Sluneční brýle a jejich výběr

Sluneční brýle má většina z nás spojené především s letními a slunečními dny. Neexistuje ale důvod, proč byste sluneční brýle nemohli nosit i když není přímo slunečno. Sluneční brýle totiž chrání Vaše oči před slunečním zářením v kterékoliv roční době.

Následující článek se zabývá pěti důvody, proč sluneční brýle neodkládat ani na podzim a také Vám poradí, jak vybrat ty správné sluneční brýle.

Sluneční brýle chrání před spálením očí

Víte o tom, že je možné spálit si oči? Stejně jako Vám nechráněný dlouhodobý pobyt na slunci může spálit kůži, stejně tak si můžete spálit i oči. Takové spálení očí se projevuje jejich zčervenáním, podrážděním a pocitem písku v očích. Je obvyklé, že pokud lidé pociťují takové příznaky, dávají je za vinu chloru či soli z vody. Většina lidí si není vědoma nebezpečí, které sluneční záření představuje pro jejich oči. Spálení očí může vést k poruchám vidění jako je šedý a zelený zákal. Pokud se chcete vyhnout těmto problémům noste sluneční brýle.

Sluneční brýle chrání oči před UV zářením

Nadměrné vystavování očí UV záření může vést k šedému i zelenému zákalu. Vybírejte takové sluneční brýle, které absorbují minimálně 75 % světla a nejméně 95 % UVA a 99 % UVB záření. Pokud jsou Vaše brýle příliš světlé, tzn. že při pohledu do zrcadla vidíte vlastní oči, pravděpodobně nebudou poskytovat dostatečnou ochranu. Na barvě skel přitom zase až tak nezáleží. Důležité jsou informace od výrobce.

Sluneční brýle slouží jako prevence před vznikem vrásek v okolí očí

Sluneční brýle Vás ochrání před slunečním mžouráním. Právě mžouráním vznikají nevzhledné vrásky v okolí očí. Dále sluneční brýle ochrání jemnou kůži očního okolí před UV zářením, které způsobuje jeho vysušování a které vede také ke vzniku vrásek. Kůži očního okolí musíme věnovat dostatek pozornosti.

Sluneční brýle chrání před rakovinou

Sluneční brýle slouží jako prevence před rakovinou očních víček. Jde sice o méně se vyskytující typ rakoviny, přesto ale není důvod proč mu nepředcházet vhodnými slunečními brýlemi.

Sluneční brýle slouží jako módní doplněk

Tato funkce slunečních brýlí sice nemá nic společného se zdravím, ale alespoň Vám může připomenout, že sluneční brýle můžete považovat za módní doplněk bez kterého se časem neobejdete.

Jak správně vybrat sluneční brýle?

Dlouhodobé vystavování slunečnímu záření může poškodit povrch Vašich očí i jejich vnitřní strukturu. Proto se doporučuje nosit sluneční brýle kdykoliv jste vystaveni slunečnímu záření. Jak se ale v takovém množství slunečních brýlí vyznat? Které jsou ty pravé pro Vás? Na to není jednoznačná odpověď. Kvalitní sluneční brýle můžete koupit za pár korun v drogerii, zatímco drahé sluneční brýle nemusí Vašim očím poskytovat dostatečnou ochranu. Při vybírání a nákupu slunečních brýlí buďte tedy pečliví.

Podívejte se na ochranu proti UV záření

Nenechte se oklamat barvou skel ani cenou brýlí. Schopnost skel ochránit Vaše oči není dána cenou brýlí ani barvou. Vybírejte si proto brýle které jsou označeny  - absorpce 99 % – 100 % UV záření. Někdy na brýlích může být napsáno také UV absorpce až do 400 nm. Je pravda, že většina slunečních brýlí toto kritérium splňuje.

Ujistěte se, že brýle dostatečně blokují sluneční záření

Sluneční brýle by měly odfiltrovat 75 % – 90 % viditelného světla. Toto si můžete vyzkoušet před zrcadlem. Pokud přes brýle uvidíte své oči, brýle pravděpodobně nefiltrují dostatek světla.

Zkontrolujte kvalitu skel

Skla by měly mít jednotný odstín. Pokud zjistíte nějaké odchylky v barevnosti, vyberte si raději jiné brýle. Stejně tak pokud si všimnete nějakých chyb v povrchu skel brýlí.

Brýle se speciálními funkcemi

Sluneční brýle mívají také jisté speciální funkce. Mezi ně se řadí například polarizace, samozabarvování či odolnost proti nárazu. Nenechte se jimi ovšem zlákat. Při koupi slunečních brýlí záleží především na jejich schopnosti ochránit Vaše oči před UV zářením.

Dioptrické brýle a ochrana před sluncem

Na ochranu před slunečním zářením by měli myslet také ti, jež nosí brýle dioptrické. Většina výrobců dnes nabízí dioptrické brýle s UV filtry. Můžete také narazit na dioptrické brýle s fotochromovými čočkami, které se na slunci samy ztmavují podle intenzity slunečního záření.

Závěrem - Sluneční brýle a jejich výběr

Při ochraně před sluncem by se nemělo zapomínat na sluneční brýle. Většina lidí si pod pojmem spálení od sluníčka představí spálená záda či ramena. Nezapomínejte na své oči, i ony se mohou spálit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18280 (novesluzby.cz#21476)


Přidat komentář