Léčivá síla levandule - výrobky a přípravky

Nádherně aromatická rostlinka v překrásně modrofialové barvě se jmenuje levandule. Za domov se rozhodla vzít si Francii, což učinila velmi dobře, neboť v této zemi je nejen velmi hýčkaná, ale má tu ideální podmínky ke svému životu.

Kouzlo, léčivé schopnosti a krásu levandule znali již ve starých dobách, kde byla hojně využívána k různým činnostem. Její latinský název Lavandula je odvozen od slova lavare, což v překladu znamená „umýt se“. Není divu, neboť stříhaný květ levandule se přidával velmi často do koupelí. V době květu se levandule používala do koupele čerstvá, v zimních měsících se do horké lázně přidával odvar ze sušených květů, bohatší vrstva si do koupele nakapala i kvalitní levandulový olejíček.

V období středověku se levandule používala jako velmi silné afrodiziakum a také jako elixír mládí. Do jisté míry to bylo způsobeno tím, že lidská kůže byla po koupeli světlejší, hebčí a pružná.

Léčivé účinky levandule jsou známy již od 16. století, kdy se např. ve Velké Británii používala jako léčebný prostředek proti paralýze a obrně. Pomocníkem při těchto zdravotních neduzích byly velmi časté levandulové koupele.

Domovem levandule je Francie, ve které se jí nejen velmi daří, ale je zde také lidmi velmi hýčkaná. Není divu, vždyť je to bylinka, která symbolizuje zemi a vyskytuje se na každém rohu. Dlouhé lány fialových koberců posetých drobnými kvítky s aromatickou vůní odhalí zemi na první pohled.

Levandulový obchod

Většině z nás se s levandulí vybavuje** francouzská Provence** a její** rozsáhlá levandulová pole** s dlouhými řadami stříbrných keříků, jež patří mezi** nejaromatičtější a nejkrásnější byliny.** Pokud milujete levanduli jako takovou, doporučujeme Vám kontaktovat paní** Kateřinu Albrechtovou**, která nabízí široký sortiment zboží v levandulovém obchůdku. Naleznete zde širokou nabídku od toaletních vod, mýdel, solí do koupelí, masážních olejů až po dekorace apod.

Více informací a větší inspiraci Vám podá přímo paní** Albrechtová** na:

Tel. +420 607 860 155

Webové stránky: www.levandulovyobchudek.cz

E-mail: info@levandulovyobchudek.cz

levandulová provance

Odrůdy levandule

Levandule se vyskytuje v několika odrůdách: L. angustifolia: Rosea (lila - růžová), Loddon Pink (bledě růžová), Hidcote (modrofialová), Grosso (levandulově modrá), Lavender Lady (fialovomodrá), Alba (šedavě bílá); L. intermedia; L. dentata; L. stoechas – vhodná do truhlíků, jelikož není mrazuvzdorná.

Charakteristika levandule

Levandule je známá svými léčivými účinky. Ve volné přírodě roste keřovitě, do výšky zhruba 60 cm. Jelikož se velmi rychle rozrůstá, můžeme ji použít k obrubám záhonů, v širších truhlících či ozdobných korytech, popř. do ozdobných prostorných nádob.

Pokud levanduli nedáme prostor, bude růst v podobě zakrslé, tudíž ji lze využít jako okrasnou rostlinku do skalky nebo menších záhonků.

Levandule disponuje drobnými, avšak velmi podlouhlými, úzkými lístečky v šedozelené barvě. Spodní strana lístků je poseta droboučkými chloupky. Stonky jsou dřevnaté, není divu, vždyť se jedná o poměrně mohutný keř. Stonky vyrůstají v klasy, které jsou posety drobnými lístky a nádherně modrofialovými kvítky.

Levandule je trvalka, tudíž nám na zahradě bude růst tak dlouho, dokud ji sami neodstraníme. Poměrně dobře snáší zimu (ne však příliš vysoké mrazy), zpravidla nezmrzne, avšak je lepší, a to zejména mladé rostlinky, na zimu zahřát chvojím.

Rostlinka kvete od začátku července do konce srpna, květy vydrží zhruba po celou dobu, poté usychají a opadávají. Aroma je obsaženo nejen v květech, ale také v listech, které silně voní zejména při promnutí.

Pokud chceme, aby měla rostlinka pevný tvar a ještě více kvetla, je nutné ji pravidelně tvarovat. Nejlépe v měsíci březnu bychom měli levanduli seříznout, zhoustne a poskytne nám bohatší kvetení.

Levandule doslova miluje slunce, v zahrádce je nutné ji umístit na takové místo, kde bude mít v rámci celého dne dostatečný přísun slunečních paprsků. Pravidelná zálivka je nutností, ale spíše než mokro vyžaduje sucho. Půda, do které je vsazena, by měla být sušší vápenitá, nejlépe dobře propustná, aby kořeny nebo stonky nestály ve vodě.

