Poštovní schránky a samurajské meče

Samurajský meč vládl japonským bojištím po více než tisíc let, dal vznik novému duchovnímu stylu života. Samurajský meč dokázal rozetnout člověka, a to od hrdla až po slabiny. Meč - dokonalé spojení rovnováhy, výjimečné pevnosti a nebývalé ostrosti.

Samurajský meč byl od nepaměti symbolem cti i mužné zbraně. Původ, později tak známého samurajského meče, nacházíme už v počátcích období Nara, kdy v této době se ještě ve značné míře na japonském kontinentu nacházejí rovné formy mečů dovezené z Číny nebo vyrobené dle čínských a korejských vzorů. Podle legendy byl japonský meč vynalezen kovářem Amakunim, a to 700 n.l. , a s ním také jedinečný způsob úpravy oceli. Ve skutečnosti se ovšem způsoby úpravy oceli a meče s jedním ostřím dostaly do Japonska z Číny na začátku 10. století. Jestliže nevíte, kde je možné zakoupit samurajský meč, navštivte internetový obchod www.kombishop.cz.

Meč a japonská kultura

Hodně v japonské kultuře souvisí právě s meči. Pozice meče může snadno naznačovat nedůvěru nebo agresi. To, jestli samuraj položil meč nalevo či napravo, zakřivením vně, či dovnitř bylo důležitou součástí společenského vystupování. Doma samuraj uložil svůj meč nad wakizashi, na stojan zvaný katana-kake, a to zakřivením nahoru. Když se oblékl, nosil katanu stranou s omotem ven. Meč představoval duši samuraje.

Japonské meče mají velmi často jména, která mají nějakou vazbu ke své historii, tzn. k nějakému slavnému válečníkovi, který ho používal, bitvě, ve které byl meč používán, nebo k osobě, která jím byla zabita. Pokud je meč pojmenován po určité osobě, je to výraz obrovské úcty a pocty k danému člověku.

Druhy samurajských mečů

 • Djokótó – meče, které do roku 900 měli povětšinou rovnou čepel. Tepelná úprava čepelí ještě tehdy nebyla dokonalá.
 • Kotó – meče vyrobené mezi 987 až 1597, považované za počátky japonského umění zbraňového kovářství. Rané modely měly nepravidelné zakřivení. Toto zakřivení bylo největší u rukojeti. Postupem času se centrum křivosti přesunulo více ke konci čepele. Protože se hodně válčilo na koních, používaly se často meče delší než 120 cm. Starší meče s rovnou čepelí brzy nahradily katany s typicky zakřivenou čepelí.
 • Katana - se svým silným zakřivením, má svůj počátek v tzv. taši, které bylo vyvinuto ve středním Heianském období aby sloužilo potřebám sílící vojenské vrstvy obyvatel.
 • Taši -  meč rozměrově větší než katana byl nošen zavěšený ostřím dolů.
 • Košigatana – krátký meč bez záštity.
 • Tantó – osobní dýka

Rozdělení samurajských mečů podle délky

 • Dlouhý meč – Daitó
 • Krátký meč – Wakizaši
 • Dýka - Tantó

Výběr délky samurajského meče dle výšky postavy

Délka japonského meče se uvádí v shaku, kdy jeden shak je 30,3 cm.

 • Výška postavy 155 – 160 cm – shaku 2,30 – délka čepele 67,7 cm
 • Výška postavy 160 – 165 cm – shaku 2,35 – délka čepele 71,2 cm
 • Výška postavy 165 – 170 cm – shaku 2,40 – délka čepele 72,7 cm
 • Výška postavy 170 – 175 cm – shaku 2,45 – délka čepele 74,2 cm
 • Výška postavy 175 – 180 cm – shaku 2,50 – délka čepele 75,8 cm
 • Výška postavy 180 – 185 cm – shaku 2,55 – délka čepele 77,3 cm
 • Výška postavy 185 – 190 cm – shaku 2,60 – délka čepele 78,8 cm

Péče o meč

Nikdy se nedotýkejte čepele holou rukou, nebo prsty, pomozte si kouskem čisté tkaniny, nebo papírového ubrousku. Agresivní pot může způsobit rychlé rezavění.

Poštovní schránky

Že zrovna vybíráte novou poštovní schránku? A přemýšlíte nad tím, čím se při jejím výběru řídit? A kde vůbec poštovní schránku zakoupit? Jednou z možností, kde nakupovat poštovní schránky z pohodlí vašeho domova je internet. Najděte si internetový obchod, kde nabízí různé druhy poštovních schránek a poté už jeny vybírejte podle několika parametrů. E-shopy nabízí svým zákazníkům nejen poštovní schránky pro rodinné domy, ale také poštovní schránky pro bytové domy s větším počtem nájemníků. Poštovní schránky nabízí také různé markety.

Jak vybrat poštovní schránku

Při** výběru poštovní schránky** je důležité řídit se několika kritérii. Za prvé si ujasněte, kde bude vaše poštovní schránka umístěna. Bude vaše schránka venku? V tom případě je dobré volit schránku nerezovou, která lépe odolá vlivům počasí. Nerezová schránka bude sice finančně náročnější, ale její životnost bude vyšší, než je tomu u jiných typů schránek. Když vybíráte schránku do domu, postačí vám obyčejná schránka s povrchovou úpravou. Při výběru materiálu schránky můžete volit např. nerez, plast nebo pozink. Ve výběru materiálu vás ovlivní to, zda se schránka bude hodit pro vnitřní použití nebo pro použití venkovní. Při výběru poštovní schránky je důležitá také sledovat rozměry schránky. Při výběru poštovní schránky zvažte velikost zásilek, které vám nejčastěji chodí. Na základě tohoto poté zvolíte velikost schránky. Výběr schránky ovlivní také její vzhled a samozřejmě cena. Poštovní schránky je možné zakoupit od 300 Kč až do 10 000 Kč. Takto drahé schránky jsou velmi luxusní a dovážené ze zahraničí.** **

Jaké jsou typy poštovních schránek

Vybrat si můžete ze skutečně velkého množství poštovních schránek, které se liší nejen materiálem, ale také vzhledem. Rozhodnout se můžete poštovní schránky antické, které vás zaujmou netradičním vzhledem v historickém provedení. Antické poštovní schránky se hodí do historické zástavby. Chcete-li něco konzervativnějšího, dejte přednost klasickým schránkám. Dále se dají za přijatelnou cenu koupit schránky plastové, které jsou však méně odolné. Nerezové poštovní schránky jsou pak odolnější, ale také těžší a dražší. Schránky mohou být také kombinovány s boxem na noviny nebo letáky, což je velmi praktické řešení. Ke své staré schránce můžete také přikoupit samostatný box na noviny. Dále se schránky dělí podle toho, zda se zabudují do nástěnných nebo ležatých sestav.

Poštovní čísla – popisná fasádní čísla pro dům

Poštovní čísla slouží k označení domů nebo dveří ve firmách a úřadech. Také domovní čísla je možné vybírat v různých provedeních. Vybrat si můžete z materiálů jako bronz, nerez nebo plast. K dostání jsou také solární číslice. Tyto číslice se skládají ze solárního panelu, který se přes den dobíjí a v noci jsou napájeny LED diody, které osvětlují číslo. Domovní čísla je také možné zakoupit v různých velikostech.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18297 (novesluzby.cz#21626)


Přidat komentář