Skutečný život císařovny Sisi

Víte, že císařovna Sissi vážila při své výšce 172 cm pouze 45 kg? A že se v pozdějším věku nenechala portrétovat a fotografovat proto, aby si ji všichni připomínali jako nejkrásnější císařovnu v dějinách?

Skutečný život císařovny Sissi

Filmové zpracování života císařovny Alžběty z padesátých let nás zavádí k domněnce velmi šťastného manželství císařského páru. Málo kdo však ví, co skutečně prožívali. Následující článek je jen malý výpis toho, co se dělo na císařském dvoře v druhé polovině 19. století.

Dětství císařovny Sisi

Kdo by alespoň jménem neznal bavorskou princeznu, později rakouskou císařovnu Alžbětu, přezdívanou Sissi. Narodila se na Štědrý den roku 1837 a už tehdy měla první zoubek, což se vykládalo jako štěstí v budoucím životě.

A Sissi skutečně byla mladé, veselé a upovídané děvčátko, vychovávané volně a svobodně, což možná později bylo příčinou její melancholie.

Jenže tenkrát nikdo netušil, že se jednou stane císařovnou

Proto na ni i její sourozence rodiče nekladli vysoké nároky jako u dětí na císařských dvorech. Sissi byla dcerou bavorského vévody Maxe Josefa Bavorskéhoz rodu Wittelsbachů a Ludoviky Vilemény Bavorské, dcery bavorského krále. Ludovičina sestra, Sissina teta, Žofie Frederika Bavorská byla provdána za rakouského arcivévodu Františka Karla, z jejichž sňatku vzešlo početné potomstvo a hlavně budoucí rakouský císař Frantiček Josef I.

Sissi a její manžel Franz Josef

byli tedy nejen manželé, ale také bratranec se sestřenicí. Sissin otec, živý, bavorský vévoda, nenechal kolem sebe bez povšimnutí projít téměř žádnou sukni. Což bylo příčinou častých hádek obou manželů. Sissina matka byla dbající rodinné etikety a věrnosti. Rozdílnost manželů je navzájem od sebe odcizovala. Malá Alžběta měla raději zábavného otce, který ji bral na lovy, jízdu na koni podobnou zábavu, nezvyklou pro děvčata.

Zásnuby, svatba císařovny

Avšak Sissi tuto nezávislost, volnost milovala, jenže osud s ní měl jiné plány. Když se v roce 1853 arcivévodkyně rozhodla oženit svého nejstaršího syna, pozdějšího císaře Františka Josef I., nejvhodnější volba padla na nejstarší dceru své sestry Ludoviky. Helena Bavorská, domácky zvaná Nené, se musela v krátké době naučit všemu, co jako budoucí císařovna bude potřebovat. Patnáctiletou Sissi vzala Ludovika na sestřiny zásnuby s sebou. Tato, původně zanedbatelná skutečnost změnila dějiny. Helena byla velice půvabná, jenže jakmile František Josef I. spatřil Sissi, okamžitě se zamiloval.

Okouzlila ho nejen svou krásou, ale oproti vážné sestře upovídaností, veselostí a živostí. A co si císař umanul, to muselo být - jeho manželkou se stane půvabná Sissi. Tato mladá dáma si snad uvědomila, že ač nechtěla, přivodila své sestře nemilý přívlastek „ta, co ji císař odmítl". A navíc tím skončil její dětský život, v patnácti letech se stane císařovou nevěstou. Pro mladou princeznu to znamenalo vzdát se všeho, co ji bavilo, a učit se vhodnému společenskému chování. Není divu, že v den svatby byla bledá a vůbec se neusmála.

Tolik mladých dívek by na jejím místě rádo vykřiklo své „ano" císaři, neboť byl nejen dobrá partie, ale velice atraktivní. Sissi však nadšená nebyla a „ano" pronesla tichounce, že i kněz byl nucen ji odezírat ze rtů.

Mladá císařovna se nesnesla s tchyní, arcivévodkyní Žofií. Ta dbala na vybrané společenské chování a Sissi často napomínala, kontrolovala. Po narození dětí jí je sebrala. Nevěřila že by je Alžběta mohla vychovat v pravé císařské děti. Sissi si zase stála za tím, že dítě patří k matce. Císař byl tak zaneprázdněn prací, že tomuto nevěnoval příliš pozornost. A pokud ano, snažil se manželku přesvědčit, že jeho matka to myslí dobře.

