Kamenný olej - elixír z pravěku

Kamenný olej není na první pohled příliš vábný, vypadá jako ropa, po ropě je i trochu cítit, ale úžasně prohřeje organizmus, blahodárně působí na naše klouby a kůže je po jeho použití krásně hebká, vláčná, oživená.

Kamenný olej - užasně prohřívá organizmus

vypadá jako ropa, po ropě je i trochu cítit, ale úžasně prohřeje organizmus, blahodárně působí na naše klouby a kůže je po jeho použití krásně hebká, vláčná, oživená. Z Tyrolských Alp, kde se zpracovává destilováním z alpských břidlic se v minulých dvou letech rozšířil i do naší republiky.

Kde se vzal kamenný olej

Před 180 milióny let, kdy Alpy byly ještě mořským dnem vznikla téměř zázračná surovina-kamenný olej. Olejové břidlice vznikaly před miliony let právě na mořském dně. Při geologickém vzniku Alp byly erupcemi vytlačeny blíže k zemskému povrchu a dodnes se nacházejí v údolí Bächental u rakouského jezera Achensee. V městečku Pertisau má olej dokonce své muzeum. V Tyrolsku je kamenný olej znám a využíván už sto let. Z Tyrolských Alp, kde se zpracovává destilováním z alpských břidlic se v minulých dvou letech rozšířil i do naší republiky.

Nevábný olej, ale účinný

Oleje v tmavých břidlicích vznikly z pravěkých organizmů, drobných mořských živočichů a obsahují pozůstatky pradávných zvířat a rostlin, které se usazovaly na dně moře zvaného Thetys. Kamenný olej je nefalšovaná přírodní látka se spoustou minerálů, především vázané síry. Barvou, konzistencí i vůní připomíná ropu nebo petrolej.

Náhodný objev

Kamenný olej objevil náhodou sběratel nerostů Martin Albrecht v roce 1902. Při toulkách po horách ho zastihla bouře. Promrzlý a vyčerpaný si v horské chatě zatopil a do kamen spolu se dřevem přihodil i pár kousků tmavé břidlice. Ta okamžitě vzplála jasným plamenem. Albrecht rychle pochopil na jaké bohatství narazil a brzy založil malou firmu na destilaci oleje z olejových břidlic.V roce 1908 objevil velké ložisko těchto břidlic v údolí Bächental a výrobu kamenného oleje rozjel ve velkém.

Účinky kamenného oleje

Díky vysokému obsahu síry působí protizánětlivě, zmírňuje bolesti pohybového ústrojí, zlepšuje kloubní pohyblivost, zvláčňuje suchou a citlivou pokožku. Dnes už existuje už celá řada přípravků z kamenného oleje.

Základem je kamenná lázeň

Voda pro kamennou lázeň má mít 38°, do ní se lije přesně odměřená dávka kamenného oleje. Ten ve vaně zpočátku tvoří nepěkné tmavé obrazce, voda se však brzy napění a po těle se rozlije příjemné teplo. Podobně jako ve slatinných lázních minerály pronikají přímo do kůže. Přesto můžeme mít napoprvé pocit, že tu tmavou hustou tekutinu nikdy z vany nebo těla nesmyjeme. Kamenný olej se kupodivu dobře rozpouští ve vodě, takže na vaně nezanechává ani „tmavé okraje."

Z vany na masážní stůl

Po kamenné prohřívací lázni, která by měla trvat 20 minut pocítíme slastnou únavu. Je vhodné následně využít uvolňující masáž kamenným olejem. Můžeme si dát namasírovat jen krk a záda nebo celé tělo, kamenný olej příjemně uvolní svaly a nervová zakončení. Je lepší se po masáži nesprchovat, a nejméně 15 minut odpočívat, aby se užitečné látky z oleje důkladně vstřebaly do pokožky.

Doplňkové přípravky z kamenného oleje

Blahodárně na chronické potíže s pohybovým aparátem a záněty kloubů působí vedle koupele a masáže i krémy, masti, šampóny, tělová mléka, zábaly a toniky. Aby bolesti ustoupily, měla by se kúra  opakovat alespoň desetkrát v průběhu čtrnácti dnů.Oleje z alpské břidlice pomáhají také lupénkářům.

