Kožichy na zimu

Kožich dokáže udělat z ženy dámu se vším všudy a právě pro tuto skutečnost jsou kožichy ženami tolik oblíbené. Pravé kožešiny jsou nahrazovány umělými, kdy špičkové kožichy jsou na takové úrovni, že je často od přírodních rozeznají jen odborníci.

Kožich byl a vždy bude znakem luxusu, noblesy, bohatství a vkusu.** Pravé kožešiny**, které se vracejí do módy, jsou však častým terčem kritiky, ale nejen proto jsou nahrazovány** umělými kožešinami**.

Vývoj umělých kožešin ušel velký kus cesty a z laciné napodobeniny drahých a pravých kůží se umělá kožešina změnila v absolutní luxus za který se nemusí ani ta nejbohatší nositelka stydět.

Co je kožešina a z čeho skládá

Kožešina je kůže zvířat** vyčiněná** i se srstí. Vyčiněním se mění fyzikálně-chemické a mechanické vlastnosti původní zvířecí kůže. Kožešinová kožka se skládá** z vlastní kůže** (tzv. řemen) a z vrstvy chlupů (tzv. kožešinová srst). U kožešin se nejvíce cení srst avšak pro hodnotu kožešiny má velký význam i** řemen**, který určuje její pevnost, tažnost, vláčnost a hmotnost. Tyto vlastnosti a celková stavba řemene jsou důležité nejen z hlediska zpracování, ale i z hlediska používání a trvanlivosti kožešiny. Významnou vlastností kožešiny je to,** že nepropustí chlad a přebytečné teplo odvádí mimo kožešinu.**

Nejspolehlivější znaky k rozpoznání pravé kožešiny od umělé

Pravá kožešina -** při rozhrnutí chlupů** (kožešinové srsti) se objeví kůže (řemen) - obvykle bílé nebo žlutohnědé barvy. U umělých kožešin rozhrnutím vlasů objevíte látku, na kterou jsou přichyceny. Pravá kožešina má chlupy se špičatým zakončením. Umělá kožešina je většinou** zastřižena do rovna.** Test hoření -** zvířecí chlupy při hoření páchnou podobně jako lidské vlasy,** umělé jinak.

Druhy klasických přírodních kožešin používaných k výrobě kožichů

K výrobě kožichů se používají pravé zvířecí kožešiny v přírodní podobě, název kožešiny není vždy totožný s druhem zvířete (např. bizam je kožešina z ondatry). Dále to jsou kožešinové imitace, v podstatě se jedná o** ** kožešiny  upravené například stříkáním nebo potiskováním tak, aby napodobovaly kožešinu jiného, zpravidla cennějšího druhu, například ovčina/leopard, králičina/ocelot, králičina/sobol apod.** **

Přírodní kožešiny používané na výrobu kožichů

Z přírodních kožešin se na výrobu kožichů používá například kožešina z vačice opossum pod názvem americká vačice v přírodní podobě nebo se barví na imitace ušlechtilých kožešin, australská vačice - kožešina z kusu liščí, převážně v přírodní podobě, králičina - kožešina z různých plemen králíka domácího, která se zušlechťuje mnoha způsoby na různé napodobeniny ušlechtilých kožešin nebo módní odstíny, bobr - ušlechtilá kožešina z bobra jejíž srst se různě upravuje, bizam - kožešina z ondatry pižmové, která se ponechává přírodní nebo se barví na napodobeniny ušlechtilých kožešin, nutrie - kožešina z nutrie americké, která se ponechává přírodní nebo se barví na napodobeniny ušlechtilých kožešin, činčila pravá - kožešina z činčily vlnaté, ponechává se v přírodní podobě. Tato kožešina je ale málo trvanlivá. Dále se používají kožešiny** z vlka,** které se ponechávají většinou přírodní, někdy se ale barví na imitace jiných kožešin a kožešiny z ušlechtilé lišky (stříbrná, křížová, sibiřská, platinová, zlatá, bílá, modrá), které se zpracovávají v přírodním stavu. ** **

Péče o kožich z přírodní kožešiny

Kožich nenechávejte dlouhodobě promáčet. Promáčenou kožešinu nechejte šetrně vyschnout za pokojové teploty a poté jemně vyčešte opatrně kartáčem a vyklepejte lískovým proutkem.

Kožich z přírodní kožešiny nikdy neperte v pracím prostředku, nežehlete a nesušte u zdrojů tepla například topení, fén. Jestliže budete potřebovat kožich z přírodní kožešiny vyčistit a oživit materiál využijte služeb čistírny.

Na ochranu před hmyzem (veškeré škody na přírodních oděvech způsobuje housenka mola šatního)** do skříní pověste plátěné sáčky se skořicí, hřebíčkem, levandulí nebo rozmarýnem.** Mezi nejúčinnější návnady patří feromonové lapače (hlavně přírodní). Jsou to látky, které slouží k přilákání samečků. Ti se na ně přilepí a zahynou.

