Kvalitní výroba a prodej Českých svíček

Svíčky nás obklopují již více než pět tisíc let. Za tu dobu se staly naší nesdílnou součástí a byť jejich éra dávno skončila, stále se jimi rádi obklopujeme. Doba, kdy svíčky byly důležitou nutností každé domácnosti, není zas až tak velkou minulostí.

Historie svíček

Vývoj výroby svíček trval dlouhou dobu a rozvíjel se na sobě nezávisle v mnoha zemích. Svíčky se vyráběly z různých materiálů. V Egyptě již 3000 let  před naším letopočtem svítili za pomocí svíček z včelího vosku. V Číně, v období asi 200 let před naším letopočtem, přišli na technologii výroby svíček z velrybího tuku. V Indii se pro změnu dochovaly záznamy o chrámových svících z vosku a uvařené skořice. Svou alternativu měli i Indiáni, kteří si vyráběli svícení z ryby nazvané dost příznačně „svíčková“. Tuto metodu následně zdokonalili a praktikovali ji tak, že rybu nejprve nechali vyschnout, pak narazili na klacek a zapálili.

První důkazy o výrobě větších svící v Evropě pochází z vykopávek z Pompejí. V průběhu staletími se lidé snažili přijít na snadnější, efektivnější a hlavně levnější výrobu svící, které pro ně byly po slunci hlavním zdrojem světla. Řím ve starověku poprvé zkusil vyrobit svíčku z tuku. Bohužel příliš dýmila, a proto se používala pouze jen k náboženským obřadům, kterým přidávala na mystické atmosféře. Nezávisle na Římu, užíval zvířecí tuk ke svícení i Tibet, avšak jednalo se o tuk z jaka.

Svíčky jako důležitý symbol náboženských obřadů

Vrchol popularity prožily ve středověku, kdy se staly důležitým symbolem různých náboženských obřadů. Pro výrobu byl využíván ovčí a hovězí tuk. V tomto období také vznikaly první továrny na výrobu svíček, tzv. manufaktury. Vůbec první továrnou byla Dublinská Rathbornes Candles (1488), která existuje dodnes.

V patnáctém století vzniklo i první pouliční osvětlení. Svíčky které se k těmto účelům používaly obsahovaly mnoho glycerinu, a proto silně zapáchaly. Výroba svíček všeobecně nenáležela k voňavým řemeslům, v několika městech proto jejich výrobu zakázaly.

Revoluce ve výrobě svíček

Revoluce ve výrobě svíček nastala počátkem devatenáctého století, kdy si dva Francouzi Chevreulier a Lussac nechali patentovat stearin, který zbavil svíčku nepříjemného zápachu.

Průmyslník Joseph Morgan pak dále sestrojil první stroj na výrobu svíček, který jich dokázal za jednu hodinu vyrobit na 1500. Radost z pokroku však netrvala dlouho, za necelých dvacet let přišel na trh s novinkou Abraham Gesner (1854) s petrolejem. Petrolej velice záhy srazil svíčky na kolena a od těch dob se svíčky již nevyužívají pro hlavní svítivý efekt.

Svíčky jako skvělý dárek nebo suvenýr

I přesto, že již dávno pominula éra svíček a nám nad hlavou svítí super úsporné žárovky, zářivky a jim podobné vynálezy, jsou pro nás svíčky stále důležité. Proč tomu však je? Možná proto, že stojí za jistou symbolikou, kdy se pořád využívají při různých náboženských obřadech. Mají nádech mystiky, tajemna a sváteční atmosféry. Svíce patří ke skvělým dárkům, suvenýrům i reklamním produktům. Díky kreativním designérům patří mezi stylové dekorace nejednoho. Svíčky neodmyslitelně patří k romantickým večeřím, narozeninovému dortu, relaxaci ve vaně a je nám jedno, že za ně utrácíme víc než za žárovky.

