Rychle fit po probdělé nebo prohýřené noci

Slavit se dá kdykoli cokoli. Slavit je zábavné. Známe to všichni. Co však dělat s tím, pokud to s pitím dost přeženete? Když si vezmete k srdci pár dobrých rad, budete na tom dobře i druhý den.

V hlavě vám hučí, žaludek je jako na vodě, s postelí jezdíte na kolotoči. Tyto příznaky zná každý, kdo se napil víc, než je zdrávo. Kde se kocovina bere a jak se jí ubránit? Před spaním určitě nezapomeňte čaj nebo něco podobného co pochází z rostliny ostropestřec mariánský. Má totiž obsah sylimarinu, který chrání játra!

Vznik kocoviny

Naše tělo nejčastěji trpí nedostatkem tekutin. Alkohol stimuluje činnost ledvin - to znamená, že vylučujeme více tekutiny i s důležitými minerály. Následkem toho je potom malátnost a neschopnost koncentrace. Při odbourávání alkoholu se kromě toho v játrech tvoří látka, která vyvolává nepříjemné bolesti hlavy.

Předcházení vzniku kocoviny

 • Předtím se pořádně najezte. Nepijte na lačný žaludek! Jídla s obsahem tuku jako je bramborový salát, těstoviny nebo sýry zpomalují přechod alkoholu do krve.
 • Zvolte světlé nápoje. Tmavý alkohol (jako třeba červené víno) spíše způsobuje bolení hlavy. Proto je lepší pít nápoje světlé - pivo nebo bílé víno.
 • Zůstaňte důslední. Střídání různých nápojů tělo nesmírně zatěžuje. Nejlépe když se včas rozhodnete, na co máte chuť, a u toho pak celý večer zůstanete.
 • Pijte vodu. Ke každému drinku vypijte sklenici vody. Dejte přednost vodě neperlivé, kyselina uhličitá totiž urychluje účinek alkoholu. Do vody si během konzumace alkoholu přidejte trochu jedlé sody.
 • Mlsejte slané. Usilovně chroupejte chipsy, olivy a arašídy. Zásobí vás solí a tím předejdete bolestem hlavy a nevolnosti.
 • Než si lehnete, vypijte litr vody

Vyzrajte na kocovinu

 • Espreso s citronem a vodou

Vitamin C staví na nohy, pořádně silné Espreso zase probírá! Mimo to kofein nabudí činnost ledvin. Tím se látky dostanou rychleji z těla ven, ale pouze za předpokladu, že k tomu vypijete alespoň dva litry vody.

 • Tablety proti kocovině

Tyto přípravky (např. šumivý vyprošťovák nebo rozpustný Samaritan z lékárny či drogerie) slibují velice rychlou a účinnou pomoc. Určitě neuškodí, ale jenom s jejich pomocí kocovinu určitě nepřemůžete.

 • Minerálka a zeleninový vývar

Velmi důležité je hodně pít! Alkohol totiž z těla vytahuje cenné minerály. Abyste se rychleji dostali do kondice, měli byste den „poté" zkonzumovat minimálně 2-3 litry vody nebo zeleninového či slepičího vývaru.

 • Prášky proti bolesti hlavy

Ať už kyselina acetylsaicylová (ASS), ibuprofen nebo paracetamol - léky proti bolesti zabírají rychle a spolehlivě. Přesto by se měli lidé s citlivým žaludkem ASS raději vyhnout. O tom, co je vhodné, se poraďte v lékárně.

 • Zavináče a kyselé okurky

Starý známý klasik „kocovinové" snídaně: zavináč a nakládaná okurka. Jsou tak účinné, protože obsahují řadu minerálů, které den po „pitce" nutně potřebujeme! I když na to nebudete mít chuť, snězte alespoň kousek. Pomůže! Nevýhoda: zavináče jsou tučné a zatěžují žaludek. Lepší alternativa:

 • Sklenice rajčatové šťávy s pepřem a solí.

Dodá Vám minerály, jako je draslík a hořčík, chutná a navíc zklidňuje žaludek.

 • Med, ovoce (a sladké džusy)

V medu, čerstvém ovoci (například banánech) a džusech je obsažen ovocný cukr. Ten přispívá k tomu, že se alkohol v organizmu rychleji odbourává. Na kocovinu jsou skvělé také citrusy (především pomeranče).

 • Hroznový cukr

Příliš mnoho alkoholu vede k lehké podnormě hladiny cukru. Následkem je bolest hlavy a závrať. Bonbony z hroznového cukru zabrání nevítaným důsledkům, ale jenom tehdy, když vycucáte každou půl hodinu jeden bonbon.

