Sluchátka - výběr

Posloucháte hudbu při cestě do školy, do práce, při sportu, ve volných chvílích? Pak se Vám jistě budou hodit sluchátka, která Váš požitek z hudby ještě více umocní. Typů je na trhu velké množství:do uší, za uši, bezdrátová. Přinášíme Vám jejich přehled.

Typy sluchátek

Základní rozdělení sluchátek spočívá v tom, že jedny jsou do uší, a ty druhé mají tzv. externí oporu. Přijdete-li však do prodejny, nebo zabrouzdáte po internetu, spíše se setkáte s rozdělením sluchátek na tzv. pecky, sluchátka za uši, špunty, klasická sluchátka, bezdrátová sluchátka. Přiblížíme Vám jednotlivé typy sluchátek.

 

Jak jsme již výše uvedli, tyto sluchátka mohou být dále dělena na pecky, špunty, sluchátka za uši. Jejich společnou vlastností je však uchycení přímo v uších, na rozdíl od sluchátek s externí oporou. Tak například sluchátka tzv. špunty se zasazují do uší hlouběji, než například tzv. pecky. Ovšem, jak špunty, tak pecky musí disponovat ergonomických tvarem, a to z důvodu, aby Vám dobře v uších seděly, byly pohodlné a mohli jste tak vnímat dokonalost hudební produkce. Samozřejmě však každý z nás má jinak uzpůsobený vnitřní prostor ucha, z toho důvodu Vás může některý typ sluchátek tlačit, nebo naopak Vám budou z uší vypadávat. Proto je vhodnější, abyste si k sluchátkům dokoupili výměnné nástavce o různých průměrech, které se liší tvarem i velikostí. Nebo si naopak vyberte přímo sluchátka, která již v balení mají tyto výměnné nástavce. Tím budete mít jistotu, že Vám zcela jistě některý z nástavců bude dokonale sedět.

Sluchátka s externí oporou

Oproti tomu sluchátka s externí oporou jsou vybavené tzv. hlavovým mostem, týlním mostem, nebo náušním klipsem.

 • Sluchátka s hlavovým mostem - hlavový most v podstatě spojuje obě mušle, a to nejčastěji ocelovým páskem, nebo železným páskem. Někdy jsou také uloženy v plastovém, koženém nebo gumovém ochranném pouzdře. Obvyklejší a pro Vás lepší je posuvný most, a to buď s možností pamětí, kdy i po sundání sluchátek z hlavy, je zachován Vámi zvolený rozměr, nebo bez paměti, kdy si musíte sluchátka vždy po nasazení upravit, tak, aby Vám seděli.
 • Sluchátka s týlním mostem - týlní most není založen, tak jak je tomu u hlavového mostu, na opření o hlavu, ovšem má sekundární podpůrný systém, který funguje na principu přítlaku k uším, či pomocí ušních úchytů. U těchto sluchátek je však ta nevýhoda, že bývají povětšinou k dostání bez možnosti posunu, takže, pokud Vám nesednou, neupravíte je. Také při jejich nasazování buďte opatrní. Materiálem týlního mostu, je tak, jako u hlavového mostu plast, ocel, guma.
 • Sluchátka s náušním klipsem - u tohoto typu sluchátek vychází z mušle tzv. pacička, která opisuje váš prostor nad uchem, čímž zajišťuje stabilitu sluchátka. Sluchátka s náušním klipsem můžete povětšinou upravovat a manipulovat s nimi, a to podle Vaší potřeby.

Bezdrátová sluchátka

Tento typ sluchátek pracuje na principu přenosu za pomocí signálového zařízení, kterému nejste omezeni žádnou délkou připojovacího kabelu, na rozdíl od předchozích dvou typů sluchátek. Dosah bezdrátových sluchátek je poměrně velký, ovšem je nutné počítat s tím, že případné překážky v prostoru, kde zrovna hudbu posloucháte, mohou ovlivnit kvalitu přeneseného signálu.

Hráčská sluchátka

Novým typem sluchátek jsou tzv. hráčská sluchátka, která jsou přímo určená pro hraní na X-box, playstations apod. Tato sluchátka se nejčastěji vyrábějí se zabudovaným mikrofonem, mají navíc široký rozsah i pohodlnou konstrukci. Není však problém, v případě, že máte sluchátka bez mikrofonu, si k těmto sluchátkům dokoupit externí mikrofon.

