Vánoce v Dánsku - množství piva a dárků

Vánoce v Dánsku začínají již první pátek v listopadu představením vánočního piva. A pak se pivo, prokládané navíc kořalkami, pije až do Vánoc. Dle toho si lze vyložit rčení - "opilý jak Dán".

Dánské Vánoce se dají definovat jako skloubení oslavy vánočních svátků v Německu a v severských státech, zejména ve Švédsku. Ale i přes to, mají Dánové své vlastní zvyky a tradice, mezi které jistě patří pití vánočního piva.

Vánoční pivo - julebryg

Oslavy Vánoc V Dánsku začínají již** první pátek v listopadu**. Ten den totiž pivovary představují vánoční pivo, které je charakteristické dobrou kvalitou, výtečnou chutí a také vyšším obsahem alkoholu. Má i svůj vlastní název –*** julebryg***, tedy v překladu vánoční pivo. V pivovarech, barech a dalších hostinských posezeních se scházejí party lidí, obvykle kolegové z práce, spolužáci ze školy nebo členi jednotlivých spolků a pijí vánoční pivo, až se zpijí do němoty. Je to již taková povinnost. Samozřejmě že opilí Dánové jsou opravdu opilí jak Dán a tak se mají k činnostem, které by za normálních okolností a hlavně ve stavu střízlivosti neprováděli. Říká se, že v této době se odehraje nejvíce partnerských nevěr a to dokonce i za celý rok.

Tím však konzumace vánočního piva nekončí. Vlastně naopak, začíná. Nastávají tzv. Julefrokoster, tedy vánoční obědy. S klasickým obědem, jak si můžeme představit, však toho mnoho společného nemají. Jedná se opět o pití v kolektivech a to jak vánočního piva, tak dalšího alkoholu. Tradičně se nalévá vánoční kořalkajulesnaps. A zase pokračuje pití do němoty s divokým večírkem a nějakou tou nevěrou.

V podobném scénáři se pokračuje po celý listopad, v prosinci pak sice zákaz julefrokosteru není, avšak lidé již pokračují s dalšími, intenzivnějšími přípravami vánočních svátků.

Vánoční hity

A aby také ne, podvědomě je k tomu nutí média – rádia hrají pouze vánoční koledy a světoznámé vánoční hity, moderátoři hovoří o vánočních tématech a vše je prokládáno reklamními spoty akcí a slev na dárky. Prostě tak trochu blázinec jako u nás, jenže v Dánsku s daleko silnější intenzitou.

Pak není divu, že někteří obyvatelé Dánska inklinují k julefrokosterům.

Advent

Dánové patří k většině národů uznávající advent a také každou adventní neděli zapalují další a další svíčku. Navíc každou svíčku přiřazují k jednotlivým obdobím lidského života - dětství, mládí, dospělost a stáří.

Dárky pro děti každý den

Dánský advent by ocenily také děti u nás. Dánská mládež totiž nedostává dárky až na Vánoce, ale během adventu každé ráno. Nejsou to sice žádné drahé dary, jedná se spíše o malou pozornost, sladkost, ovoce nebo penízek, které děti objeví v zavěšené vánoční punčoše. Je však nezbytně nutné ji mít čistou a hezkou. Proto její řádné úpravě věnují malí Dánové velké množství času. Dáreček do ní pak dávají vánoční skřítci, kteří se nazývají nisser. Jako odměnu a na posilnění jim dětí přichystají ovesnou kaši. Když je miska ráno prázdná, je jasné, že tu v noci skřítek byl a něco zanechal. Umělé podoby těchto skřítků lidé zařazují do své výzdoby. Často se tak nějaký skřítek objeví na zahradě, před domem a za oknem.

Vánoční večerníček - julekalender

To však není jediná činnost, kterou děti v období adventu využívají. V televizi běží každý večer od 1. do 24. prosince vánoční pohádkový seriál, zvaný julekalender, něco na způsob našich večerníčků, které mají vánoční tématiku.

