Potřeby pro bojové umění a sporty on-line

Bez ohledu na to, jaký druh bojového umění studujete nebo se chystáte studovat, jedno je jisté: bez některých pomůcek jako je například kimono, rukavice, chránič zubů nebo suspenzor se obyčejně neobejdete.

Bojové umění a sporty

Bojové umění a bojové sporty jsou něco jako soustava postupů nebo tradic, které učí jak se chovat v přímém boji tváří tvář svému protivníkovi. Mimo samotný fyzický boj se zde důraz klade také na duševní aspekty, kdy příprava bojovníka zahrnuje kromě fyzické přípravy různá dechová cvičení, meditace a cvičení v koncentraci. Bojová umění si vedle tradičních a po staletí neměnných bojových technik nesou i hlubokou filozofii, často spojenou s náboženskými či duchovními vlivy v regionu jejich vzniku. Pojem bojové umění je u nás silně spojován a východoasijskou kulturou, ale různé školy boje se rozvíjeli v různých kulturách po celém světe.

Při bojových uměních je možno používat zbraň (kendo, džodó,...), nebo se jedná o cvičení beze zbraně, pouze za použití lidského těla. Bojové sporty pro své účely využívají obvykle mnoho ochranných pomůcek. Dle intenzity boje bojové sporty dělíme na:

 • soft-contact – důraz je kladen na maximální ochranu bojovníků a minimální nebezpečí zranění** **
 • semi-contact – ochrana u tohoto stylu boje má střední intenzitu a je povoleno přesně určenými kopy zasahovat svého protivníka.** **
 • full-contact – ochrana bojovníků je v tomto případě minimální; důraz je kladen na maximální reálnost boje dle pravidel a maximální fyzický kontakt.

Nejoblíbenější bojová umění a sporty

V současnosti různé sportovní kluby a školy bojových umění a sportů nabízí mnoho rozličných druhů bojových technik a stylů. Zde jsou pro představu jen některé z nich:

WINGCHUN KUNGFU

Wing Chun, jeden z nejúčinnějších stylů kung fu. Je založen na principech o efektivním využití struktury lidského těla (nekopíruje pohyby zvířat, jak je tomu u jiných stylů). Není při něm důležitá fyzická síla a dá se naučit za relativně krátkou dobu. Wing Chun praktikoval legendární Bruce Lee, který byl žákem světoznámého Velmistra Yip Mana.

WINGCHUN AKADEME - Tradiční škola bojového umění Wing Chun Kung Fu

KARATE

Karate je jedno z nejstarších a nejkomplexnějších bojových umění světa. Může být definováno jako obrana beze zbraní. Skládá se z dynamických útočných a obranných technik, které maximálně využívají všechny části těla. Karate je jedno z nejdynamičtějších bojových umění vůbec.

TAE KWON DO

Překlad by tedy mohl znít: "Cesta rukou a nohou". Oproti jiným bojovým uměním je taekwondo velice mladý bojový styl, který byl založen teprve v druhé polovině minulého století. Ačkoliv takto mladý, jeho kořeny ale sahají hluboko do minulosti: vychází mimo jiné ze starých bojových umění Tae-Kyon (starověké umění boje nohama) a Soobak-Gi (starověký zápas). V tomto bojovém umění existuje 3.200 přesně popsaných technik úderů. Jejich podstata vychází jak z technik používaných už po staletí, tak z moderních poznatků vědy z oblasti fyziky, anatomie a fyziologie člověka..

BOX

Klasický box je v porovnání s asijskými bojovými styly podstatně mladšího charakteru. Sportovní box vznikl v 18. století ve Velké Británii. Zatímco amatérští boxeři boxují oblečeni do nátělníků a s ochranou helmou, profesionální boxeři boxují svlečení do půli těla bez helmy. Amatérský boxerský zápas se skládá ze tří kol po třech minutách, přičemž jsou vyloučeny útoky pod pás a na záda. Profesionální zápas v boxu může mít až dvanáct kol.

