Kolik stojí pohřeb - kdy pomůže pojišťovna?

Jak poznat kvalitní pohřební službu? Když pomůže pojišťovna. Ceny pohřbů, rakve. Výběr pohřbu. Zvolit luxus nebo prostý obřad? Nevyřízené daňové povinnosti u zesnulého podnikatele. Přečtěte si článek na toto citlivé téma.

Cena pohřbu je ovlivněna hned několika faktory

Nejde jenom o rakev, výzdobu, obřad, hostinu, ale musíme brát v potaz i na jak dlouhou vzdálenost se tělo bude převážet, nebo dobu konání pohřbu po úmrtí, tzn. cenu chladícího zařízení. Samozřejmě záleží dost na tom, jakou pohřební službu si vyberete, na druhu pohřbu a lokalitě. Průměrně zaplatíte asi 15 tisíc korun (to zajisté nepočítáme náhrobek), ale může to být o pár tisíc míň, nebo v extrémech jde i o statisíce. Většina lidí se ale snaží na pohřbu ušetřit, časté jsou i pohřby bez obřadu, které vyjdou o hodně levněji. Nicméně i tak je pohřeb drahou záležitostí a pohřebné ve výši 5 000 Kč je jen chabou nálepkou.

Pohřeb - šetrnost, nebo luxus - cena rakve

Rakev pořídíte zhruba od 3 000 Kč, ale existují i různé luxusní, za které někteří lidé dají i 30 000 Kč. U věnců záleží na tom, jaké chcete. Dají se sehnat asi od tisícovky, ale třeba i za 5 000 Kč. Rozdíl při koupi tří věnců se tak může vyšplhat přes 10 tisíc korun. Existují i tzv. zápůjční věnce. Jsou sice látkové, ale nevypadají špatně a hlavně- ušetří spoustu peněz.

Kremace versus pohřeb do hrobu

Obecně je kremace levnější a také se v poslední době i hodně využívá. Podle údajů tvoří pohřeb kremací až tři čtvrtiny všech pohřbů u nás. Doslova pěknou pálkou je náhrobek, který vyjde asi na 30 000 Kč (v případě náhrobku z černé žuly), a to ještě nepočítáme nápis a svítilnu.

Více lidí umírá v zimě, kdy je to dražší

Úmrtnost v létě je oproti podzimu a zimě velmi nízká. V zimě nemá tělo takovou sílu bojovat s nemocí a častěji podlehne smrti. Kolem Vánoc ale nastane opět mírný útlum- zdá se to úsměvné, ale některé výzkumy potvrzují, že lidé o Vánocích umírají méně, protože se na toto období a skvělý program v televizi těší. Pohřeb v zimě se ale prodraží! Někde jsou stanoveny letní a zimní ceny. Za vykopání hrobu v zimě, oproti létu, zaplatíte asi o tisícovku více. Vykopání hrobu Vám nenaúčtuje pohřební služba, ale správa hřbitova.

Jak poznat kvalitní pohřební službu

„Sdružení pohřebnictví“ je organizací působící v tomto oboru. Jeho cílem je pomoci lidem se orientovat ve výběru příslušné firmy, která zabezpečí poslední rozloučení. Všechny pohřební služby, které splní stanovená kritéria, obdrží znak kvality. Znak se propůjčuje vždy na dva roky, po druhém propůjčení už na tři roky. Držitel znaku je podrobován nečekaným i plánovaným kontrolám.

Někde je dráž, jinde levněji - ceny pohřbů

jsou úzce spojeny s lokalitou. Obecně stojí pohřby ve městech více, než na vesnicích, a to nemusí nutně zapříčinit jen cena pohřební služby, ale také pronájem obřadní síně (1500 – 6000 Kč). Ceníky pohřebních služeb mohou být často zavádějící. U jedné pohřební služby se položka jmenuje tak, jinde zase jinak. Někdy se skrývá několik úkonů v rámci jedné položky, jinde mají vše pečlivě rozepsané. Rada zní: dívejte se vždy na konečnou sumu. Navíc se ceny zpravidla ani nedozvíte na internetových stránkách, nýbrž si o ně musíte zavolat. Tím se vše komplikuje a pokud vezmeme v úvahu ještě psychický stav lidí, tak skoro všichni vezmou první nabídku a dál se tím nechtějí zabývat.

