Kupujeme novou pračku

Vždy, když se v domácnosti něco pokazí, je to nepříjemné. A pokud se jedná o ne zrovna levný přístroj, spotřebič, je to o to horší. Pokazila se Vám pračka? Oprava by byla drahá, či by již byla k ničemu? Pak nezbývá nic jiného než si vybrat pračku novou.

Na trhu je však praček nemalé množství. S nabídkou praček přichází známí, ale i méně známí výrobci. Ne vždy platí, že neznámý výrobce musí nutně znamenat nekvalitní kousek. To ostatně naopak platí i u známých výrobců. Přeci jen známý výrobce je zárukou kvality. Na druhou stranu však počítejte s o něco vyšší cenou. Pokud však „vychytáte“ slevové akce, budete se moci těšit z kvalitní pračky, která Vám bude dlouho a dobře sloužit.

Hledáme pračku s nízkou spotřebou vody i elektřiny

Jakou pračku byste si rádi zakoupili? Zcela jistě by se Vám líbilo sehnat pračku, která je kvalitní, cenově dostupná a navíc by vykazovala nízkou spotřebu vody a elektřiny. To je bezpochyby přáním každého, kdo si jde zakoupit nové pračku. Ostatně, to platí nejen pro pračku.

Rychlé vyprání prádla neznamená vždy nejkvalitněji vyprané prádlo

Bezpochyby se Vám podaří „objevit“ pračku, která se výše uvedenými parametry může pochlubit. Jenže je třeba pamatovat na to, že stěžejní úlohou pračky, je vyprat prádlo, a to kvalitně. U pračky, u které výrobce uvádí „podezřele“ nízkou spotřebu vody a elektřiny a ještě k tomu není nikterak cenově přemrštěná, se raději mějte na pozoru. Určitě však není nutné ji hned zavrhnout. Jen se v tom případě snažte zjistit recenze na pračku od spotřebitelů, které si ji již zakoupili.

Rozdílnost kvalit praček u jedné značky

Tak jako se říká u řemeslníků, když dva dělají totéž, není to tož, může do jisté míry platit také u praček. Máte vytipovaného výrobce? Jedná se o renomovaného výrobce? To však ještě neznamená, že všechny jeho produkty jsou stejně kvalitní. Můžete se tak setkat s modely, které se liší nejen cenou, ale také kvalitou. I v tomto případě tedy platí, že je dobré si před koupí ještě zjistit reference.

Přední a vrchní plnění praček

V prvé řadě se pračky liší způsobem plnění. K dostání jsou pračky s předním a vrchním plněním. Pračky s vrchním plněním Vám neumožní na ně něco odkládat, třeba prací prostředky a další „nezbytnosti“, které se nachází v koupelně. Na druhou stranu je však třeba vědět, že na pračku, jako takovou, není vhodné nic odkládat.

Pračky s vrchním plněním jsou především pračky úzké. Oceníte je tedy v případě, že máte nedostatek místa v koupelně, nebo kuchyni. Do praček s vrchním plněním se o něco hůře dostává. Musíte se nad ně nahnout. Navíc do nich také nevidíte, na rozdíl od pračky s předním plněním.

Pračky volně stojící a vestavné

Vedle praček s předním a vrchním plněním, si také můžete vybírat mezi** pračkami volně stojícími a vestavnými**. Volně stojící pračky můžete umístit prakticky kamkoli, kde máte volné místo v koupelně, nebo v kuchyni. Vestavné pračky zase tvoří kompaktnost. Pokud plánujete zařízení nové kuchyně, pak popřemýšlejte nad vestavnou pračkou. Vedle vestavného sporáku, trouby, myčky na nádobí, si tak můžete nechat zabudovat i pračku. Dodatečné zabudování pračky do kuchyňské linky je přeci jen náročným procesem.

Buben pračky

Při** výběru pračky** se soustřeďte, kromě jiného, na buben pračky, respektive jeho velikost a konstrukci. Při praní je totiž zapotřebí nemalé množství vody. Je sice logické, že větší množství vody se zákonitě promítne do stavu Vaší peněženky. Opět však zdůrazňujeme, že pračka by měla vyprat prádlo, a to kvalitně.

Dostatečné máchání prádla

velikostí bubnu a množstvím vody zákonitě souvisí i máchání. Pokud si vyberete pračku s malým bubnem, nízkou spotřebou vody, pak je celkem pravděpodobné, že prádlo nebude dostatečně vymáchané. A dávat vždy máchání navíc, pokud to model pračky umožňuje, není zrovna ideální a ekonomické.

