Porcelánový servis, výroba, druhy

Máte doma také svůj oblíbený porcelánový servis? Dostali jste jej jako svatební dar, zdědili jste jej po předcích nebo jste si jej prostě sami koupili? Není mezi Vašimi sbírkami také pravá Míšeň? Víte jak ji poznáte?

Původ porcelánu

Dlouhá staletí si lidé lámali hlavu nad technologií i složením porcelánu, který v Číně vyráběli již od 7. století našeho letopočtu. Hmota na jeho výrobu byla nazvána podle naleziště Gao-ling, dostala tedy název Kaolín. Do Evropy první porcelán poprvé přivezl Marco Polo. V té době byl glazurovaný porcelán určen jen pro císařskou rodinu. Porcelán dostal jméno po vzoru Italského – porcela = mušle, protože zde byla velká podobnost materiálů.

Míšeňský porcelán

Přestože se porcelán z Číny začal dovážet v 15. století i do Evropy, byl velice drahý a tak se Evropské továrny snažily o rozluštění tajemství výroby. Povedlo se to až za deset let pánům Ehrenfried Walther von Tschirnhaus a saskému lékárníkovi jménem Johann Friedrich Böttger, jejich snaha došla zdárnému výsledku – roku 1708 v Míšni. První výrobky z Míšeňské manufaktury nebyly bílé, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale tmavohnědě a černě zabarvené, zdobené zlaceným dekorem – po vzoru orientálních nádob.

Výroba manufakturní továrny používala dlouhá léta převzaté vzory východoasijských maleb a dekorů. Až sochař a modelář J. J. Kaendler - mistr monumentální i drobné plastiky, dokázal z porcelánu vymodelovat originální a osobité rokokové figurky. A náhle se začala vyrábět řada souprav určených především pro královský dvůr. Roku 1740 byl pro Kändlerova protektora, knížete Heinricha von Brühl, vytvořen proslulý - labutí servis= Schwanenservice, o více než tisíci kusů.

Tato souprava byla bohužel v průběhu 2. světové války rozebrána ale naštěstí se dochovaly formy a tak do dnes lze vytvářet repliky tohoto unikátního díla. Další nádherné soupravy z této doby nesou dekory s purpurovými růžemi nebo s fíkovými listy. Jiná série nádobí má pod glazurou na okraji talířů vyryté motivy letících rudých a zlatých draků a medailon uprostřed. Míšeňské logo – označení, dvou zkřížených mečů byla zavedená v roce 1720.

V Evropě se začala výroba rozrůstat a rychle se rozšířila nejen ve Francii, Itálii, Maďarsku, Anglii, Rakousku, Rusku ale také v Čechách.

Druhy a rozdělení porcelánu

Porcelán je keramická hmota, vzniklá vypálením keramického těsta tvořeného směsí kaolinu, ostřiva a taviva. Používá se pro výrobu nádobí, sanitární keramiky, elektrických izolátorů, dlaždic, ozdobných předmětů, v dentální keramice na hlavičky panenek atd. Podle použití lze porcelán dělíme na

 • užitkový – servisy, zapékací mísy, hrnky, sanita, izolátory, dlaždice
 • umělecký - sošky a sousoší, vázy, svícny...

Další rozdělení užitkového porcelánu je

 • čajový servis
 • jídelní servis
 • hodiny
 • vázy
 • dózy...

Některé servisy jsou jednoduché – mnohdy čistě bílé, nebo jen jemně zdobené, jiné naopak vyvedeny v uměleckých, ručně malovaných, dekoracích.

Cibulák, vzor přetrvávající století

I když se nápadně odlišuje od všeho ostatního především svou nehonosnou jednoduchostí, střídmostí tvaru i ornamentu. Malované cibuláky a každý zde zobrazený plod či rostlina má podle východoasijské filozofie vlastní význam.

 • Bambus ztělesňuje sociální horní vrstvu
 • kytice z aster představuje čas
 • granátové jablko je symbolem plodnosti
 • pivoňka zastupuje symbol bohatství a vznešenosti
 • broskev je nesmrtelnost.

