Rámy na fotografie

Ať už jde o narození dítěte, promoci, maturitní ples, dovolenou aj., pořizujeme si z těchto událostí snímky, které nám budou připomínat jedinečnost okamžiků. Stačí si pak již jen pořídit vhodný rámeček a fotografii si pro naši radost vystavit.

Rámečky na fotografie podle možnosti umístění

 • Rámeček na fotografie s opěrnou nohou
 • Rámeček na fotografie pro připevnění na stěnu

Možnosti postavení fotorámečků

 • Vertikální postavení fotorámečků
 • Horizontální postavení fotorámečků

Rámečky na fotografie podle profilu (šířky)

 • Rámeček na fotografie 9 mm
 • Rámeček na fotografie 25 mm
 • Rámeček na fotografie 30 mm

Tvary rámečků na fotografie

 • Fotorámeček ve tvaru čtverce
 • Fotorámeček ve tvaru obdélníku
 • Fotorámeček ve tvaru oválu
 • Fotorámeček ve tvaru srdce

Materiál rámu u fotorámečku

 • Bez rámu - místo rámu je uplatněn například euroklip.
 • Dřevo - přírodní materiál. Vzniká v rostlinách z meristémových buněk. Každý druh dřeva má své jedinečné vlastnosti. Například měkké dřevo se lehčeji opracovává. Mezi měkké dřevo patří topolové, lipové, vrbové. Mezi tvrdé dřevo patří například borovice, tis.
 • Hliník – velmi lehký kov, bělavě šedé barvy. Kovový hliník má své široké uplatnění díky poměrně značné chemické odolnosti, nízké hmotnosti. Hliník je třetím nejčastěji zastoupeným prvkem v zemské kůře.
 • Koženka – je imitací přírodní kůže. Jedná se o syntetické náhrady. Složení koženky 50 % polyuretan, 50 % polyester.
 • Kůže – přírodní produkt. Kůže je hebká, prodyšná, odolává opotřebení. V případě menšího škrábance, nebo zjizvení není snížena kvalita kůže. K odstranění případných skvrn nepoužívejte žádné minerální oleje nebo rozpouštědla. K pravidelné údržbě používejte výhradně ochranné přípravky, určené na ošetření kůže.
 • Plast – jsou imitací hliníkových rámečků; jsou oproti nim výrazně levnější a pro laika prakticky nerozeznatelné od hliníku. Plast je umělou hmotou, která označuje řadu syntetických nebo polysyntetických polymerních materiálů. Plast často obsahuje i další látky, a to ke zlepšení užitných vlastností, jako například zvýšení houževnatosti, odolnost proti stárnutí, zvýšení pružnosti. Plast se vyznačuje významnou variabilitou, jako je tepelná odolnost, pružnost, tvrdost, nízká hustota, jednotnost složení i struktury, chemická odolnost.
 • Samet – vyrábí se z hedvábí nebo bavlněné příze. Syntetické samety jsou vyráběné z acetátových, polyesterových, viskózních vláken a také směsí různých umělých a přírodních vláken. Samet má vlasové nitě, které přesahují plochu základní vazby o jeden až dva milimetry. Oproti tomu plyš má vlasové nitě, které tuto plochu přesahují o více než tři milimetry.

Moderní fotorámečky

 • Rámeček se skleněno perleťovou aplikací
 • Fotorámeček v podobě kožené klíčenky
 • Rámeček složený ze třech fotorámečků

Druh dřeva, který je používán pro dřevěné rámečky

 • Borovice – borovicové dřevo poskytuje vynikající lehké, měkké, pružné, velmi trvanlivé dřevo s výraznou kresbou letokruhů. Díky vysokému obsahu pryskyřice je borovicové dřevo trvanlivé ve vodě, poněkud méně na suchu a při střídání sucha a vlhka. Borovice jako dřevo má všestranné využití. Především se používá tam, kde se požaduje odolnost vůči povětrnostním vlivům a hnilobě. Vzhled a dobrá opracovatelnost dřeva dovolují dokonce i řezbářské zpracování.
 • Ramin – dřevo raminu je stejnoměrně krémově bílé až slámově žluté, a to s nevýrazným rovným nebo spirálovitě uloženým vláknem, navíc má středně jemnou a pravidelnou texturu. Toto těžké dřevo má vysokou pevnost v ohybu a tlaku, nízkou rázovou houževnatost, střední tuhost. Ramin je často používán jako náhrada za buk.
 • Smrk – smrkové dřevo má výrazné letokruhy a pravidelnou stavbu. Dřevina je bílá až slabě nažloutlá s mírným leskem. Dřevo je měkké, ovšem dostatečně pevné, pružné, trvanlivé. Smrk patří mezi naše nejrozšířenější dřevinu. Použití smrkového dřeva je skutečně mnohostranné.