Úmrtí v zahraničí se doslova nevyplácí

Ne že by byl pro pohřební službu problém zajistit převoz zesnulého z jakékoliv části země zpět do vlasti, ale potíž může být v ceně. Cena převozu bude zahrnovat rakvi se zinkovou vložkou- to stanovují mezinárodní předpisy pro přepravu zesnulých. Dále potom přeprava rakve ve voze nebo letadle na určené místo a zařízení potřebných dokladů a povolení spolu s úmrtním listem. Převoz se finálně vyšplhá na desítky až stovky tisíc korun. Řešením může být cestovní pojištění, které bohužel někteří lidé podceňují.

Když pomůže pojišťovna

Pojišťovna uhradí převoz i veškeré ostatní výdaje a k převozu zpravidla dochází do 5 dní. Ano, ale to vše pouze tehdy, pokud budete mít sjednané cestovní pojištění. V případě, že bude mít dotyčný uzavřené cestovní pojištění i na repatriaci ostatků, vše zaplatí pojišťovna. Pojišťovna se postará i o převoz těla do země. Po tragédii je nutné zkontaktovat asistenční službu, po převozu se tělo předá vybrané pohřební službě. Při výjezdu do zahraničí je nutné si uvědomit, že kartička zdravotní pojišťovny Vám sice zajistí základní zdravotní péči, ale na převoz těla ze zahraničí se rozhodně nevztahuje. Navzdory tomuto faktu je ještě stále hodně lidí, kteří na pojištění nedbají.

Ceny za převoz těla ze zahraničí

Vzhledem k tomu, že cestovní pojištění si lze pořídit třeba za 30 Kč na den, není rozumné nad ním mávnout rukou. Vždyť následné výlohy jsou několikanásobně vyšší! Převoz bude souviset s tím, jakého dopravního prostředku se použije a jaká je vzdálenost. V rámci Evropy jsou ostatky přepraveny od 50 tisíc korun, letecká přeprava je ještě dražší (150 tisíc korun). Například převoz z Budapešti se pohybuje kolem 80 tisíc korun, ale u převozu z Asie se bude jednat až o statisícové částky.

Chcete mít na zesnulého vzpomínku?

Málokdo ví o tom, že z kremačního popela se dá vyrobit šperk, jako památka na zesnulého. Může jít třeba o vzácný kámen, zasazený do řetízku. Teď může někdo namítnout, že z popela přece vzácný kámen nejde vyrobit…! Specialisté ze Švýcarska na to ale mají své metody. Z popela se určitým způsobem získává čistý uhlík, který se v důsledku vysokého tlaku a teploty přemění na surový diamant a ten se následně brousí. Není to ale jednodenní záležitost, počkat si budeme muset měsíc i více. Když se rozhodnete zpracovat starší popel, výroba bude složitější, ale ne nemožná. Připravte si ale desítky až stovky tisíc korun…

Nevyřízené daňové povinnosti u zesnulého podnikatele

Dědicové podnikatelů se musí potýkat s různými záležitostmi, které musí po smrti příbuzného zařídit. Jestliže zesnulý nezaplatil daně, stát na to rozhodně nezapomene. Pokud podnikatel zemře, je nutné podat daňové přiznání za něj, a to do půl roku od úmrtí. Jestliže se dědici nedohodnou, kdo přiznání podá, určí ho správce daně. Nejjednodušší pro dědice bude postavit se k povinnostem čelem a navštívit správce daně, který se staral o daně zemřelého.

Zdá se, že pohřebnictví by mohlo být dobrým odvětvím pro podnikání

Ovšem každý na to, jak se říká, nemá žaludek. Na trhu působí do 500 firem, zabývajících se touto činností. Slov o pohřbu už ale bylo dost, nemyslíte?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18184 (novesluzby.cz#20151)


Diskuze a zkušenosti

Karel Sovjak | 08.06.2010 13:40
Pohřební služby Pěkný článek. Je dobré, když člověk najde to co hledá. Děkuji

Pavla P. | 27.07.2010 11:02
Oblečení na pohřeb? Příští týden jdu na pohřeb, bohužel ale nemám nic černého, maximálně jednu košili, protože černou zrovna moc nemusím a vzhledem k mé bledosti. Lze si na pohřební obřad vzít i např. tmavou džínovou sukni + tu košili, kterou jsem zmínila? Děkuju.


Přidat komentář