Náš čich a vůně

Nepoužíváme jej k přežití v přírodě, proto prakticky zakrněl. Potlačili jsme přírodní vůně, protože náš svět je přesycen zplodinami automobilů, kouřem z cigaret a komínů, nebo průmyslově vyráběnými aromaty a parfémy.

Jak jsme na tom s čichem?

Lidský čich je z hlediska evoluce jeden z nejstarších smyslů. Původní mozek pro čichání se změnil pro myšlení – rčení, které často používá slavný seriálový detektiv Hercule Poirot – v šedou kůru mozkovou. Nepoužíváme jej k přežití v přírodě, proto prakticky zakrněl.

Potlačili jsme přírodní vůně, protože náš svět je přesycen zplodinami automobilů, kouřem z cigaret a komínů, nebo průmyslově vyráběnými aromaty a parfémy. Vědci však přišli na to, že si náš mozek přesto pamatuje každou vůni, kterou zaregistrujeme a to prakticky napořád.

Čich a feromony

Velmi dobrý čich mají motýli, žraloci a šelmy - psi mají možná nejostřejší čich ze všech živočichů. Slouží jim k orientaci v prostoru, rozpoznání teritoria, vystopování nepřítele, nalezení kořisti i vyhledání partnera. Naopak primáti, včetně člověka, mají čich poměrně slabý, u velryb čichový orgán zcela chybí.

Namlouvání - čich

A přesto vědci tvrdí, že pokud jde o lidské svádění, je nejlepší spolehnout se právě na přirozenou vůni. Citlivost čichu se u různých lidí liší. Obecně mají ženy citlivější čich než muži, ale tato citlivost kolísá v závislosti na menstruačním cyklu. Plodná žena voní muži lépe, ovulující ženy pak ještě lépe. Odoranty = feromony působí prostřednictvím potu a dalších tělesných sekretů. Je to substance, vylučovaná jedním jedincem a přijímaná druhým stejného druhu, přičemž tato substance dává podnět k určité reakci. Feromony jsou tedy látky vytvářené tělem a šířené za účelem vnitrodruhové komunikace.

Je důležité obklopovat se vůněmi a parfémy, které působí na naši psychiku.

Psychika - vliv na psychiku

Vůně má také výrazný vliv na lidskou psychiku, proto se často navozují příjemné vůně, které člověku zpříjemní pobyt v nějakém prostředí - kostely bývají vykuřovány kadidlem, na Vánoce se pálí vonná purpura a františek, k provonění místností se užívají vonné tyčinky a svíčky. Stejně tak zápachy na člověka působí negativně. Vůně ovlivňují nejen nervový systém, ale hrají roli třeba při spouštění emocí. Pachy jsou lidmi vnímány pozitivně nebo negativně.

Bromidrofobie

Přílišný důraz na čistotu může vést k přesvědčení, že i přirozená vůně pokožky lidského těla je něco, za co bychom se měli stydět. To vede až k nezdravému nutkání přirozené pachy přehnaně odstraňovat nebo maskovat. Nemoc se jmenuje bromidrofobie a řadí se mezi psychické poruchy. Podle údajů americké psychiatrické společnosti je výskyt této poruchy na vzestupu. Proto pozor a všeho s mírou!

Odorologie

Obor kriminalistiky, identifikace osob nebo věcí na základě jejich pachu. Zkoumá tělesný pach člověka, jehož zdrojem je dech, pot či jiné výměšky. Látky, které jsou součástí tělesného pachu, jsou vylučovány nepřetržitě a jejich složení je individuální. Na konkrétní charakteristiku tělesného pachu mají vliv nemoci a léky, užívání alkoholu, kouření, jídlo, používání kosmetiky atd.

Příroda jako lékárna

Léčebné metody, které využívají působení vůní, se obecně označují jako aromaterapie.