KICK BOX a THAI BOX

Kick-box je je jeden z těch nových bojových sportů. Vznikl teprve na přelomu 60 a 70 let v USA jako univerzální způsob boje jednotlivých bojových směrů. Technika kopu kick-boxu se prolíná až na pár detailů s technikou kopu karate, největší rozdíly však nalézáme v technice úderu rukama, která se skoro shoduje s klasickým anglickým boxem.

Thai box se zřejmě vyvinul z čínských bojových umění a v Thajsku se stal záhy velice populární. Silnou zbraní tohoto stylu je, že jsou povoleny údery lokty a koleny.

Pro laika mnohdy bývá velmi složité rozeznat kick-box od velmi podobného muay-thai neboli také thajského boxu. Thajský box je svým způsobem originální projevem zápasníků před a během zápasu. Už před samotným zápasem prožívá bojovník jakýsi rituál a za zvuků hudby provádí jakousi předzápasovou modlitbu. Hudba zápasníky provází po celý zápas až do jeho konce.

JUDO

Judo používá techniky beze zbraně a je ho hlavním těžiště je založeno na hodech, držení, škrcení a páčení. To vše v rámci přesných a jasně daných pravidel. Judo vyučované jako bojové umění je velmi účinné pro reálnou sebeobranu a s určitou dávkou zdravého rozumu je ho možno cvičit až do zralého věku.

SAMBO

Sambo je další z moderních bojových stylů. Vychází z sovětského bojové systému založeného na základě mnoha národních ruských stylů. První zmínky o ruském národním bojovém umění se datují do časů Kyjevské Rusi. Sambo své uplatnění našlo již v čase II. Světové války, kdy jej efektivně používali sovětští výsadkáři. Po válce tento systém začali používat další sovětské vojenské a policejní složky.

MMA

„Vyhrál by karatista nebo kick boxer?“ Takovou otázku v mnoha podobných variacích si kladlo už mnoho bojovníků a proto vzniklo MMA, neboli Mixed Martial Art (smíšené bojové umění). Tento sport je založen na sloučení různých bojových stylů s minimálním omezením používaných technik. Jedinou ochranou bojovníků při zápase jsou malé rukavice a ani pravidel není mnoho.

Potřeby pro bojová umění a sporty

Většina bojových stylů má nějakým způsobem předepsáno určité oblečení nebo je mu nějaké přiřčeno zvykovým způsobem. Jejich předepsaný vzhled je důležité dodržet především při soutěžních kláních.

Oděv pro bojová umění

Je potřeba si uvědomit, že není kimono jako kimono. Ačkoli například judisté a karatisté ve svých kimonech vypadají podobně, koupit si karate kimono pro trénování juda by byla fatální chyba. Vzhledem k tomu, že většina technik u juda vychází z předpokladu, že svého protivníka pevně za kimono uchopíte, je proto judo kimono vyrobeno z pevnějšího a odolnějšího materiálu a jeho lemy jsou zpevněné a prošité. U karate, které je založeno na technice kopu a úderu, se oproti tomu používá lehčí a pohodlnější typ kimona.

Důležitý je vzhled kimona na karate na oficiálních závodech. Zatímco pro trénink lze použít praktické černé kimono, na závod je povoleno pouze kimono bílé nebo modré, a to bez barevných lemů nebo jakéhokoliv potisku. Výjimku z tohoto pravidla tvoří pouze umístění státní vlajky nebo názvu státu o velikosti maximálně 100 cm2

Boxeři, kick-boxeři a thaj boxeři budou potřebovat různé sady trenýrek a tílek, ale zde již nejsou pravidla tak přísná.

Boty pro bojová umění

Ve většině bojových sportů platí, že se výcvik i boj odehrává bosky – tedy bez bot. Tohle pravidlo se vztahuje především k bojovým uměním typu karate a judo, ale například u Taekwondo je už pohyb po tělocvičně povolen s vhodnou obuví.

Boty se většině bojových umění tedy nepoužívají, ale jsou takové styly, jako například klasický box, ve kterých se bez nich neobejdete.

