většinou napájeny přímo z Vašeho počítače či notebooku.

Slovníček k porozumění pojmů u set-top boxu

 • HDMI - (High Definition Multimedia Interface): jedná se o multimediální rozhraní, které umožňuje nekomprimovaný přenos obrazu i zvuku mezi veškerou Vaší domácí elektronikou, a to jediným kabelem. Rozhraní podporuje video standardního i vysokého rozlišení a zvuk až s osmi kanály.
 • SCART - jedná se o konektor s 21 kontakty, který vede analogový stereofonní zvuk i videosignál CVBS a/nebo S-video a/nebo složkový videosignál RGB. Umožňuje Vám také vzájemnou interakci mezi jednotlivými přístroji.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18270 (novesluzby.cz#21373)


Přidat komentář