 

Exkurze a workshopy

S tímto nápadem poprvé přišli v roce 2005, kdy se původně jednalo o sezónní aktivity, avšak pro veliký zájem se staly celoročními. Nyní si zájemci mohou vybrat dokonce z celkem pěti variant. To proto, aby školám, školkám, dětem i dospělým nabídly vždy něco nového a neotřelého.

Tipy exkurzí

  1. V jejím průběhu se kromě ** exkurze výrobnou děti vyrobí i svíčku do ořechové skořápky a vydlabaného citronu, dvě svíčky** o velikosti 20x170mm zdobených polevou Starwax a naplní si sáček s koupelovou solí (sebou je potřeba si donést skořápky od oříšků a vyšťavenou vydlabanou půlku citronu).
  2. V druhé variantě si děti vyrobí dvě voskové ozdoby, dvě svíčky o velikosti 20x170mm s polevou Starwax a nabalí si jeden pytlík soli (nezapomeňte si se sebou přinést šňůrky pro zavěšení ozdob).
  3. Třetí aktivita je ryze velikonoční. Čeká vás zdobení vajíček voskem špendlíkovou hlavičkou a výroba svíček ze skořápek. Dále si v tomto programu vyrobíte i dvě svíce o velikosti 20x170mm s polevou Starwax a nabalíte si jeden sáček s koupelovou solí (se sebou si vezměte skořápky ze dvou vajec a dvě vyfouknutá vajíčka).
  4. V rámci této exkurze přičichnete k umělecké technice, jakou je Enkaustika, tedy malování tekutým voskem. Mimo toho si se sebou nakonec odnesete i dvě svíce o velikosti 20x170mm (se sebou si přineste nějaké pevné desky velikosti A4, abyste si mohli odnést svůj obrázek).
  5. Pátá akce se týká výroby plovoucích svíček a dvou 20x170mm vysokých svíček s polevou Starwax s pytlíkem soli.
  6. Novou akcí je výroba luxusní dárkové lahvičky ze směsi tří druhů solí o celkové hmotnosti 600g a jedné klasické svíčky 20x170mm s polevou Starwax.

V průběhu samotné exkurze se návštěvníci seznámí s celým provozem svíčkárny, vyzkouší si zdobení rychleschnoucí polevou Starwax, lepení obtisků a zdobení barevnými politurami. Podle zvoleného programu si vyrobí svíčky do skořápek, oříšků a podobně. Shlédnou video o výrobě a projdou celou výrobnou, kde budou moci nahlédnou pod pokličku výroby parafínových svíček lisovaných, tažených, čajových, stolních až po potahování svíček politurami a balením.

Prohlídka končí v podnikové prodejně, kde je možnost občerstvení, a také možnosti zakoupení výrobků za podnikové ceny.

V prostoru prodejny se nalézá i malý muzejní koutek se starými ručními stroji určených k výrobě svíček a sbírkou betlémů. Jako bonus děti dozajista uvítají mini farmu, která je součástí areálu a na které se mohou pomazlit s shetlandskými poníky, holandskými kozičkami, kvesánskými ovečkami a s gottingenským mini prasátkem, sovičkami, bažanty, labutími husami a malými slepičkami.

Vstupné je víc než symbolické, činí 50,- Kč na jedno dítě, přičemž učitelský doprovod má vstup zdarma.

Skvělý tip na víkend s rodinou

Pokud nevíte, co s načatým víkendem, exkurze svíčkárny je skvělým tipem, jak zahnat nudu. Exkurze jsou na domluvu, ale provoz mini farmy je celoroční, stejně jako podniková prodejna s občerstvením. Otvírací hodiny jsou: v Sobotu od 10 do 20 hodin a v Neděli od 10 do 18 hodin, kdy máte možnost si každou sobotu mezi 14 a 15 hodinou vyrobit si své vlastní mýdlo.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18420 (novesluzby.cz#22593)


Přidat komentář