Kožich skladujte uložený na ramínku** v suchém, ale ne přesušeném prostředí** (možno zajistit použitím mýdla do skříně). Na skladování nikdy nepoužívejte igelitový pytel, ale prodyšný, látkový nebo papírový obal. V letním období vyvětrejte a proklepejte kožich (2-3 krát) v místě chráněném před slunečním zářením.

Syntetické kožešiny vyráběné za použití nových syntetických vláken

K prvním umělým kožešinám patřil krymr - tkanina vyrobená ze 100% vlny na prutových stavech připomínající svým smyčkovým povrchem jehněčinu.

Dnešní umělé kožešiny jsou většinou vyrobeny ze syntetických vláken** modakrylu či akrylu** a základní materiál je z** polyesteru**. Fixování vlasu syntetických kožešin připomínající růst chlupu na kožešině se provádí pomocí razícího kalandru nebo vířením horkého vzduchu.

Syntetické kožešiny jsou upravovány různými způsoby, zejména barvením, efektním postřihováním, kartáčovacími efekty, strojovým vtlačováním vzoru (tzv. gaufrování), potiskováním apod. Jednou z úprav vlasu je např. tamblerování. Výsledný efekt této úpravy připomíná zaplstěný povrch jehněčiny.

Dnešní technologie umožňují vyrobit napodobeniny a imitace přírodních kožešin i těch nejvzácnějších, ohrožených zvířat.

Druhy syntetických kožešin

Nejdokonalejší skupinu syntetických kožešin představují** kožešiny tkané**, jejichž vlas tvoří vlasová osnova. Vyrábějí se s různou výškou vlasu (podle určení).

Dalším druhem jsou pletené syntetické kožešiny, které se vytvářejí v podstatě včesáváním vlasové střiže do základního osnovního úpletu a zpevněním rubové strany latexem. Při použití včesové vazby lze různou jemností i barvou včesávaných vláken napodobit nejrůznější vzory, charakteristické pro různé druhy zvířat. Konstrukční materiály jsou obdobné jako u kožešin tkaných. Na rozdíl od tkaných syntetických kožešin není nutná jejich úprava česáním.

Mezi syntetické kožešiny patří dále všívané syntetické kožešiny, které se** ** vyrábějí prošíváním podkladové tkaniny (zpravidla v trikotové nebo plátnové vazbě) vlasovou přízí pomocí soustavy jehel tak, že na jejím líci vznikne smyčkový povrch. Rubová strana se zpevňuje latexem nebo pryskyřičnou úpravou. Na podkladové tkaniny se používá 100% bavlněná příze a ke všívání smyček 100% polyakrylonitrilová příze (PAN). Vzhledem k omezeným možnostem vzorování se tyto syntetické kožešiny používají na levnější druhy výrobků.

Klady a zápory syntetických kožešin

Mezi nezanedbatelné výhody syntetických kožešin patří například skutečnost, že nepouští chlupy na rozdíl od těch pravých, snadno se udržují - výrobci však rozhodně nedoporučují praní v pračce. Ideální je oblečení vyklepat a z lícové strany vyčesat jemným kartáčem po směru vlasu. Potom nanést pomocí měkké utěrky na kožešinu roztok vody a kvalitního pracího prášku a jemnými pohyby rozetřít po tkanině. Měkkou houbičkou namočenou ve vlažné vodě kožešinu přetřít ve směru vlasu a oděv nechat dobře vyschnout.

Syntetické kožešiny mají v průměru o 20 % až 50 % nižší hmotnost, v průměru dvakrát vyšší odolnost proti oděru, vyšší hřejivost (je určena výškou a hustotou vlasového povrchu), vyšší odolnost vůči klimatickým vlivům a ve většině případů vyšší trvanlivost než kožešiny přírodní. Nejsou napadány živočišnými škůdci (moly, kožojedy) jak tomu je u kožešin přírodních.

Syntetické kožešiny se však oproti přírodním kožešinám lehčeji ušpiní. Toto je zaviněno tím, že syntetická vlákna přitahují vlivem statické elektřiny prach a špínu z okolí.

Orientační ceny - Pravá kožešina/Syntetická kožešina

Ceny jsou:

  • Polární liška - 150 000 Kč / 6 000 Kč
  • Norek - 95 000 Kč / 2 000 Kč
  • Králík - 11 000 Kč / 2 500 Kč
  • Bobr - 70 000 Kč / 2 000 Kč

Co je trendy u kožichů*** ** ***

Především vzory divokých koček – tygr, leopard, rys nebo** černobílá kombinace zebry**. Nadále zůstávají trendové kožichy jednobarevné například černý s modrým odleskem, cihlový a pak jakákoli** přírodní barva** od hnědě, přes béžovou, rezatou a smetanovou. Výrazné barvy jako třeba fialová či červená jsou jen pro odvážné extravagantní dámy. Nosí se jakákoli délka kožichu. Chic jsou šálové fazóny s délkou těsně nad kolena, v pase přepásané.

Letošní zimu slaví kožešiny obrovský boom, vyberte si tu správnou kožešinku, nejlépe její umělou napodobeninu, a vyrazte do zimních ulic - budete nepřehlédnutelná.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18421 (novesluzby.cz#22654)


Přidat komentář