Včelařské potřeby - medomety, nádoby na med

Zajímáte se o chov včel a nezbytné včelařské potřeby? V tom případě čtěte dále. V tomto článku se dozvíte základní informace o chovu včel, včelařských potřebách a včelích produktech.

Med má velké využité nejen v kuchyni, ale také při léčení nemocí. Naši předci si tohoto byli velmi vědomi a med užívali ve velké míře. Med obsahuje velké množství látek, které jsou prospěšné lidskému organismu. Ptáte se, co je vše potřeba k chování včel a jaké produkty je možné zakoupit z včelího medu? S těmito otázkami je vždy vhodné obrátit se na zkušené prodejce.

 

Co je potřeba pro chov včel?

Včelaření je záliba a vášeň na celý život. Chovatel včel získává vědomosti o zákonech přírody a přichází denně do kontaktu s přírodou.  Význam včel je důležitý z hlediska opylování rostlin a zemědělství. Před tím, než se rozhodnete pro chov včel, je nutné seznámit se se základními pravidly pro chov včel a nakoupit všechny důležité včelařské potřeby. Pro chov včel budete potřebovat úly, včelí oddělky, včelařské nářadí, teoretické vědomosti o chovu včel, registraci chovu včel v Českém svazu včelařů.

Včelařské potřeby prodej

Jendou ze základních včelařských potřeb je tedy včelařský úl. Než začnete včelařit, je nutné najít vhodné místo pro včelí úl. Stanoviště úlu je nutné zvolit tak, aby včely neobtěžovaly své chovatelé, rodinu nebo sousedy. Také se doporučuje seznámit sousedy se záměrem o chovu včel. Otvor v přední stěně úlu by měl být orientován na jih nebo východ. Stanoviště včelího úlu by také mělo být chráněno před větrem, ale nedoporučuje se jej stavět v mrazových kotlinách. Nakupovat včelařské úly a potřeby k nim můžete na internetových obchodech zabývajících se chovem včel nebo přímo ve včelařských prodejnách. Když si nevíte rady s výběrem toho správného úlu, zkušený prodejce vám jistě poradí a vysvětlí vše podstatné. Je velmi důležité vybrat si správný typ úlu hned na začátek. V současnosti se doporučuje nástavkový úl. Nejrozšířenějším materiálem pro výrobu úlů je stále dřevo, ale úly mohou být vyrobeny také z materiálů jako tvrzený polystyrén nebo plast.

K chovu úlů budete dále potřebovat včelařské nářadí. Při chovu včel se neobejdete bez ochranných pomůcek jako je včelařský klobouk a včelařské rukavice. Při manipulaci se včelstvem budete dále potřebovat rozpěrák, smetáček a kuřák (dýmák). Když budete vytáčet med, budete potřebovat medomet, odvíčkovací vidličky, náběhy nebo smyky na včely a síta na čištění medu. Dále budete také potřebovat krmítka.

Jak vybírat medomet?

Při výběru medometu (tedy zařízení, pomocí kterého se získává med ze včelích plástů) je důležité promyslet, jaký medomet vám bude nejvíce vyhovovat. Vybírat medomet můžete podle počtu rámků a výkonnosti medometu. Vybrat si můžete medomety ruční, elektrické, tangenciální, radiální nebo zvratné. Přejděme nyní k vysvětlení jednotlivých druhů medometů. Medomety tangenciální se nazývají podle obrazce, který vzniká uprostřed rámku. Medomety radiální tvoří v medometu paprskovité uspořádání.** Medomety zvratné** dokážou kazety s plásty samy otočit. Další jsou medomety nevrtané, ty se musí otáčet ručně. Chcete-li skutečně kvalitní medomet, můžete vyzkoušet značku Logar.

Včelí produkty a jejich účinky na zdraví

Včelí med obsahuje monosacharidy, glukózu – cukr hroznový a fruktózu – cukr ovocný. Poměr těchto látek se různí podle zdrojů včelí pastvy. Tyto jednoduché cukry organismus člověka nezatěžují a tělo je téměř bezpracně využívá. Kromě těchto látek med obsahuje také např. vodu, enzymy, vitamíny A, B1, B2, B6, vonné látky, barviva, minerály (vápník, fosfor, draslík, sodík a další), včelí mateří kašičku a mnohé další látky. Med je kromě vynikající potraviny také pomocným lékem na mnohé nemoci. Med se používá při léčbě nemocí srdce, jater, žaludku, střev, ledvin, močového ústrojí, chřipkových onemocněné, černého kašle nebo tuberkulózy plic. Med se používá také k rozšíření krevních cév a je vhodný při léčbě vysokého krevního tlaku. Med se doporučuje přikládat na rány a popáleniny. Medem se léčí nespavost a nervové vyčerpání. Na základě všech pozitivních vlastností medu se ve velké míře vyrábí včelí produkty s mnoha pozitivními vlastnostmi.

Kosmetické přípravky z medu

Zakoupit si můžete např. různé kosmetické přípravky vyráběné z medu. Medová tělová mléka vaši pokožku osvěží, vyživují a regenerují. Med obsažený v tělovém mléku dodá vašemu tělu velké množství bílkovin, minerálních látek, vitamínů, enzymů a dalších látek, které podpoří výživu vaší pokožky. Tělová mléka z medu vám zaručí jemnou a vláčnou pokožku. Vyzkoušet můžete také propolisové kapky, které se používají k masáži a zpevnění dásní při paradentóze nebo bolestech zubů. Propolisové kapky se také používají na popáleniny a zabraňují tvoření puchýřů. K dokonale krásným vlasům je možné také vyzkoušet medové šampóny s kondicionéry. Med bohatě vyživuj vlasy a dodává jim všechny potřebné látky, jako jsou vitamíny a minerály. Tyto šampóny zpevňují vlasové kořínky a omezují tvorbu lupů, vlasy jsou poté krásní a zdravé.

Potravinové doplňky z medu

Své zdraví můžete podpořit také pomocí potravinových doplňků vyráběných z medu. Např. ampule s mateří kašičkou jsou vhodné k posílení obranyschopnosti organismu při přepracování, stresu a nechutenství. Mateří kašička slouží také ke zpomalení stárnutí a pro sportovce při velké zátěži. Dále můžete také vyzkoušet účinnost květového pylu, který obsahuje velké množství železa, kalcia a fosforu. Všechny tyto látky podporují růst vlasů, podílí se při tvorbě pigmentu pokožky a krvinek a udržují prostupnost cév. Když se chcete preventivně chránit proti chřipce, můžete vyzkoušet propolis v medu. Propolis má protizánětlivé účinky, zmírňuje bolesti, ničí bakterie a viry. Propolis je vhodné užívat při celkovém oslabení, při zánětlivých onemocněních, rýmě, nachlazení nebo akné.  Když vás trápí např. chronické onemocnění, vyzkoušejte alternativní cestu léčení a možná budete sami překvapeni účinností přírodní medicíny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18444 (novesluzby.cz#23962)


Přidat komentář