Moravská vína a vinařské oblasti

Patříte k těm, kteří si rádi dají sklenku vína v dobré společnosti, při vhodné příležitosti, pravidelně k hlavnímu chodu či dezertu aj.? Ve všech případech je vhodné dát přednost kvalitnímu vínu, před tzv. krabicovým.

A řadíte se spíše k jedincům, kteří si pochutnají na vínu, jako takovém, kdy je pro Vás důležité, zda Vám „prostě“ chutná? Nebo se můžete pochlubit již takovými znalostmi, že Vám stačí k vínu přivonět, podívat se na jeho barvu, ochutnat jediným lokem, abyste poznali, jaké víno co do kvality máte před sebou? A snad ani nebudeme zmiňovat ty, kteří si podávané víno, seč může být sebekvalitnější, „vylepšují“ kostkami cukru. Každý zájemce, milovník vína, má na výběr, zda si láhev vína pořídí v běžné síti prodejen, nebo dá přednost přímo místu, kde se víno nejen prodává, ale také vyrábí.

Degustace vína

Degustace vína a jeho konzumace není to samé. Degustace znamená především vyhodnocení charakteru vína na základě jeho chuti, barvy a vůně. Důležitá je také správná teplota vína, která se pohybuje v rozmezí 8°C až 18°C v závislosti na odrůdě vína. A co se pod slovem degustace skrývá? Degustace pochází z latiny a v doslovném významu znamená odkrývání chutě.

Občerstvení jako nezbytná součást degustace

Co neodmyslitelně patří k vínu? Jistě se shodneme na tom, že nějaká ta chuťovka, která zvýrazní chuť vína, umožní jeho plné rozvinutí. A krom toho, s vínem bezpochyby „roste chuť“. Ostatně, je vhodné i „něco“ zakousnout, a to mezi jednotlivou ochutnávkou vzorků. Půjdete-li na řízenou degustaci vína, pak můžete počítat i vhodně zvoleným, chutným občerstvením. Budete-li mít nějaké speciální přání, stačí jen sdělit Váš požadavek.

Řízená degustace vína

Neměli jste ještě možnost být při profesionální degustaci vína? Maximálně jste s kamarády jen tak hodnotili víno, které jste zrovna koupili? Pak pro Vás může být zajímavá řízená degustace vína. Za řízenou degustací vína se ukrývá ochutnávka vín, která je vedená zkušeným vinařem, či sommeliérem. Řízená degustace vína se uskutečňuje buď ve vinařství, nebo ve vinotéce, či vinném sklípku. Vinař si pro degustaci připraví určité vzorky svého vína a společně s ochutnávkou jednotlivé víno představí.

S počtem vzorků vín je to jako s parfémy

Když si jdete vybrat, koupit nový parfém, jakým způsobem postupujete? Jdete flakonek od flakonku a skončíte v momentě, kdy Vám již jednotlivé vůně splývají? Při výběru nového parfému je vhodné se při jedné návštěvě soustředit na tři, čtyři vzorky. Méně tedy znamená více. A to v podstatě platí i pro vína. Při řízené degustaci vín Vám vinař, či sommeliér připraví kolem deseti vzorků vín. Nemá smysl, aby Vás „udolal“ větším počtem. A podle čeho jsou vzorky vybírány? Jedná se o určitý klíč, například podle odrůdy, vína z určité oblasti, konkrétního ročníku, vín od daného vinaře aj.

Průběh řízené degustace

A jak probíhá samotná řízená degustace? Obdržíte Vaši vlastní skleničku, tj. nebudete si skleničku podávat, či předávat s ostatními. A postupně budete degustovat, konzumovat připravené vzorky vín. Několikrát jsme zmínili slovo vzorky. I když budete ve vinném sklípku, tak to není podmínkou toho, že z něho vyjdete „se špičkou“. Takže vzorek vína se nerovná například dvou deci vína. Respektive Vám vinař může nalít takové množství, i když se to nepraktikuje, ale není účelem nalitý obsah vypít „do dna“. Povětšinou se setkáte s nalitím takové míry, aby mohla vyniknout konzistence, barva, aroma vína. A co se zbytkem vína, které ve skleničce zůstane? K tomu účelu slouží speciální nádoba, kam ho můžete odlívat.

Řízená degustace – její význam

A proč dát přednost řízené degustaci, před „volnou“ degustací? Řízená degustace zkušeným vinařem je velmi poučná. Nejenže vám bude sděleno, z jaké oblasti konkrétní víno pochází, ale také Vám bude odkryta historie vína. Navíc každé víno má svůj vlastní příběh, tak jako my máme svoji cestu, životní příběh. Krom toho se Vám dostane i ryze praktických rad stran zásad správného servírování, vhodné kombinace s pokrmy, skladování aj.

Ukázka výrobního procesu jako sladká tečka na závěr

Součástí řízené degustace může být také příjemné překvapení v podobě ukázky samotného výrobního procesu. Záleží však na tom, kde degustace probíhá, jaké jsou možnosti apod. Na „programu“ řízené degustace se můžete samozřejmě dopředu s vinařem dohodnout.

Degustace spojená s nákupem vína

Po degustaci si také můžete od vinaře zakoupit vína z jeho výroby. Můžete si zakoupit přímo vína, která Vás ze vzorků zaujala, zachutnala. V tomto případě pak skutečně nekupujete žádného „zajíce v pytli“. Nejenže budete skutečně vědět, zda Vám vybrané víno bude chutnat, ale můžete si být jisti i jeho kvalitou.

Jakostní, přívlastkové, archivní, slámové víno

Po návštěvě sklípku, respektive po řízené degustaci, si již nemusíte kupovat víno jen například podle líbivosti lahve, etikety. Budete se v nich alespoň v minimální míře orientovat. A tak, až budete mít před sebou lahev vína jakostního, přívlastkového, archivního, slámového, nebude dané názvosloví pro Vás znamenat jednu velkou neznámou.

Jakostní víno s přívlastkem

Pokud byste se chtěli rozmazlit se vším všudy, pak si vyberte jakostní víno s přívlastkem. Přívlastková vína patří k té nejvyšší možné kategorii vín. Samotná přívlastková vína je pak možné členit do několika druhů. Jedná se o kabinetní víno neboli kabinet, dále pozdní sběr, ledové víno, slámové víno, výběr z hroznů, výběr z bobulí, výběr z cibéb.

Slámové víno

Jste-li na „sladké“, pak Vás zcela jistě zaujme slámové víno. Pro slámové víno je typický nižší obsah alkoholu a zároveň vyšší zbytkový cukr. Slámové víno se řadí, stejně jako ledové víno, k dražším vínům. Vyšší cena však plně vyrovná jeho výjimečnou chuť. Slámové víno se také nepije obrazně řečeno po litrech, ale spíše se vychutnává. Je skvělým dárkem, ale hodí se i pro zvláštní příležitosti aj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18405 (novesluzby.cz#22424)


Přidat komentář