Děti císařovny

Za rok po prvorozené dceři Žofii, která zemřela ve dvou letech, přišla na svět další dcera Gisele a poté korunní princ Rudolf.

Po narození syna Sissi věřila, že tím splnila svůj úkol

a nebude na ni vyvíjen žádný nátlak. Teď už se bude věnovat opravdu pouze sama sobě. A tak se také stalo. Císařovna jen velmi výjimečně doprovázela svého muže Františka Josefa na společenských ceremoniálech.

Krása, diety  

Většinu času trávila cestováním, sportem, ale hlavně přísnými dietami.

Uvádí se, že při své výšce 172 cm, vážila pouhých 45 kg

Byla posedlá svou vizáží a ochotná udělat cokoli, jen aby si udržela mladistvý vzhled a nízkou váhu. S přibývajícím věkem se jí samozřejmě dařilo jen to druhé. Jedla pouze ovoce, denně pila čerstvé mléko a šťávu ze syrového masa. V pozdějším věku se na ni promítly tyto hladová léta s malou dávkou vitamínů - málo kdo by v ni poznal krásnou císařovnu. Po její krásné pleti nebylo památky. Svraštělou kůži a nezdravou barvu schovávala pod závoji, klobouky a dalšími pomůckami. Jen její nejbližší tehdejší doby ji mohli vidět.

Vydala přísný zákaz portrétování a focení své osoby.

Ta krásná žena z obrazů je mladá císařovna a tak také chtěla aby si ji v budoucnu připomínali, pouze jako mladou, krásnou, svěží.

Vlasy císařovny Sisi

Byla citlivá na své vlasy, které jí sahaly až ke kolenům. Denně je nechala česat. Pracovnice, která tuto činnost vykonávala, musela vždy po česání ukázat kartáč s vlasy a bylo-li vyčesaných vlasů více, než císařovna čekala, trestala ji.

Každý den se také koupala a používala vhodnou, v té době dostupnou kosmetiku nebo rady kořenářek.

Maďarsko 

Milovala Maďarsko a Maďary, proto také žádala po císaři rakousko-uherské vyrovnání. Franzi Sissi skutečně miloval, a tak jí splnil, co chtěla. Za to mu umožnila vstup do svých komnat. Z tohoto spojení vzešla na svět poslední, pro Alžbětu nejmilovanější dcera Marie Valerie. Tu pokládala za své skutečné dítě. Samozřejmě měla ráda všechny své potomky, ale Maria Valerie byla jediná, kterou od malička vychovávala.

Sebevražda - korunní princ Rudolf

Když roku 1889 spáchal korunní princ Rudolf sebevraždu, stáhla se Sissi více do sebe a pro okolí se stala o něco podivínská. Z této nešťastné události také obviňovala svou snachu, princeznu Stefanii Belgickou, za nevydařené manželství jejího syna, a že kvůli tomu byl nešťastný Rudolf dohnán k tak závažnému činu.

Ztratila již druhé dítě, s tchyní si nerozuměla, manžel ji svou zaneprázdněností nevěnoval dost pozornosti, a proto již nevěděla, co by ve Vídni dále pohledávala.

Cestování 

Od té doby, stále více chátrající, trávila život na cestách, zejména u moře. Na nátlaky císaře, který ji žádal o příjezd do Vídně, nereagovala. Tady ji bylo dobře, a i její zdravotní stav se zlepšil. Již tolik nepokašlávala a lépe si jí dýchalo.

Vražda císařovny Sisi

Takto žila až do své smrti 10. 9. 1898, kdy ji v Ženevě zavraždil chudý anarchista Luigi Lucheni.

Císař byl zdrcen. I když se svou ženou netrávil mnoho času, byl stále do ní zamilovaný tak jako v první den, co ji spatřil, a téměř denně psal své ženě milostné dopisy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18187 (novesluzby.cz#20170)


Diskuze a zkušenosti

Anna | 26.11.2017 22:42
Dívala jsem se na sérii o císařovně Sisi a to bylo dosud jediné co jsem o ní věděla,tento článek mi otevřel oči ale zároveň i zklamal pořád ale věřím že mezi France a Sisi byla láska,možná že né taková jakou ji vykreslování ve filmech ale byla tam a to je pro mě to hlavní.


Přidat komentář