Pračka, o které nevíte, že pere, máchá

Musí být veškerý úklid spojený s hlukem? Vysáváte a hluk z vysavače je ohlušující? Perete a při máchání prádla máte pocit, že se Vaše koupelna celá otřásá? Na trhu však najdete pračky, které jsou celkem tiché. Samozřejmě, bezhlučnou pračku asi sotva najdete. Na druhou stranu se však jednotlivé pračky mezi sebou liší právě i mírou hlučností. Informujte se tak u prodejce, případně přímo výrobce, jak je to s hlučností Vámi vytipované pračky.

Způsob ovládání praček

Vždy, když si zakoupíte nějaký nový přístroj do domácnosti, pak se z prvotní radosti hned stane starost, a to z důvodu existence množství tlačítek? Kdo by chtěl hodiny trávit pročítáním návodů? Nejideálnější jsou přístroje, které se mohou pochlubit intuitivním ovládáním.

Samozřejmě, že je důležité si před použitím nového přístroje, pročíst návod. Na druhou stranu však toto pročtení může být výrazně kratší dobu.

Nechte si předvést způsob ovládání pračky

A tak si při výběru pračky také všímejte ovládacího panelu. Nemusíte mít hned pocit, že jste stali pilotem pračky, který musí zapnout x tlačítek, než vůbec může začít prát. Nechte si tedy raději u prodejce představit způsob ovládání pračky. Prodejce by si na Vás měl vyhradit čas. Je to přeci jeho práce. A pokud by Vás jen odbyl, že je vše popsáno v návodu, tak zavítejte do jiné specializované prodejny s pračkami.

Počet otáček

Jednotlivé** pračky** se liší počtem možných otáček. Nijak jste se předtím o tuto funkci nezajímali? Pak vězte, že čím větší počet otáček, tím docílíte menší vlhkosti vypraného prádla, které vytáhnete z pračky. Na trhu jsou pračky, které odstřeďují při 500 otáčkách za minutu. Pak však najdete i pračky, které nabízí rozmezí od zmíněných 500 otáček, až po 1800 otáček.

Na druhou stranu však pamatujte, že nejvyšší otáčky jsou zbytečné u jemného prádla. Oceníte je však například u textilních plenek, u povlečení, prostěradel apod.

Užitečné funkce praček

Některé z praček se mohou pochlubit řadou funkcí. Díky nim se budete moci těšit například na kvalitně vyprané prádlo, nižší spotřebu vody aj. Pojďme se podívat na některé z nich.

6. smysl

Jednou z funkcí je 6. smysl. Úlohou této funkce je, aby každý daný druh oblečení byl vyprán s co možná nejnižší spotřebou vody, ale také energie.

Aqua-alarm

Voda je živel, o tom není pochyb. Při praní prádla se používá nemalé množství vody. A mít veškerou vodu, tj. z plného bubnu, v koupelně, jistě není nic, co by si někdo přál. Některé pračky však disponují funkcí, která Vás upozorní na „blížící se“ nebezpečí.

Sensitive program

Chcete mít jistotu, že Vaše prádlo je nejen dokonale vyprané, ale také v něm nezůstaly zbytky pracího prostředku? Pak Vás jistě potěší prací program, který zaručí, že prádlo bude bez jakýchkoli stop po pracím prášku. Tento program se především vyznačuje zvýšeným množstvím máchání.

Vychytávky moderních praček

Ať už používáte pro praní prádla klasický sypký prášek, nebo tekutý gel, případně tablety, či gel v kapslích, je třeba pamatovat na bakterie, které se množí v přihrádce pro dávkování prášku a aviváže. Nezbytností je tuto přihrádku pravidelně vymývat. V tomto případě je tedy dobré si vybrat pračku, u které můžete přihrádku vyndat, a to za účelem vymytí. Ovšem ani pravidelné mytí nezaručí, že zamezíte vzniku bakterií.

Na trhu jsou však pračky, které se mohou pochlubit přihrádkou, jejíž vnitřek je opatřen antibakteriálním povrchem. Díky této vychytávce máte jistotu, že si bakterie nenajdou cestu do přihrádky na prací prostředek a aviváž.

Cenová relace praček

Jak je to s cenou praček? Ta je skutečně rozdílná. Můžete si pořídit pračku za částku méně než 10 000 Kč. Na druhou stranu pak jsou pračky, kdy jejich cena převyšuje částku 40 000 Kč. Nejvíce modelů praček však najdete v cenovém rozmezí od cca 10 000 do 20 000 Kč.

Cena se odvíjí nejen od výrobce, ale také počtu funkcí, vychytávek a spotřebě vody a elektřiny při praní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18430 (novesluzby.cz#23243)


Přidat komentář