Starožitnictví, starožitné předměty, ceny

Starožitnosti nebo antikvity jsou sběratelsky zajímavé předměty, které se už delší dobu nevyrábějí ani nepoužívají a jsou tedy poměrně vzácné. Obvykle bývají ručně vyrobené a často i umělecky a historicky cenné.

Co je to antik?

Antik pochází z latinského slova antiquus (starý). Jedná se o starý sběratelský předmět. Stáří předmětu je relativní a předmět se nemůže stát starožitností ze dne na den. Zpravidla bývá starý alespoň 100 let, ale tato hranice není nijak daná. Nikde není řečeno, že čím starší předmět je, tím bude dražší.

Starožitnictví

Starožitnictví je typickým obchodem, které se specializuje pouze na starožitnosti. V tomto obchodě máte také možnost své starožitnosti prodat, neboť ve starožitnictví se také specializují na výkup starožitných předmětů. Z toho vyplývá, že v tomto druhu obchodů pracují lidé, kteří by měli o starožitnostech mnoho vědět.

Starožitnictví najdete ve všech větších městech a pokud jste již alespoň jednou tento obchod navštívili, víte, že v tomto obchodě najdete všechny druhy starožitnictví od šperků, přes nádobí po nábytek. Jediné, co ve starožitnictví nenajdete jsou knihy. Tento druh zboží má své tzv. starožitnictví a tím je antikvariát.

starožitný nábytek

Antikvariát

Antikvariát je obchod, který se specializuje pouze na staré knihy. Jiný druh zboží zde nenajdete. také v tomto obchodě by měl pracovat zkušený obchodník s výbornou znalostí starožitných knih. Také zde můžete starožitné knihy koupit, ale na druhou stranu také prodat, neboť zde se knihy také vykupují. Také antikvariát je specifickým obchodem. Lidé, kteří sbírají starožitnosti nemusí vždy také sbírat knihy.

Antikvariáty nejsou tak rozšířeným obchodem jako starožitnictví a proto je také nenajdete v každém městě. Vyhledat nejbližší antikvariát si můžete na internetu. Na internetu také najdete antikvariáty on-line, na kterým můžete knihy také nakupovat, Jejich výhodou je to, že můžete nakupovat přímo z pohodlí domova.

Numismatika

Dalším obchodem se starožitnostmi, který se specializuje pouze na určitý sortiment starožitností je numismatika. Specializací numismatiky je prodej a výkup: mincí, medailí, bankovek, řádů, vyznamenání a dekorací. Numismatika je zcela specifickým sběratelstvím. Ne každý, kdo sbírá starožitnosti má v oblibě také sbírání mincí.

Numismatika také není příliš rozšířeno. Lidé prodávají a nakupují mince zejména na aukcích či přes internet. Pokud byste však chtěli navštívit numismatiku osobně, můžete si ji najít přes internet, kde se dozvíte také přesnou adresu.

Asociace starožitníků

Všichni ti, kteří se zabývají starožitnostmi, by měli být v asociaci starožitníků. Tato asociace soustřeďuje lidi, kteří mají starožitnictví a zabývají se starožitnostmi a pořádají různé veletrhy a dále se zde vzdělávají.

Asociace starožitníků, o.s. je nevládní, nepolitická, dobrovolná a výběrová organizace, založená na základě zákona č. 83/1990 Sb. o sdružování občanů. Vznikla v r. 1991.

Tato asociace sdružuje:

 • obchodníky se starožitnostmi a má otevřené členství pro majitele soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní,
 • soudní znalce,
 • restaurátory,
 • historiky umění,
 • památkáře,
 • muzejní pracovníky,
 • archiváře,
 • knihovníky,
 • soukromé i veřejné sběratele starožitností a uměleckých předmětů.

Typické starožitnosti

 • slohový i lidový nábytek - baroktní, klasicistní, biedermeier, secesní a mnoho dalších
 • sklo a porcelán - Starožitný porcelán se těší již dlouhou dobu značnému zájmu našich zákazníků - jedná se především o různé keramické vázy, broušená skla či porcelánové nádoby do kuchyně.
 • ozdobné předměty ze dřeva, z kovu a jiných materiálů
 • hodiny a hodinky
 • šperky
 • mince
 • textilie a koberce
 • staré řemeslnické, zemědělské i kuchyňské nářadí a náčiní
 • staré stroje a další

Naproti tomu staré knihy, grafika, obrazy a sochy známějších umělců se u nás mezi starožitnosti obvykle nepočítají.

