Kytary - druhy, výběr

Kytara patří bezesporu mezi jeden z nejoblíbenějšíh hudebních nástrojů. Záběr jejího využití je vskutku široký, od hraní u táboráku, v hospůdkách, na recitálech, až po skupinová sóla a koncerty. Vyberte si kytaru stvořenou pro Vás.

Druhy kytar

 • klasické kytary (španělka, westernová, jumbo)
 • akustické kytary
 • basové kytary
 • elektroakustické kytary
 • elektrické kytary
 • levoruké kytary

Klasická kytara

Neboli španělka, je charakteristická kruhovýn ozvučným otvorem a nylonovými strunami. Kytara se používá, jak již název napovídá v klasické i španělské hudbě. Někdy se také používají i kovové struny. Kytara má kulatý, jemný zvuk, převážně se na ní hraje prsty, než trsátkem.

Westernová kytara

Má podstatně větší tělo, než španělka, kovové struny i užší hmatník. Kromě toho má westernová kytara orientační značky, které usnadňují orientaci na hmatníku.

Jumbo kytara

Tato kytara je určená pro kovové struny. Má i kruhový ozvučný otvor. Korpus kytary je masivnější, krk je přizpůsoben většímu tahu kovových strun. Využijete ji především v country hudbě.

Jazzová kytara

Nazývá se také Gibson, a to podle původního výrobce. Odlišuje se klenutou horní deskou a tvarem ozvučných otvorů, které má dva, podobné tvaru u houslí. Disponuje silnějším a ostřejším zvukem, než klasická kytara (španělka). Jak už název napovídá, je určená výlučně pro jazzovou hudbu.

Akustická kytara Jumbo

Hranatější a větší tvar kytary, užší hmatník než španělka

Akustická kytara Jumbo dvanáctistrunná

Každá struna u kytary je zdvojená. Nejvyšší struny e, h jsou zdvojeny stejně silnou strunou, zbývající struny jsou zdvojeny strunou o oktávu vyšší.

Akustická kytara Gibsonka

Odlišuje se od kytary Jumbo a Jumbo dvanáctistrunné, uchycením strun, kdy struník je připevněn na lubu, ne u kobylky. Struny jsou vedené přes kobylku, která je nastavitelná. Tělo kytary má dva otvory ve tvaru písmene f, tak jakou u houslí.

Basová kytara

Disponuje čtyřmi silnými kovovými strunami, výjimečně i pěti, stejně jako kontrabas. Basová kytara může také být bezpražcová. Má výrazně delší krk, než kytara klasická. Musí být elektricky zesílena.

Elektroakustická kytara

Bez elektrického zesílení zní velmi slabě. Má duté a značně odlišné tělo. Elektroakustické kytary vycházejí konstrukčně z klasické španělky, ovšem jsou opatřeny snímačem, umístěným nejčastěji v kobylce. Mechanicko-elektrický převodník snímače bývá většinou piezoelektrický a přeměňuje změny mechanického tlaku na elektrický signál, a to podobně jako mikrofon. Toto umožňuje zesilovat elektronicky zvuk nástroje. Pro dosažení více věrnějšího zvuku bývá piezoelektrický snímač někdy doplněn i malým mikrofonem, který je umístěn uvnitř korpusu.

Elektrická kytara

Na rozdíl od elektroakustické kytary musí mít elektrické zesílení, jinak není slyšet. Nemá dutý trup.

Elektrická kytara & akustická kytara

Elektrická kytara musí být zesilována, jinak by nebyla skoro vůbec slyšet.

Akustická kytara není nijak zesilována, a to z důvodu, že má duté tělo.

Vlastnosti akustických kytar

Využití – domácí i venkovní hraní k táborákům, pro koncerty jako je folk, bluegrass, klasická hudba.

Kytary hrají velmi dobře akusticky, jsou snímány v případě potřeby externím mikrofonem, dále můžou být vybavené některým druhem interního aktivního, či pasivního snímání. Kmitání strun je přenášeno do dutiny nástroje, pomocí ozvučnice, tj. vrchní desky je zesílen.

Vlastnosti elektroakustických kytar

Využití – do studia, na koncerty.