 • Pizza, hranolky a curry klobása

Vlčí „chuťohlad" na fastfood (rychlé občerstvení) - druhý den s ním bojuje mnoho z nás. Proč tomu tak je, neví nikdo. Nikomu se také nepodařilo prokázat účinky proti kocovině. Ať ta, nebo tak: hlavně, když to pomůže! Z domácích receptů můžete zkusit bílý jogurt nebo mátový či žebříčkový čaj, který zneutralizuje pálivou žáhu a zklidní žaludek i celý trávicí trakt.

Fit po nedostatku spánku

 • Jak se dnes ráno snadno proberete?

Pokud chcete svůj krevní oběh rozproudit ještě v posteli, tak můžete čichat rozmarýnový olej. Při sprchování pak třikrát vystřídejte horkou a studenou vodu, to oživuje.

 • Jak má vypadat optimální snídaně?

Abyste vyrovnali ztrátu tekutin, ráno vypijte větší množství minerálky nebo jablečného střiku. Celozrnný chléb nebo knäckebrot s paprikou, s okurkami anebo ředkvičkami nahradí ztracené minerální látky. Vhodný je též šálek vývaru. Jestli jste spíš na sladké, namažte si chleba medem. Jeho enzymy pomohou tělu zbavit se škodlivých látek a jedů. Přírodní jogurt s ovocem vám zase dodá spoustu vitaminů. Nebo čaj ostropestřce.

 • Co pomůže proti pocitu chladu?

Po opojné noci se náš krevní oběh většinou sotva vleče a nám je proto zima. Pořádně se nabalte. Na nohy si natáhněte tlusté ponožky, vklouznete do oblíbených tepláků, aby krev mohla dobře cirkulovat. Prokrvení můžete stimulovat i masáží reflexních zón rukou. V dlaních asi 3 minuty koulejte pichlavý masážní míček. Masáž aktivuje látkovou výměnu a ohřívá.

 • Čím rychle odstraníte kruhy pod očima?

Po krátké noci se vám na obličeji objevily tmavé podkovy? Pryč s ním! Dva vatové tampony namočte do studeného černého čaje s mlékem a na 10 minut je přiložte na víčka. Potom oči krátce opláchněte. Mléko zklidňuje, třísloviny zbavují otoků - hned vypadáte svěžeji.

 • Co zklidní a osvěží Vaši zvadlou pleť?

Zklidní ji a zvláční domácí pleťová maska: jednu salátovou okurku rozmixujte a smíchejte se 2 lžícemi smetany a 3 lžícemi tvarohu. Rozetřete na obličej a dekolt, po 15 minutách opláchněte. Vaše pleť bude zase svěže zářit. Chladivá maska vás navíc příjemně probere.

 • Jak rozproudíte krevní oběh?

Kouzelné zaklínadlo, které vám pomůže svižně vystartovat do nového dne, zní: kyslík. Když do plic proudí více vzduchu, stoupá obsah kyslíku v krvi. Orgány jsou lépe zásobovány, roste zásoba energie. Procházka na čerstvém vzduchu navíc probudí i vašeho ducha.

Můžete také provádět následující dýchací cvičení:

Sedněte si do tureckého sedu a ruce položte na břicho. Zhluboka se nadechněte nosem a břicho nafoukněte dopředu. Potom nosem vydechněte. Opakujte asi minutu. Stabilní krevní oběh udrží i lehký pohyb. Přes den se proto občas pořádně protáhněte a projděte. Pohyb povzbudí činnost srdce.

 • Co dokáže skvěle zvednout náladu?

Únavu a chmury zaženou bylinky. Tip: Chroupejte petrželku. Ta totiž obsahuje mangan, stopový prvek, který zlepšuje duševní rozpoložení. Vedlejší účinek: Svěží dech

Ještě intenzivněji působí bylinkový nápoj: oloupejte jednu okurku, rozpulte ji a nakrájejte na kostičky. Přidejte po jednom svazku kopru, petrželky a pažitky a všechno rozmixujte. Směs smíchejte s 1 kelímkem kefíru a 2 lžícemi octa, osolte a opepřete. Nápoj obsahuje hodně minerálů.

Odbourávání alkoholu z organizmu

Za jednu hodinu organizmus odbourá cca 0,1 promile alkoholu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18211 (novesluzby.cz#20428)


Přidat komentář