Přesto, že je považován cibulák za servis našich babiček, je hojně používám i v dnešní moderní době. Je to jednoduše jediný dekorovaný porcelán, kterému neublíží ani myčka ani mikrovlnná trouba. Navíc si zákazníci cení i ekologické výroby, způsob dekorace neumožňuje ani ve stopových množstvích výluh do potravin.

Cibulový vzor = Zwibelmuster, se vyrábí již 3 století, manufaktura v Míšni jej převzala v letech 1738 až 1739 z čínských předloh, odtud se dostal až k nám. U nás jej více něž sto let ručně malují v porcelánce v Dubí u Teplic.

Historie porcelánu v Muzeum Teplice

Teplické muzeum má stálou expozici, věnovanou výrobě porcelánu a keramiky na Teplicku. Téměř tři sta vystavených předmětů dokumentuje průřez výrobou sedmnácti nejdůležitějších firem regionu, a to v časovém rozpětí od první čtvrtiny 19. století až do začátku 2. světové války.

Celá expozice má asi 7 000 kusů keramických a porcelánových výrobků.

Výroba porcelánu

Směs kaolinu, křemene, živce a vody se velmi jemně semele a přes velmi hustá síta zjemní. Tato hmota se dále používá jako licí, z níž se vyrábí jemné a složité sošky a vázy, amfora a ostatní výrobky litím – k tomu slouží sádrové formy. Druhá možnost je z hmoty zbavené větší části vody lisovat výrobky jako obklady, izolátory...výrobek se nechá vysušit – jde na přežah, pak se na glazuje laicky nabarví podkladovou barvou, po druhém výpalu se do dekoruje další glazurou, potiskem, zlatem a tak dále – následuje třetí poslední výpal a výrobek je hotov.

Český porcelán

První česká porcelánka byla založena roku 1792 ve Slavkově. Do roku 1815 vzniklo v českých zemích továren osm - Klášterec, Stružná, Dalovice, Chodov, Stará Role, Březová a Loket.

Český porcelán z Dubí

Dnes se zde vyrábí nejen porcelán s cibulovým vzorem, který je hlavním artiklem této továrny, ale také sety na snídaně, šálky a porcelán stolní hlavně pro hotely. Aby oslovili i mladou generaci spolupracují například s profesorem ak. architektem Jiřím Pelclem a tak byl připraven soubor Bohemia čistě bílý dekor s moderním designem. Dalšími výrobky této formy jsou například porcelánové

 • zapékací mísy
 • talíře – i celé servisy
 • Cibuláky klasické – zlacené, zdobené platinou – luxusní
 • cukřenky a misky
 • mlýnky a mlékovky
 • vánoční ozdoby – postní prasátka nebo Betlémy

Kostní porcelán

Porcelán při klasickém složení je vyráběn z kaolínu, křemene a živce. Existuje však například také zvláštní druh porcelánu, k jejíž výrobě se používají další přísady - kostní porcelán, který se vyrábí v Anglii a jehož hmotu tvoří 40% kostní popel z jemně mletých zvířecích kostí. V roce 1784 Josiah Spode vylepšil výrobu podglazurového modrého tisku na kameninu z ručně rytých měděných talířů – vývoj, který zajistil Spode nesmrtelnou pověst. Koncem 18. století ještě dosáhl nejpodstatnějšího vývoje v historii porcelánového průmyslu – vylepšení vzorce pro jemný kostní porcelán.

Naleziště kaolinu a vývoz

Statistiky z let 2003 ukazují rozdíly v rozlohách zemí oproti těžbě a vývozu kaolinu za rok.

 • Čína má rozlohu 9 326 410 km² – vyvezla 1 600 000 tun kaolínu
 • Brazílie s rozlohou 8 456 510 km² – vyvezla 2 300 000 tun kaolínu
 • Česká republika a jejích 77 276 km² – vyvezla 582 000 tun kaolinu

Těžba kaolinu ČR

V České republice se velmi kvalitní kaolin nachází a těží v okolí Kadaně a Podbořan, Karlových Varů, Plzně, Znojma. Karlovarský kaolin dokonce určuje mezinárodní normu pro kvalitu této horniny v průmyslovém využití pro výrobu porcelánu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18380 (novesluzby.cz#22258)