Hrají povětšinou akusticky slaběji, než akustické, lépe se snímají. Barva tónů se mění podle druhu i nastavení snímání.

Vlastnosti elektrických kytar

Kytary hrají výhradně se zesilovačem. Mívají různý počet elektromagnetických snímačů, tzv. singlů a humbuckerů.

Rozdělení kytar podle počtu strun

Kytary 6-ti strunné – jedná se o nejrozšířenější variantu kytary. Struny jsou zde laděny od nejtenčí: e h g d a e1.

Kytary 9-ti strunné – kytary obsahují základní sadu strun, stejně jako 6-ti strunné kytary, ovšem tři nejtenčí struny e h g, jsou zdvojené i blízko u sebe. Každá přidaná struna je vždy laděna o jednu oktávu výše, a to než struna původní. Výsledný zvuk je mnohem bohatší, než u 6ti strunky vlivem přidaných strun.

Kytary 12-ti strunné – kytary mají oproti 6-ti strunné kytaře veškeré základní struny zdvojené, kdy každá zdvojená struna je laděna o oktávu výše, než předchozí a také dvojice strun, která k sobě patří je umístěna blízko u sebe, a to tím způsobem, aby se daly zahrát současně. Oproti 6-ti strunné kytaře, zde místo jedné struny rozezníte současně struny dvě. Zvuk na tomto typu kytary je bohatý, především vynikne při pomalejších pasážích, které jsou hrané trsátkem.

Parametry pro výběr kytar

 • Materiál vrchní desky – díky rozdílům v akustických vlastnostech se různými materiály dosahuje také různého výsledného zvuku.
 • Materiál těla kytary – každý z materiálů pomáhá k jinému zvuku kytary.
 • Materiál hmatníku kytary – hmatník představuje přední část krku kytary.
 • Materiál krku kytary – každý materiál disponuje jinými akustickými a mechanickými vlastnostmi.
 • Počet pražců (u baskytary; elektrické kytary) – jedná se o počet pražců na hmatníku baskytary, kdy pražce rozdělují krk na části, které odpovídají hudebním intervalům, a to nejčastěji na půltóny. Jedna oktáva pak odpovídá vzdálenosti dvanácti pražců.
 • Menzura (u elektrické kytary) – aktivní délka struny. Platí, čím kratší je menzura, tím jsou také kratší vzdálenosti mezi jednotlivými pražci a naopak.

Parametry pro výběr klasické kytary

Materiál hmatníku kytary

eben

indian palisandr

indický palisandr

indický rosewood

masiv palisandr

rosewood

Materiál krku kytary

javor

mahagon

mahagon s výztuhou

španělský cedr

Materiál těla kytary

mahagon masiv

rosewood

smrk překližka

Parametry pro výběr akustické kytary

Materiál vrchní desky kytary

masiv cedr

masi smrk

masiv smrk Engelmann

masiv smrk Sitka

smrk

Materiál hmatníku kytary

eben

indický palisandr

indický rosewood

masiv palisandr

palisandr

Materiál krku kytary

broušený eben

indický palisandr

mahagon

palisandr

Walden palisandr

Parametry pro výběr basové kytary

Počet pražců

počet pražců 20

počet pražců 21

počet pražců 22

počet pražců 23

počet pražců 24

Materiál těla kytary

aghatis

bahenní jasan

jasan

lípa

mahagon

merbau

olše

Parametry pro výběr elektroakustické kytary

Materiál vrchní desky kytary

masiv smrk

smrk

smrk Arched Top

žíhaný javor

žíhaný smrk

Materiál hmatníku kytary

indický palisandr

palisandr

rosewood

Materiál krku kytary

javor

mahagon

mahagon, palisandr

Materiál těla kytary

mahagon

žíhaný javor

Parametry pro výběr elektrické kytary

Materiál vrchní desky kytary

agathis

lípa

mahagon

olše masiv

Materiál hmatníku kytary

palisandr

Materiál krku kytary

mahagon

Počet pražců u kytary

počet pražců 21

počet pražců 22

počet pražců 24

Menzura kytary

menzura 628 mm

menzura 647,7 mm

menzura 648 mm

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18284 (novesluzby.cz#21535)


Přidat komentář