Tetování a piercing - Brno

Ty tam jsou doby, kdy bylo tetování bráno jako něco estetického. A tetovaný člověk byl v lepším případě považován za blázna, v horším za kriminálníka. Dnes je tetování a také piercing moderním způsobem, jak ozdobit své tělo.

Piercing a jeho smysl

Stejně moderní jako tetování je** piercing.** Piercingem je propíchnutí určité části lidského těla a ozdobení šperkem.

Piercing má kořeny hluboko v minulosti. Staří indiáni je používali jako ozdobu při různých rituálech. K ozdobení využívali bambus a jiné přírodní materiály. V evropské moderní společnosti nemá piercing větší symboliku.

Druhy piercingu

Podle umístění šperku na těle se rozlišuje několik typů piercingu:

 • Conch - piercing ušní chrupavky
 • Erl - podkožní piercing nosu
 • Frenulum - horizontální piercing uzdičky nad horním rtem
 • Jazyk - piercing jazyka
 • Labret - piercing ve střední části horního nebo spodního rtu
 • Madonna - piercing na straně horního rtu
 • Nostril - piercing jedné části nosu
 • Obočí - piercing obočí
 • Pupík - piercing pupíku
 • Rty - piercing do rtů, nebo kolem nich
 • Septum - piercing nosní přepážky
 • Tragus - piercing chrupavky u vchodu do ušního kanálku
 • Ucho - piercing do ucha
 • Falešný piercing - piercing do ucha
 • Ampallang – horizontální piercing žaludu
 • Apadravya – vertikální piercing žaludu
 • Labia – piercing stydkých pysků
 • *** *Surface piercing - jedná se o piercing zavedený pod kůži. Tento typ piercingu se dá implantovat na jakékoliv místo na lidském těle. Dává tak velký prostor k experimentům. ### Piercingové šperky a jejich využití

V současné době se nejvíce využívají šperky z chirurgické oceli, titanu nebo zlata. Lidské tělo se nejlépe snáší s chirurgickou ocelí a titanem. Jednotlivé piercingové šperky je možné koupit v různých délkách, šířkách a tvarech.

Jedním z nejvyhledávanějších piercingových šperků je kroužek. Jeho použití je možné na všech částech lidského těla. Kroužek může být buď s kuličkou, nebo hladký. V anglické terminologii se pro tento piercingový šperk používá výraz rings.

Podkova (CircularBarbell) je alternativou ke kroužku. Je to neuzavřený kroužek. Konce jsou ozdobeny našroubovanými  kuličkami nebo jinou ozdobou.

Činka (Barbell) je druhým nejžádanějším šperkem. Používá se zejména pro piercing do jazyka, bradavky nebo genitálii. Často bývá ozdobena lesklými kuličkami.

Do obočí se nastřeluje tzv. banánek (curved Barbell). Má tvar mírně prohnuté činky zakončené kuličkami se závitem.

Do pupíku patří tzv. pupíkovka (Navell Barbell). Má podobný tvar jako banánek, ale spodní kulička je výrazně větší než horní a bývá ozdobena blyštivými kamínky nebo jinou ozdobou.

Pro piercing do rtů jsou určeny špičky (Labret). Používají se jak do horních, tak do dolních rtů.

Titanový šperk mikrodermál (dermal anchor) se skládá ze dvou částí. Obě jsou propojeny závitem. Spodní plochá část je implantována pod kůži. Horní část vyčnívá a je ozdobena kamínkem nebo kuličkou.

Péče o piercing a hojení piercingu

Hojení piercingu je velmi individuální záležitostí. Jak dlouho se bude místo hojit, záleží na tom, v které části těla máte piercing umístěn. Zpravidla platí, že piercing ve rtu a v jazyku se hojí rychleji než třeba piercing v bradavce, pupíku nebo genitáliích.

V prvních dnech po nastřelení může být místo většinou oteklé. Během prvních pár hodin na místo ani na šperk nesahejte. Šperk neotáčejte, ani s ním jinak nemanipulujte.