Adventní kalendář - Kalenderlyse

Mimo to mají děti i své adventní kalendáře- Jako všude jinde po světě jsou to klasická okýnka s čokoládou uvnitř. V Dánsku mají děti navíc číselné svíčky, tzv. Kalenderlyse, obsahující právě čísla od jedné po dvacítku čtverku a každý večer zapalují o jednu navíc.

Vánoční výzdoba

Tak jako u nás, tak i v Dánsku se během prosince zdobí domy a stromy okolí domu vánočními žárovkami, na dveře se umisťují adventní věnce, za okno pak vánoční svícny, často elektrické.

Luciafest

Zvláštností v Dánsku je to, že zde neexistuje jmenný kalendář. Proto se svátky, jmeniny vůbec neslaví.

Výjimkou je svátek svaté Lucie, pro Dány tzv. Luciafest. Svatou Lucii Dánové oslavují. Na svátek se připravují ve školách několik týdnů dopředu, kdy žáci nacvičují vystoupení a v den Luciafestu se vystupuje. Je to asi tak jako u nás na den matek.

Dárky - tajnost nad tajnost

V období adventu se samozřejmě také nakupují dárky.

I u nás má být překvapením, kdo co dostane, avšak v Dánsku to berou velice vážně. Obdarováváni nesmí ani tušit, co dostanou, avšak vždy to musí být dárek osobní, vystihující osobnost. Úkolem dárku je zkrátka způsobit velké a milé překvapení. Čím větší radost a překvapení obdarovanému způsobí, tím lepší budoucnost ho čeká. Proto často lidé nakupují dárky dopředu s velkým časovým rozestupem, třeba i několik měsíců. Balí je do několika vrstev balícího vánočního papíru a několika krabic. Dárek musí být také vtipný a upozorňovat na charakteristické vlastnosti osoby, která má dárek dostat.

Vánoční talíře

Něco jiného jsou dárky mezi firmami. S těma se tajnosti nedělají, ty jsou již více než sto let dané. Dávají se dánské vánoční talíře. Jde o klasické porcelánové talíře s ruční malbou. Poprvé je vyrobila roku 1895 jedna dánská porcelánka právě jako dárek pro své klienty. Nápad se ujal tak, že jsou vánoční talíře tradicí jak v Dánsku, tak v dalších zemích. S vánočními talíři se můžeme setkat v Německu, Holandsku nebo také v Anglii. Každý rok mají jiný, originální motiv.

Vánoční stromeček

V žádném domě nesmí pochopitelně chybět vánoční stromeček. Dánové nejčastěji zdobí, stejně jako u nás, smrčky.

V posledních letech se stalo hitem koupit stromeček v květináči a po Vánocích ho odstrojit a zasadit do parku, zahrady nebo přímo na určená místa.

Stromečky v květináči jsou však pro Dány spíše praktičností, než módním hitem. V Dánsku se totiž stromečky zdobí i dva týdny před Vánoci, a jestliže je stromek řezaný, živý, jak často bývá, v teple domova opadá. V zemi se proto také prodávají ozdobné podložky pro opadané jehličí.

Co se zdobení týče, mají i Dánové, jako my sladkosti na stromečku. Jenže v kornoutcích, ne tak jednotlivě jako u nás. Na stromeček se také věší dánské vlajky. Dánové jsou vůbec na svoji vlajku hrdí a mají k ní významný vztah.

Štědrovečerní menu

No a co že to Dánové na Štědrý den konzumují? Na Štědrovečerním stole se nejčastěji objevuje pečená kachna, husa, nebo vepřová pečeně s červeným zelím, treska, pivní chléb, šunka, horký rýže politá studeným mlékem a jako desert sladká mléčná rýže, ve které je mandle. Ten, kdo ji objeví, toho čeká velké štěstí a navíc získá speciální dárek, tzv. Julemand.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18328 (novesluzby.cz#21831)


Přidat komentář