Kulečník - hra, zábava a relax v jednom

Potřebujete vysadit a příjemně se relaxovat? Zapomenout, alespoň na chvíli na všechny problémy a starosti? Zaměstnat svoji mysl něčím naprosto nedůležitým s tak osvobozující dokonalostí? Jděte si zahrát kulečník.

Doporučení pro začínající hráče kulečníku

 • Nad stolem (a pokud možno při hře vůbec) nekuřte.
 • U hry nepijte alkohol.
 • Předpokladem k dobré hře je nervosvalová koordinace a dobré soustředění. Trénujte představivost a schopnost udržet pozornost.
 • Kulečník je sice spíš otázkou psychiky, ale nezapomeňte, že psychicky odolnější je také dobře fyzicky připravený organismus.
 • Pokud půjdete hrát s někým, kdo to umí asi tak stejně jako vy (aby vás nezahanbil a neznechutil tím, že si na kouli "ani nesáhnete"), výtečně se pobavíte.
 • Pořád prohráváte, všechno se proti vám spiklo a vaše koule létají opačným směrem, než jste si naplánovali? A co má být? Je to přece jenom hra.

Jak vypadá kvalitní kulečníkový stůl

 • Kulečníkový stůl se skládá z masivního podstavce, desky a rámu s nalepenými gumovými mantinely. Pevnost podstavce, ale i jeho hmotnost přispívá k lepší stabilitě celého stolu.
 • Deska kulečníkového stolu je z břidlice o síle minimálně 40mm. Tato deska může být výjimečně zhotovena i z jiného materiálu (mramor, kov, sklo), schváleným výkonným výborem ČMBS.
 • Velikostí kulečníkového stolu se rozumí rozměr hrací plochy, tj. vzdálenost mezi hranami gumových mantinelů. Hrací plocha je obdélníková, přičemž délka je přesně dvojnásobkem šířky.
 • Rozměry kulečníkových stolů v cm - 284x142; 255x127,5; 230x115; 210x105.
 • Kulečníkový stůl je (zpravidla) opatřen elektrickým vytápěním, které udržuje konstantní teplotu celé hrací desky 25 °C a tím brání nežádoucímu navlhnutí sukna. Kulečníkové sukno, kterým je deska potažena, je zpravidla zelené barvy.
 • Sukno musí být maximálně rychloběžné, dokonale vypjaté na desce i mantinelech a před každým zápasem pečlivě vyčištěné

Základní hry kulečníkového sportu

Pool s dírami

Patnáct barevných koulí je nutné dle druhu disciplíny pomocí bílé (hrací) koule umístit do děr. Disciplína 8-ball - jeden hráč má celobarevné koule (č. 1-7) druhý "půlky" (č. 9-15). Kdo první umístí své koule do děr a kouli č.8 (černá) na závěr - vítězí. Disciplína 9-ball - hraje se pouze s koulemi č. 1-9. Bílou koulí je nutné shodit postupně dle čísel koule do děr, kdo shodí devítku, vyhrál. Disciplína 14.1 nekonečná - hra, při které je hráč u stolu do doby, dokud shazuje koule do děr - vítězí, kdo první dosáhne určitého počtu bodů.

Karambol bez děr

Hraje se se třemi koulemi (sada). Dvě z nich mají barvu bílou odstínu slonoviny, třetí je červená. Jedna z bílých koulí má na dvou protilehlých místech nesmazatelnou rozlišovací značku (kroužek, tečku). Pro ještě výraznější rozlišení může být bílá koule se značkami nahrazena koulí žlutou. Koule musí být hladké, lesklé a přesně kulaté s průměrem 61 až 61,5 mm. Hmotnost jedné koule může být 205 až 220 gramů, přičemž rozdíl mezi jednotlivými koulemi nesmí překročit 2 gramy. Výjimku tvoří koule pro trojband, které mohou mít až 240 gramů pro jednu kouli. Každý hráč má svou bílou (nebo žlutou) kouli. Cílem je zasáhnout touto koulí zbývající koule na kulečníkovém stole - to je karambol.

Hráč je u stolu, dokud se mu daří dle pravidel dělat karamboly. Vítězí ten, kdo dosáhne první smluveného počtu karambolů.

V různých disciplínách této hry (kádry, mantinelové disciplíny) je hra omezena buď hracími poli, nebo je nutné pro docílení karambolu přidat jeden (jednoband) nebo tři (trojband) mantinely.

Snooker

Patnáct červených a šest barevných kulí se střídavě shazuje do děr. Červené zůstávají v dírách a barevné se umístí zpět na stůl. Když nejsou na stole žádné červené, dohází se do děr i barevné.

