Moucha - přenašeč nemocí

Většina hmyzu je pro nás neškodná, některé druhy jsou naopak velmi užitečné, například recyklují odpad. Jiné však ničí plodiny, nebo šíří nemoci, které mohou dokonce způsobit smrt. Víte, že v současné době trpí nemocí přenášenou hmyzem každý šestý člověk?

Otravuje Vás dotěrný létavý a lezoucí hmyz?

 • máte krásná nová okna a jejich vzhled a funkčnost si nehodláte kazit neprostupnou sítí přes celé okno?
 • pěstujete na venkovních parapetech rádi květiny, které se musí zalévat a ze země na ně nedosáhnete?
 • potřebujete se občas z okna rychle vyklonit, když někdo dole u dveří zazvoní, nebo zjistit kde jsou právě teď vaše děti?

Druhy much

 • Moucha domácí - Musca domestica
 • Bzučivka - Calliphora erythrocephalla
 • Octomilka obecná - Drosophila melanogaster
 • Koutule - Tinearia alternata
 • Sýrohlodka drobná - Piophlia casei

Bzučivka

Dospělá bzučivka škodí přenosem hnilob na potraviny a může také přenášet řadu choroboplodných zárodků. Vyskytuje se v hojném množství především na jatkách, kafileriích, v masném průmyslu, u drůbeže, v konzervárnách. Bzučivky vletují i do bytů, domů. Mezi bzučivky se řadí i známá Masařka obecná.

Octomilka obecná

Octomilka se vyskytuje často ve velkém množství, především v konzervárnách, mlékárnách, skladech ovoce, vinařských závodech, potravinářských obchodech, pekárnách, v domácnostech a všude, kde octomilka najde vhodné zkysané substráty. Octomilky snižují jakost potravin a kontaminují je bakteriemi, plísněmi, kvasinkami aj.

Moucha domácí

Moucha domácí je středně veliký hmyz, kdy její tělo je dlouhé o trochu více, než 0,5 cm. Na těle mouchy jsou charakteristické čtyři tmavé pruhy. Po stranách zadečku má moucha žluté skvrny, dospělý jedinec dosahuje délky devíti milimetrů a váží jednu sedmdesátinu gramu. K pohybu slouží mouchám pouze jeden pár křídel. Druhý, zadní pár křídel zakrněl v tzv. pomocný orgán, který se uplatňuje při udržování stability letu. Průhledná křídla kmitají dvěstěkrát za sekundu a umožňují pohyb rychlostí, až dvou metrů za sekundu. Tělo mouchy domácí je zpevněno chitinovým krytem, který navíc odpuzuje vodu a chrání organismus před odpařováním tekutiny. Chitin je rovněž odolný vůči chemickým látkám, někdy i ve značných dávkách. Proto se moucha domácí dokáže vypořádat s většinou pesticidů.

Bzučení, slyšitelné pouze za letu, je způsobeno tím, že letící hmyz kmitá křidly i několiksetkrát za vteřinu. Křídlo je v tomto případě vlastně kmitající destička a každá destička kmitající alespoň 16krát za vteřinu vydává tón určité výšky.

Moucha představuje velmi aktivní hmyz, který dokáže přeletět dokonce až vzdálenost osmi kilometrů.

Moucha domácí na rozdíl od některých příbuzných, například bodalky stájové, neštípe. Její ústní ústrojí je lízacího typu. Přijímá tekutou potravu, tuhé látky před požitím rozpouští slinami.

Výskyt mouchy domácí

Mouchy se u nás nejvíce vyskytují v teplých měsících, a to od června do září.

Rozmnožování mouchy

Moucha domácí se velmi rychle rozmnožuje. Je možné ji vyhubit tím, že přerušíte jejich životní cyklus. Z toho důvodu je potřeba vyhubit dospělé mouchy i larvy. Je nutné vyhledat místo jejich rozmnožování a zničit jej. Také jim odebrat potravu, a to především odpadky, které se nachází v domácnosti.

Až tucet generací je moucha domácí schopna vyprodukovat v jediném roce. Během jedné snůšky naklade až 1000 vajec, čísla se rychle stávají astronomickými. Vývoj mouchy může trvat 10 - 50 dnů v závislosti na teplotě. Dospělci se líhnou podle podmínek za 3 dny až 5 měsíců. Za 10 - 14 dní pohlavně dozrávají.

Běžná moucha domácí se dožívá průměrného věku 1 měsíc.

Vyhledávání potravin mouchami

Mouchy si vyhledávají potravu na rozkládajícím se organickém materiálu, kde se nachází početní mikroby, a to na trusu, zvratcích, kde se bakterie i ostatní drobné organismy zachytí na chloupky, jimiž je malé muší tělo celé pokryto.