Tuto alternativní léčebnou metodu dobře znali už staří Egypťané před pěti tisíci lety. Jejich znalosti přejali Řekové a Římané a po nich pak celý svěť.  Aromaterapie je léčebná metoda s rozsáhlými podpůrnými účinky v prevenci i vlastní léčbě. Funguje jako jednoduchý a příjemný prostředek na odstraňování řady běžných problémů a v kombinaci s hlavní léčbou může být účinná i u závažných onemocnění.

Levandule na klouby

Aromatické látky působí na čichové receptory člověka a vyvolávají různé pocity. Kromě toho způsobují důležitou biologickou aktivitu, která ovlivňuje různé orgány, a dokážou vyvolat určité žádoucí účinky podle druhu použité silice. V aromaterapii pracujeme s aromatickými preparáty, jejichž základem jsou rostlinné silice a aromatické oleje.

Vdechnutí silice může navodit zvýšení či snížení krevního tlaku

pocit tepla, chladu, osvěžení, uklidnění, povzbuzení nebo odstranit bolesti hlavy. Inhalace silic je možné využít v psychoterapii při léčbě různých psychosomatických onemocnění. Stejně tak může příjemná vůně přispět ke zlepšení atmosféry doma i na pracovišti.

Léčba i prevence

Své místo si zkrátka tato léčba nachází i v dnešní uspěchané době: esenciální oleje se používají jako pomocné prostředky při léčení fyzických i psychických nemocí a poruch, ale posloužit můžou také jako preventivní prostředky chránící tělo před nachlazením nebo před chřipkou.

Poraďte se s lékařem

Některé esenciální oleje působí na více onemocnění najednou - třeba v poslední době oblíbený tea tree oil: chrání tělo před infekcemi a udržuje ho "čisté" a zdravé. Heřmánek a levandule můžou být zase použity při léčení artritidy nebo při bolesti kloubů.

Pokud se rozhodneme vonné oleje používat, je dobré poradit se s odborníkem

Citlivá pokožka totiž na určité esenciální oleje reaguje podrážděně. Také bychom mohli být na některý výtažek alergičtí. Pokud chceme esenciální olej používat jako masážní, smícháme ho s olejem základním - například s mandlovým - čisté esenciální oleje nikdy nesmíme používat přímo na pokožku.

Velmi oblíbené je přidání esenciálních olejů do koupele. Opět ale musíme dát pozor na množství přidávaného oleje - stačí pár kapek pod tekoucí vodu a pak vodu pečlivě promíchat.

Parfémy a toaletní vody

Parfém je obecné označení směsi esenciálních olejů a dalších aromatických látek. Obsahuje 15 až 30 % vonné parfémové kompozice v koncentrovaném lihu. Jeho úkolem je vydávat příjemnou a specifickou vůni. Nemáte-li představu o budoucím parfému, očichejte papírový proužek s testrem.

Až si vyberete podle čichu vůni, která Vás osloví

naneste si na každou ruku jeden, aby byl parfém v kontaktu s kůží. Každý člověk má osobní vůni, proto závisí na jeho pokožce, způsobu výživy a životních zvyklostech, zda vybraný parfém sedne i Vám. Na někom voní parfém příjemně a na kůži jiného odlišně. Pokud Vám vůně bude příjemná, vraťte se do prodejny a parfém si kupte.

Během dne používejte toaletní nebo kolínské vody

mají menší koncentraci a jsou cenově dostupnější. Parfém se hodí pouze pro slavnostní a výjimečné chvíle. Pro teplé letní dny jsou určené květinové, citrusové, pro zimní těžší orientální a kořeněné vůně.

Parfém nevystavujte slunečním paprskům a teplotě nad 20 stupňů

Po použití jej opět vraťte zpět do papírové krabičky. Takto vydrží i rok. Změní-li barvu, ztmavne a okolo uzávěru se usadí pryskyřičný prstenec, je starý a odborníci doporučí jej vyhodit.