Koule jsou dle barvy bodově ohodnoceny. Když na stole nezbývají žádné koule (kromě bílé), vítězí ten, kdo má více bodů.

Co budete potřebovat pro kulečníkovou hru

 • Tágo - Pokud jdete na kulečník poprvé, půjčete si ho v herně. Obsluha by vám měla poradit, která z tág jsou určena na pool (delší, tlustší, těžší) a která na karambol. Stejně tak by vás měla obsluha nasměrovat k tomu správnému stolu - jejich rozměry se totiž podle typu hry také liší. Rozhodnete-li se, že budete chodit na kulečník pravidelně, vyplatí se vám si tágo koupit. Při koupi tága je nutno brát v potaz vaší zručnost při hře, kulečníkový stůl, na kterém hrajete, kvalitu kulečníkových koulí, stav plátna na kulečníkovém stole. V neposlední řadě materiál, vzhled a cenu tága. Výběru tága věnujte pozornost. Pozor si dejte například na suky ve dřevě - tam se tágo časem ohne. Důležitá je také kůží potažená špička, která nesmí být nijak poškozená. Obvyklá délka tága je 140 cm. Hmotnost se pohybuje mezi 400 až 500 gramy, pro troj-mantinelovou hru a artistický kulečník až 700 gramů. Hráč může podle libosti při hře používat jedno nebo více tág různých délek a hmotností.

 • Typy tág - tága jednodílná; tága karambol; tága snooker; tága pool. Tága jednodílná a universal jsou vhodná do provozoven. Tága Pool, Karambol, Snooker a Russian Pyramid, jsou tága specializovaná pro určitý typ hry a měli by zůstat v držení hráče, tedy majitele tága.** ** Každé tágo je vyrobeno s jasnou představou použiti při hře. Delší a masivnější tága pro Pool a Pyramidu, kratší a hubenější pro hru Karambol, při které síla úderu při strku není až tak podstatná jako schopnost hry falší (samozřejmě kromě kvart), kde je požadavek na silnější špici a těžší základnu. Délka a tloušťka tága pro Pool a Russian Pyramid je velmi důležitá při rozehrání hry či vnoření koule přes celý kulečníkový stůl. Tágo pro Snooker je specifické tím že je krátké a má mosaznou kostici.

 • Pouzdro na tágo - pouzdro, do něhož se tágo ukládá rozložené na dvě poloviny, pohodlně přehodíte přes rameno nebo vezmete do ruky.** **
 • Koule - vlastní sadu pro rekreační hru nepotřebujete. V herně si však vybírejte - koule by měly být čisté a lesknout se. Se špinavými nehrajte, protože kloužou a znemožňují tak přesnou hru.
 • Kulečníková křída - slouží ke zdrsnění kůžičky tága proti skluzu nesmí špinit hrací plochu ani ruce hráče.
 • Rukavice - stejně jako třeba při golfu užijete i při kulečníku jednu rukavici (praváci na levou ruku a opačně). Při hře se ruka potí a tágo v ní tím pádem neklouže tak, jak by mělo.
 • Oděv - billiardová pravidla předepisují oděv gentlemana - "dress code A" nebo "dress code B". Vhodným oděvem je oděv společenský: bílá košile s dlouhým rukávem a manžetovými knoflíčky, společenská vesta (v méně oficiálním "dress code B" může košili a vestu nahradit tričko s límečkem), černé kalhoty, společenské tmavé boty, tmavé ponožky a motýlek. Žena může kalhoty vyměnit za tmavou sukni (a v tom případě vynechat ponožky)

Vybavení závodní herny pro kulečníkový sport

Závodní herna musí být vybavena: tepelným zařízením, které zajistí stálou teplotu v místnosti, a to nejméně 20 °C a větracím zařízením.

Umístění kulečníkového stolu v místnosti

 • Kulečníkový stůl smí být umístěn ve vzdálenosti minimálně 1,5 m od stěny.
 • Rozměr mezi stoly by měl být obdobný, ale obvykle je nutno respektovat prostorové možnosti..
 • Při mezinárodních soutěžích ovšem volný prostor kolem každého stolu musí být minimálně 1,5 m.
 • Podlahu okolo stolu je nutno opatřit neklouzavou krytinou či kobercem.

Osvětlení hrací plochy pro kulečník

 • Osvětlení hrací plochy musí být rovnoměrné s intenzitou minimálně 520 luxů.
 • Výška umístění svítidel nesmí být nižší nežli 80 cm nad deskou stolu.
 • Světelný zdroj musí být umístěn tak, aby neoslňoval hráče ani okolí.
 • Prostor okolo stolu (herna) nesmí být temný, musí být osvětlen minimálně 50 luxy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18251 (novesluzby.cz#21040)


Přidat komentář