Materiál přední ochrany fotografie ve fotorámečku

 • Plexisklo - vyznačuje se vynikajícími optickými a mechanickými vlastnostmi, odolnosti vůči UV záření i povětrnostním vlivům. Nejcharakterističtější vlastností plexiskla je čirost, naprostá bezbarvost, a to dokonce i v tlustých vrstvách. Při teplotě do 140°C je plexisklo kaučukovité a snadno tvarovatelné, navíc vykazuje i vynikající tvarovou pamětí, které se projevuje vrácením tvarované desky do původního tvaru. Plexisklo může být čiré, opál, lesklé, barevné, strukturované, s pískovaným povrchem, o tloušťce od 2 až do 250 mm. Polymethylmethakrylát (PMMA), běžně známý jako plexisklo nebo akrylátové sklo je průhledný syntetický polymer s vlastnostmi termoplastu. Polymethylmethakrylát  slouží pro výrobu tzv. organického skla a různých výrobků pro domácí a technickou potřebu. Plexisklo se používá jako náhražka skla. Výhodou plexiskla v porovnání se sklem jsou nízké výrobní náklady, jednoduchá možnost ohýbání, nižší hmotnost, větší odolnost vůči nárazům. Jako nevýhoda se plexisklu připisuje nižší chemická odolnost a tvrdost, čímž dochází k snadnému poškrábání.
 • Sklo - jedná se o homogenní amorfní, tuhý materiál, který má z dlouhodobého hlediska vlastnosti i chování kapaliny. Sklo se vyrábí z viskózní skloviny, která je roztavená ve sklářské peci. Materiál se následně velmi rychle zchladí, čímž nemá dostatek času na zformování krystalové mřížky. Čisté sklo je průhledné, relativně pevné, odolné proti opotřebení, biologicky neaktivní. Sklo může být formováno prakticky do všech existujících tvarů. Sklo je složeno především z oxidu křemičitého, který je obsažen v křemenu, či křemičitém písku. Obyčejné sklo nepropouští světlo o vlnové délce nižší než 400nm a to z důvodu, že obsahuje příměsi, jako například uhličitan sodný. Sklo, které je vyrobené výhradně z čistého oxidu křemičitého se označuje jako křemenné sklo. Olověné sklo je více brilantní, a to z důvodu, že má zvýšený index lomu, který způsobuje mnohem více odrazů.
 • Antireflexní úprava skla - Každá optická plocha, která má propouštět světlo, se ve skutečnosti chová i trochu jako zrcadlo a část světla odráží. Tomu antireflexní vrstva zabraňuje, a tím umožňuje světlu lépe procházet. Antireflexní úprava se skládá z mnoha velmi tenkých vrstev.

Materiály zadní stěny rámečku

 • MDF – dřevovláknitá deska, která je rozmělněná do proužků a lisovaná pod vysokým tlakem. Existují dvě metody lisování: suchá metoda - 7 Mpa, nebo mokrá metoda - 5 Mpa. Tento materiál je pak frézován do různých tvarů a opatřen povrchovou úpravou. Fólie se ve speciálním lise nalepí na povrch MDF. Teplem a tlakem se vytvaruje a po nalepení dokonale okopíruje tvar povrchu MDF. Vzniká tak velmi odolný povrch. Deska MDF sama o sobě jako konstrukční materiál nepodléhá tvarovým změnám. Výhody MDF – snadná údržba; dlouhá životnost; odolnost pro vlhku a otěru.
 • Sololit – dřevovláknitá deska z rozvlákněného defibrovaného dřeva, kdy lisováním se navzájem vlákna zpevní a zplstnatí. Následně se díky účinku tepla a určitého tlaku zpevní do tvaru desky. Lisované dřevovláknité desky mají jednu stranu drsnou, druhou hladkou. Je možné je opatřit dýhou, lakem, umělohmotným povrchem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18319 (novesluzby.cz#21762)


Přidat komentář