Druhý den místo jen zlehka sprchujte bez použití jakýchkoliv prostředků. Později piercing omývejte vlažnou vodou a antibakteriálním mýdlem. Místo antibakteriálního místa můžete použít solný roztok ze soli z mrtvého moře. Rána se takto desinfikuje a sníží se riziko infekce. Důležité je čistit jak místo vpichu, tak šperk.

Šperk nevytahujte až do úplného zhojení rány. V prvních dnech můžete místo piercingu překrýt náplastí. V případě piercingu v pupíku je to dokonce doporučováno. Snížíte tak riziko možné infekce.

U piercingu v jazyku používejte pravidelně ústní vodu. Ze začátku se vyhněte alkoholickým nápojům, kyselým nebo ostrým jídlům. Stejně tak se nedoporučuje konzumace horkých jídel. Na kouření taky na chvíli zapomeňte.

Nejlepším obdobím pro piercing je zima. Rány se lépe hojí, protože nejsou vystaveny negativním vlivům jako v létě. Například pocení, koupání na veřejných koupalištích nebo slunečním paprskům.

V případě, že otok trvá déle než pár dnů a místo je zarudlé, bolí nebo svědí, je pravděpodobné, že se do piercingu dostala infekce. Při jakýchkoliv problémech kontaktujte nejprve piercingové studio a teprve pak lékaře.

Co je tetování?

Tetování je určitý druh ozdoby lidského těla. Pomocí speciální tetovací jehly jsou zavedeny částečky inkoustu pod lidskou kůži. Tetování provádí tatér v tetovacím studiu. Tetování se zejména v posledních letech stalo oblíbenou módní záležitostí.

Historie tetování

Tetování má v různých zemích světa velmi dlouhou historii. Touto technikou se pravděpodobně lidé zdobili již v pravěku. V Alpách bylo nalezeno mumifikované tělo Ötziho, jehož stáří se odhaduje na 5 300 let. Jeho tělo je potetováno malými tečkami a čárkami v oblasti kloubů na rukou a nohou. Předpokládá se, že jeho tetování nebylo estetickou záležitostí, ale mělo ho chránit před artrózou a jiným kloubním onemocněním.

Pravděpodobně ve starém Egyptě vznikla první tetovací kultura, která se odsud rozšířila do dalších zemí. Zejména na Krétu, Řecka, Persie nebo Arábie. Staří Řekové používali tetování jako komunikační prostředek se špióny. Římané tetováním označovali zločince a otroky. Lidé v západní Asii tetováním upozorňovali na své společenské postavení. Vdané ženy dávaly svým tetováním najevo okolí, že jsou zadané.

O něco později se tetování rozšířilo i do Evropy. Britové se nechávali tetovat při ceremoniích. V Dánsku si lidé nechávali do kůže vytetovat erby svého rodu.

V roce 1891 byl vynalezen první elektrický tetovací strojek. Tetování s ním bylo méně bolestivé a rychlejší.

V současné době zažívá tetování velký boom a už dávno není jen výsadou rebelů. Dnes si můžete nechat vytetovat téměř cokoliv a kamkoliv. Můžete si navrhnout svůj vlastní motiv, který bude přesně odpovídat vaší povaze a životnímu stylu.

Barvy používané v tetovacích salónech

Barvy používané v tetovacích salonech jsou zdravotně nezávadné a neobsahují škodlivé látky. K tetování se používají jednorázové jehly, takže nemusíte mít strach, že se nakazíte nějakou infekční chorobou. Prostředí tetovacího salonu by mělo být čisté a dezinfikované. Tatér by měl při práci používat latexové rukavice.

Jak tetování ošetřovat?

Každé čerstvé** tetování** je svým způsobem zranění, proto je třeba ho ošetřovat. Po dokončení vám tatér tetování ošetří dezinfekčním roztokem a namaže lékařskou vazelínou nebo jiným krémem. Pak je tetování zabaleno do ochranné folie. Tuto folii byste měli po několika hodinách sundat a místo omýt teplou vodou a mýdlem. Tetování v prvních dnech nesmí vyschnout, vždy na něm musí být vrstva krému. V prvních týdnech se nekoupejte, nechoďte do moře. Také se vyhýbejte sluníčku a tetované místo zbytečně nezatěžujte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18404 (novesluzby.cz#22405)


Přidat komentář