Pokud budeme chtít levanduli usušit, je nutné zavěsit ji (květem) dolů, nejlépe do šera.

Provance

Dnešní využití levandule

Levandule je vhodná k vnějšímu i vnitřnímu užití. Používá se do kosmetických přípravků, do aroma olejíčků, koupelí, jako inhalátor nebo k zevnímu podání.

Odvar z levandule k inhalaci

Odvar z levandule se používá velmi často při inhalaci, a to nejlépe klasickým, staročeským způsobem: nad hrnec s horkou vodou. Do horké vody vlijeme odvar z levandulových květů (dobře postačí sušený květ levandule), silnější vývar, kdy na 0,5 litru vody použijeme cca 25 – 30 gramů levandule. Inhalace aromatické byliny urychluje léčbu civilizačních onemocnění – chřipky, angíny či bronchitidy.

Levandulová koupel

Koupel v levandulové vodě patří k velmi luxusním koupelím, které příznivě působí nejen na pokožku těla, ale i mysl. Zároveň zlepšuje krevní oběh, oživuje organismus, působí jako účinný uklidňující prostředek. Po 20 minutové koupeli se člověk dokáže očistit od deprese, nespavosti, bolesti hlavy či lehké migrény, nervové vyčerpanosti a pocitu psychického napětí. Levandulové koupele jsou vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti, a to od narození.

Levandulová koupel také blahodárně působí na pokožku těla, dokáže vyléčit některé druhy ekzémů a zjemnit ztvrdlou kůži. Rozjasní pokožku těla a dodá jí sametový vzhled.

levandule

Vnitřní užití – levandulový čaj

Čaj z levandule má svoji charakteristickou chuť i vůni, pro někoho může být dosti navoněný a výrazně aromatický. Jeho léčivé účinky jsou však nezpochybnitelné, pozitivně působí proti nervové slabosti, bolestem hlavy, stresu, hysteriím, přecitlivělosti, třesu končetin (rukou i nohou), slabějším i středně silným migrénám. Čaj z levandule je také velmi dobrý pomocník v boji proti astmatu nebo žaludečním kolikám, pomáhá při nadýmání, při žaludečním kataru, při závratích, dokonce povzbuzuje slinivku břišní k vyšší tvorbě enzymů.

Nálev: doporučené dávkování

Příprava levandulového čaje: 2 čajové lžičky květů přelijeme ¼ litru vroucí vody a necháme zhruba 15 minut luhovat. Levandulový čaj se pije téměř vychlazený, po mírných doušcích.

Levandulové kloktadlo

Další využití nachází levandule v podobě velmi příjemného kloktadla - silného odvaru. V dutině ústní léčí drobnější vřídky, záněty, afty nebo mírné bolesti krku.

Obklady z levandule

Velmi příznivě také působí levandulové obklady, kterými se např. léčí nebo zmírňují bolesti vyvrknutého kotníku, popř. doléčení zlomenin.

Vlasový přeliv z levandule

Pokud vás trápí lupy nebo vypadávání vlasů, není nic snazšího než si několikrát týdně připravit přeliv z levandule. Středně silným levandulovým výluhem si po běžném umytí přelijeme vlasy – již neoplachujeme. Po přelití je nutné zhruba 3 minuty důkladně promasírovat pokožku hlavy, aby se levandulová voda vstřebala do pokožky.

Bytové dekorace z levandule

Nabídka šitých dekorací, které jsou vyplněné květem levandule, se stále rozšiřuje a vybírat je možné z široké palety vzorů, barev a střihů. Např. pytlíčky plněné levandulovým květem dokáží zahnat nepříjemný hmyz, odpuzují moly, dokáží provonět šatní skříň a ještě jsou ozdobou.

Návod na přípravu levandulového oleje

Do sklenice (nutné sklo) napěchujeme květ levandule (nejlépe čerstvý) a zalijeme olivovým olejem. Nádobu uzavřeme a necháme odležet cca čtyři dny v teplejší místnosti. Zhruba po čtyřech dnech olej propasírujeme přes plátno nebo plenku, z květů řádně vymačkáme olej i šťávu. Do čisté sklenice vlijeme přepasírovaný levandulový olej, přidáme vymačkané květy levandule a celý proces opakujeme ještě dvakrát. To znamená, že výroba oleje nám bude trvat celkem 12 dní.

Olej používáme téměř na vše, k promazávání, při bolestech hlavy k promazání spánků, při masážích, do aromalamp, k provonění bytu, do koupele – i do koupele pro miminka…

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18298 (novesluzby.cz#21629)


Přidat komentář