Přenášení nemocí hmyzem

V současné době trpí nemocí přenášenou hmyzem každý šestý člověk. Tyto choroby mají za následek nejen lidské utrpení, ale představují také velkou finanční zátěž, a to zvláště pro rozvojové země, které na tom nejsou po této stránce dobře.

Způsob přenášení nemocí hmyzem

Mouchy mohou na svých nohách přenášet miliony mikroorganismů, které v dostatečně velkém množství pak mohou vyvolat onemocnění. Mouchy mohou například přenést infekci z výkalů na jídlo a pití, na které si sednou.

Druhý způsob přenosu nemocí spočívá v tom, že hmyz ve svém těle přechovává viry, bakterie nebo parazity, které pak bodnutím nebo jiným způsobem přenese na člověka.

Moucha jako přenašeč nemocí

Moucha domácí, ale také vinná muška, může přenášet původce různých nemocí, což jim umožňuje dobře přizpůsobená struktura těla i jejich chování.

Moucha domácí vyhledává podobně jako mnohé její příbuzné, místa, kterým by se člověk měl nejvíce vyhýbat - smetiště, výkaly, zahnívající a rozkládající se organické zbytky. Na nohou jediné mouchy napočítali vědci na pět milionů nejrůznějších choroboplodných zárodků.

Pravděpodobnost nakažení hrozí především tam, kde je přenašečem moucha navštěvující na jedné straně potraviny a na druhé problematická místa jako latríny, hnůj, odpadky apod.

 • Trachom - jedná se o virovou nemoc, kterou rozšiřuje moucha domácí. Při této nemoci dochází ke zjizvení rohovky, tedy průhledné části oka před duhovkou. Nemoc je nejčastějším důvodem slepoty u člověka. Touto nemocí může být nakažený neuvěřitelný počet lidí po celém světě, a to až 40 miliónů.
 • Tyfus
 • Cholera
 • Úplavice
 • Tuberkulóza
 • Sněť slezinná

Tipy, jak se chránit před mouchami

 • Čistota domácnosti - udržujte v co nejvyšší míře čistotu ve Vaší domácnosti. Veškeré potraviny uchovávejte v uzavřených nádobách. Uvařené jídlo mějte přikryté až do doby, kdy jej podáváte. Ihned ukliďte jídlo, které jste nedopatřením rozlili, či rozsypali. Nenechávejte špinavé nádobí přes noc ani nenechávejte do druhého dne kuchyňský odpad venku za dveřmi. Používejte odmašťovací biopreparáty při úklidu odpadových cest.
 • Osobní hygiena - myjte si často ruce. Perte často oblečení, a to obzvláště tehdy, pokud jste byli v kontaktu s lidmi nebo se zvířaty. Některé vůně lákají hmyz. Je vhodné nepoužívat mýdlo a další hygienické výrobky, které jsou parfémované.
 • Opatření v bytě, domě - zamezte vytváření vhodných míst k zahnízdění hmyzu. Opravit různé štěrbiny, nátěry, obložení, vyměnit konstrukce, podlahy, aj.

 • Insekticidy - zakupte si samolepku ve tvaru slunečnicového květu, která se přilepí na slunné místo horní části okenní tabule a postupně otravný hmyz přiláká. Střed slunečnice je napuštěn feromony a účinnou látkou - insekticidy. Barevný potisk s kontrastním vzorem přitahuje mouchy, které na něj usedají, požírají návnadu a hynou zpravidla v blízkosti návnady. Mouchy nezůstávají na návnadě přilepené. Samolepky lze z okna jednoduše odstranit bez toho, že by zanechaly lepivá místa.

 • Nákup potravin - při nákupu potravin i ostatního zboží dbejte na neporušenost obalů.
 • Ovoce, zelenina - vždy umývejte ovoce a zeleninu, na které může číhat nějaká nákaza.
 • Syrové maso, uzeniny - přikryjte, uzavřete syrové maso, uzeniny do vhodné nádoby.
 • Pomůcky proti mouchám - síťky v oknech, mucholapky, odpuzovače hmyzu.
 • Bylinky - bazalka za okny. Bazalka vydává aromatickou vůni. Silná vůně, která charakterizuje většinu rostlin čeledi hluchavkovitých, vzniká v četných žlázkách listů. Mouchy tuto vůni nemají rády.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18255 (novesluzby.cz#21185)


Diskuze a zkušenosti

andy | 04.05.2017 19:16
první stránka kde sem našla něco o nemocích přenášenými mouchami v čr


Přidat komentář