Starožitnictví, to nejsou pouze kamenné obchody. Dnes již můžete najít starožitnictví také na internetu. Můžete si zde vybrat jakýkoli předmět a po jeho zakoupení Vám jej zašlou přímo domů.

 • Velkou výhodou je, že můžete vybírat přímo z domu a nemusíte přitom podnikat dlouhé cesty do obchodu.
 • Oproti tomu je velká nevýhoda v tom, že předmět sice vidíte na fotce, ale na druhou stranu fotky nejsou skutečnost a Vámi zakoupený předmět nemusí zcela odpovídat tomu, co vidíte na svém monitoru.
 • starožitné křeslo

Ceny starožitností

Starožitnosti obecně mají vyšší nominální hodnotu. Vše, co je starožitné a z čeho čiší dávné časy je z pravidla drahé. Některé starožitnosti mají pro své majitele takovou nevyčíslitelnou cenu, že se s nimi nemohou rozloučit a neprodali by je za nic na světě.

Lidé, kteří sbírají starožitnosti, musí počítat s tím, že je to bude něco stát. Starožitnosti jsou drahým koníčkem, ale odměnou za vynaložené finance Vám bude to, že budete obklopeni zcela originálními historickými díly a předměty.

Mnohé starožitnosti jsou ukryty na místech, kde budou nalezeny jen z těží. Pokud máte doma staré věci, třeba po babičkách či jiných příbuzných, nejste si zcela jisti jejich hodnotou a jste-li ochotni se jich zbavit. Není nic lehčího, než s nimi zajít do nejbližšího starožitnictví a nechte je tam patřičně ocenit.

Pokud jdete do starožitnictví poprvé a neznáte-li člověka, který Vaši starožitnost oceňuje, není na škodu navštívit ještě jiného odborníka, aby jste mohli ceny porovnat. Není na škodu si předtím, než Vaši starožitnost prodáte zjistit, je-li člověk, který Vám ji oceňuje v asociaci starožitníků. Popřípadě, není-li tam spojit se s touto asociací a nechat si dotyčný předmět ocenit jimi.

Závěr

Starožitnosti nám dávají svědectví o minulosti a o předchozích generacích, ať už jsou s nimi spojeny osoby nám blízké či úplně cizí. Přechovávají v sobě vzpomínky z našeho dětství v podobě rozvrzané a okopané židle, na níž jsme u stolu, dnes již plném rýh a skvrn od inkoustu, se sklopenou hlavou počítali školní úkoly, či snad na naše rodiče či prarodiče, při pohledu na starý prádelník či skříň.

Můžeme cítit obdiv k řemeslníkovi či návrháři, který nelitoval vynaloženého a procítěného úsilí k vytvoření předmětu denní potřeby, jenž náš přes svoji prostou funkci okouzloval svou estetičností. Anebo skrze ně máme šanci si s jistou nostalgií zavzpomínat a připomenout si dobu, která nás svými událostmi, svou elegancí a kouzlem dodnes obohacuje.

Sbírat starožitnosti je zcela výjimečným koníčkem, je to vášeň, která Vás již nikdy nepustí. Je to sice velmi nákladný koníček, ale pokud jste starožitnostem již propadli, není cesty zpět. Starožitnictví je výjimečný obchod pro výjimečné věci. Je to hotový ráj pro lidi, kteří hledají výjimečné starožitnosti.

Antikvariáty, numismatika i starožitnictví jsou místa, kde jsou soustředěny veškerá veskrze umělecká díla, která dokáží rozpoznat pouze odborníci. Vlastnit umělecké dílo či starožitnosti všeho druhu mohou pouze lidé, kteří mají estetické cítění a kteří milují starožitnosti. Lidé, kteří mají vztah ke starožitnostem jsou jimi obklopeni. A není větším rájem, než navštívit starožitnictví.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18387 (novesluzby.cz#22293)


Přidat komentář