Ochranné pomůcky pro bojová umění

 • Chránič zubů

Velmi důležitou pomůckou při nácviku je chránič zubů. Vzhledem k dnešním cenám zubní péče se vyplatí zainvestovat do opravdu kvalitního chrániče. Chrániče zubů výrazně omezují riziko úrazů čelistí a zubů i poranění důsledkem prokousnutí měkkých tkání (jazyka, rtů) při nárazu. Druhů chráničů je na trhu hned několik, stačí si pouze vybrat. Jako za základní můžeme zmínit chrániče jednopatrové, které slouží pouze na ochránění většinou horního patra, či dvoupatrové na obě patra úst. Nevýhodou dvoupatrových chráničů je někdy horší přísun kyslíku při zrychleném dýchání.

 • ** Fixační pomůcky**

** ** Jedná se o různé klasické bandáže i elastické bandáže, fixační návleky kotníků, fixace zápěstí či různé sportovní pásky.

 • Ochrana hlavy

U bojových sportů se ochrana hlavy opravdu hodí. Přílby se od sebe dle typu bojového stylu v některých drobnostech odlišují. Také lze narazit na přílbu tréninkovou (sparingovou) a zápasovou. U té tréninkové bývá obvykle větší vrstva chránící hmoty včetně rozšíření o chránič lícních kostí, popřípadě brady.

 • Ochrana nohou

Jedná se o různé chrániče holení jako například: kožené chrániče holení, chrániče holení a nártu či specialitu v podobě speciálních kožených chráničů holení, kolen, apod.

 • Ochrana rukou

Zde jsou chrániče předloktí a různé druhy chráničů pěstí pro Karate jako např.: standardní karate chránič či speciální kožený karate chránič.

 • Ochrana trupu

V této podkategorii naleznete suspenzory, speciální plastové chrániče na prsa pro ženy, a chrániče břicha používané při trénincích.

 • Pytle a tréninkové pomůcky

Boxovat lze do lecčeho. Kromě kusů mraženého hovězího (jako Rocky Balboa) můžete používat pro trénink kontaktních sportů širokou škálu boxovacích pytlů, hrušek, lap, bloků a další.

 • Zbraně

Do této kategorie spadají různé typy zbraní, které slouží k naplnění podstaty bojového stylu ( meče,...) nebo zbraně, které slouží k nácviku sebeobrany (teleskopické obušky, pryžové nože,..)

 • Zdravotní regenerační přípravky

Při každém sportu (i nekontaktním) se občas přihodí nějaká ta nepříjemnost podobě drobného zranění. Proto je potřeba mít v zásobě vždy nějaký ten chladící sprej na rychlé zmrazení a chlazení otoků, masážní oleje, gely a emulze. Některé gely jsou pouze chladivé, některé jsou s příměsí látek proti bolesti.

Nákup potřeb pro bojová umění on-line

Tak jak už se v poslední době stalo pravidlem u téměř všeho volně prodejného zboží, tak ani potřebám pro bojové umění a sporty se trend nákupů přes internet naštěstí nevyhnul. Veškeré potřeby dnes můžete lehce a pohodlně nakoupit skrze specializované e-shopy s tímto zbožím.

Obvykle vše funguje tak, že Vámi vybrané zboží je v e-schopech prezentováno formou technického popisu včetně parametrů. To by Vám mělo umožnit rozhodnutí o případné koupi. Systém je obvykle nastaven tak, že každý výrobek má přiřazenu ikonku zobrazující nákupní košík a kolonku pro vyplnění počtu nakupovaných kusů. Po kliknutí na ikonu se “nákupní košík” naplní zbožím.
V průběhu nákupu je možné zobrazit seznam dosud vybraného zboží, který obsahuje jednotlivé výrobky s uvedením jejich počtu, ceny, DPH, celkovou cenu nákupu, někdy i počet balíčků, ve kterých bude zboží zákazníkovi doručeno, popřípadě odkaz na transitní službu, která Vám balíček doručí.

Pokud je vše v pořádku, nezbývá už nic jiného, než potvrdit objednávku a čekat, až se objednané zboží objeví v rukou doručovací služby u Vašich dveří.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18424 (novesluzby.cz#22707)


Přidat komentář