Konstrukce sluchátek

 • Dynamická konstrukce - jedná se o nejrozšířenější konstrukci. Dynamická, neboli elektrodynamická konstrukce spočívá v tom, že vnitřní mechanismus sluchátek je zkonstruován z tzv. dynamických měničů, které jsou složeny z membrány, cívky, magnetu. Do pohybu vše uvádí elektrický proud, který je přiváděný do měniče, následně se cívka pohybuje pomocí kruhovitého trvalého magnetu, který vytváří magnetické pole. Aktivita cívky rozechvívá membránu a Vy si tak můžete vychutnávat zvuk.
 • Konstrukce na elektrostatickém principu - u tohoto typu konstrukce se reakce sluchátek spouští pomocí speciálního prvku, která dodává vysoké stejnoměrné polarizační napětí, které je následně převedeno na ultratenkou membránu, která leží mezi dvěma elektrodami. Požadovaný zvukový signál je přiveden na elektrody a po vytvoření elektrostatického pole se membrána poté rozpohybuje, no a Vy si můžete opět užívat poslech hudby.

Parametry, podle kterých vybírat sluchátka

 • Účel využití sluchátek - při sportu, doma, na cestách, při hře aj.
 • Typ sluchátek - do uší, s externí oporou, bezdrátová, herní.
 • Konstrukce sluchátek - dynamická, elektrostatický princip.
 • Hmotnost sluchátek
 • Existence mikrofonu - důležité spíše při hrách, nebo při komunikaci s přáteli přes Skype aj.
 • Hlasitost přehrávání
 • Dynamičnost
 • Vyrovnanost frekvencí
 • Pohodlnost při nošení - možnost výměny nástavců.
 • Způsob uchycení - za uši, do uší, hlavový most, týlní most.
 • Způsob přenosu zvuku - kabelem, bezdrátovým způsobem.
 • Kmitočet sluchátek - minimální (udává minimální kmitočet signálu, který jsou sluchátka schopná reprodukovat. Čím nižší hodnota minimálního kmitočtu, tím lépe); maximální (udává maximální kmitočet signálu, který jsou sluchátka schopná reprodukovat. Čím vyšší hodnota maximálního kmitočtu, tím lépe).
 • Impedance sluchátek - jedná se o zdánlivý odpor součástky a fázový posuv napětí proti proudu, a to při průchodu harmonického střídavého elektrického proudu příslušné frekvence. Čím nižší je impedance, tím vyšší může být hlasitost zvuku při stejném vstupním signálu.
 • Citlivost SPL - tato hodnota udává maximální úroveň zvuku, kterou mohou sluchátka reprodukovat.
 • Dodávané příslušenství - obal na sluchátka; pouzdro na přenášení, výměnné nástavce do uší aj.

Vychytávky sluchátek

 • Unikátní odolný silikonový elastický přívodní kabel - zaručuje velmi vysokou odolnost proti opotřebení.
 • Dvoupolohový kloub - pro komfortní rozložení tlaku na uši a hlavu.
 • Skládací systém sluchátek
 • Mechanismus ochrany proti vlhkosti - pro aktivní a sportovní využití.
 • Funkce pro odstranění šumu - uvítáte, jste-li na cestách nebo posloucháte-li v rušném prostředí.

Péče o sluchátka

 • Nevystavujte sluchátka žádnému tlaku, ani zátěži, protože by mohlo při dlouhodobém působení tlaku dojít k deformaci sluchátek.
 • Dbejte, abyste měli sluchátka čistá, a to především uvnitř gumových součástí. V případě, že se Vám do sluchátek dostane prach, případně ušní maz, může dojít ke zhoršení kvality reprodukce.
 • Kabel u sluchátek co nejméně stáčejte, nevažte na něm žádné uzle apod.

Bezpečné používání sluchátek

 • I když si budete chtít maximálně vychutnat poslech Vaší oblíbené hudby, nenastavujte si příliš vysokou hlasitost, která může nepříznivě ovlivnit Váš sluch.
 • Sluchátka nepoužívejte při jízdě na kole, při jízdě na in-linech, při řízení auta, a to z důvodu Vaši bezpečnosti, ale i bezpečnosti druhých lidí.3

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18267 (novesluzby.cz#21365)


Přidat komentář