Kam se vůně nanáší

Pár kapek za ušní boltce se týká extraktu, parfém působí nejlépe tam, kde je pokožka nejprokrvenější. Loketní a podkolenní jamky nebo zápěstí. Slabší koncentrace můžete použít na oblečení. Velmi dobře drží vůni čerstvě umyté vlasy a oblečení z přírodního materiálu.

Charakteristika vůně pro ženy

  • Orientální vůně: V parfémech převažují exotické esence z orientálních rostlin, vzácného koření a dřevin. Jsou těžké a hodí se pro večerní příležitosti.
  • Květinové vůně: Ženská, svůdná a luxusní. Převažují esence z květů ovocných stromů, jasmínu a pižma.
  • Osvěžující vůně: Osvěžující čisté vůně složené z esencí z něžných květů lilie, fialky, šeříku, pivoňky, třešně, podpořené kořeněnými a dřevitými složkami. Vhodné pro denní a odpolední příležitosti.
  • Vodní vůně: Jsou novinkou posledních deseti let. Obsahují sladkokyselé vůně ovoce a vodní meloun. Hodí se pro sportovní typy žen.

Charakteristika vůně pro muže

  • Citrusové vůně: Osvěžující vůně citrusů a zelených lístků jsou vhodné pro mladé muže.
  • Květinové vůně: Pro romantické muže se hodí květinové vůně, zvlášť pokud jsou podpořeny dřevitými a kořeněnými esencemi.
  • Sportovní vůně: Jsou určené těm, kteří mají sport jako životní styl. Obsahují převážně levanduli a bazalku.
  • Elegantní vůně: Silnější kořeněná vůně pro muže, který žije ve městě, přes den chodí do kanceláře a večer se rád baví.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18191 (novesluzby.cz#20221)


Diskuze a zkušenosti

Gizela Čermáková | 19.03.2011 18:46
Omyly při aplikaci éterických olejů - např. do koupelí Dovolte, abych upřesnila malý, ale dost podstatný omyl, který je uveden ve Vašich radách. Týká se přidání éterického oleje do koupele. Pokud máte skutečně na mysli pravý éterický olej, tj, výtažek z bylin, dřevin, listů, stonků, květů, kůry, kořenů a podobně, tak se jedná o velmi silný koncentrát, který je určen k ředění pro profesionály nebo pro poučené laiky. Účel používání těchto olejů je terapeutický, jak sama uvádíte. A nyní to nejdůležitější. Éterické oleje jsou hydrofóbní. Znamená to, že vodou naředit nejdou. Pokud si myslíme, že jsme é.o. smísily s vodou ve vaně, skutečně se mýlíme. Ét.oleje musíme předem smísit s nějakým emulgátorem - např. olejem, vaječným žloutkem, šlehačkou nebo s mlékem a teprve poté vlejeme do vodní lázně. Pokud bychom toto neudělali, můžeme si poškodit pokožku, protože kapky oleje jsou za okamžik znovu viditelné na hladině a ulpívají na kůži. Když z vany vystoupíme, voda steče, ale olej ne. Můžeme si způsobit spáleniny. Např. skořicovým olejem, hřebíčkovým, mátovým a stovkou dalších. Do vodní lázně je dovoleno bez obav dát cca 10 kapek pravého (ne syntetického) oleje levandulového a 5-8 kapek é.ol. Tea tree, neboli z čajovníku australského. Pokud bychom dali oba é.o., snížíme dávku na polovinu. Ostatní oleje by laik ani neměl kupovat za účelem léčení, bez předchozího studia aromaterapie. Ale rozhodně je lze doporučit do aromalampy. Také se prodávají již hotové kvalitní koupelové nebo sprchové oleje, již namíchané v optimálním poměru. Pak už můžeme vstoupit do vany bez obav. :-) Stačí zadat do vyhledavače koupelové oleje... Zdraví Vás Gizela Č. - aromaterapeut


Přidat komentář