Přípravky a procedury z kamenného oleje

se používají jako léčebné terapie v lázeňských zařízeních, relaxačních studiích, wellness cenrtech i některých hotelích především v Rakousku, Německu, Švýcarsku a Itálii. U nás je nabízí některé e-shopy a centra krásy v Praze, například v pasáži Jalta nebo na Letné, kde nám poradí jak a na co přípravky z kamenného oleje správně využívat.

Jaké přípravky jsou u nás dostupné

Vital - kamenná koupel s éterickými oleji

Koupel s hodnotnými éterickými oleji - smrkové jehličí, eukalyptový, mateřídouškový a levandulový - zajistí tělu lepší dýchání, regeneraci, tonizaci a uvolnění.

Balzám na nohy s kamenným olejem

Voňavý balzám s výtažky mentolu a kafru přináší intenzivní úlevu unaveným nohám a chodidlům. Pomáhá při hojení otlaků, zjemňuje kůži, odstraňuje svědění a působí jako prevence plísní.

Tělový balzám s kamenným olejem

Osvědčený vysoce účinný hojivý balzám - kamenný a jojobový olej, vitamin E, včelí vosk - slouží k utišení bolestí pohybového ústrojí a kloubů, pomáhá i při doléčení jizev atd.

Olejová břidlice na zábaly

Lokální teplé ošetření při chronicky revmatických a degenerativních onemocněních, chronických blokádách svalstva a při rehabilitaci po úrazech a sportovních zraněních pohybového ústrojí. Příprava a použití: mletá břidlice ve fólii se zahřeje ve vodní lázni nebo jiným vhodným způsobem na požadovanou teplotu (až do 40 °C). Po odstranění fólie se zahřátý zábal položí stranou s vodopropustnou vrstvou na postižené části těla. Aby se zabránilo ztrátám tepla, doporučuje se během procedury překrýt zábal nahřátými ručníky, přikrývkou nebo elektrickou poduškou (60 °C). Obvyklá délka ošetření je 25-30 minut. Balení se používá jednou.

  • POZOR! Ošetřená místa v průběhu prvních dvou dnů po terapii nevystavujeme slunečnímu záření.

Zklidňující mýdlo s kamenným olejem

Jemně vonící mýdlo vhodné k šetrné a pravidelné péči o citlivou, mastnou a nečistou pleť. Účinně pomáhá při akné, pravidelné používání zajistí čistou a jasnou pokožku.

Balzám na nohy s kamenným olejem**

**

Balzám s výtažky mentolu a kafru přináší intenzivní úlevu unaveným nohám a chodidlům. Okamžitě se vstřebává, napomáhá hojení otlačených míst, zjemňuje suchou a zatvrdlou kůži. Končetinám vyžadujícím zvýšenou péči zajistí regeneraci a svěžest, při pravidelném používání odstraňuje svědění nohou a napomáhá prevenci plísní.

Měsíčkový krém s kamenným olejem

Lehký balzám s kamenným olejem obohacený o výtažky z měsíčku lékařského. Řadí se k nejúčinnějším přípravkům vhodným pro regeneraci pokožky: pomáhá hlavně suché a citlivé pleti, podporuje její pružnost a obnovuje přirozený ochranný kožní film. Zjemňuje ruce a pokožce celého těla propůjčuje sametovou hebkost. Vhodný pro denní použití.

Regenerační tonikum s kamenným olejem

Tonikum působí blahodárně na namáhané pohybové ústrojí především po sportovních výkonech. Regeneruje namožené svaly a pomáhá obnovit přirozený ochranný kožní film. Tonizuje pokožku, je vhodný zejména po koupeli s alpským kamenným olejem. Aplikuje se lehkým rozetřením po celém těle, má výrazný osvěžující účinek. Zabraňte styku s očima a v nezředěném stavu se sliznicí. Tonikum není vhodné pro kojence a malé děti. Existují i vlasové šampóny a sprchové gely s kamenným olejem.

Připravte si koupel s kamenným olejem doma

  • Pro celkovou koupel napusťte vanu vodou o teplotě 38 °C.
  • Přidejte 3 lžíce kamenného oleje a rozmíchejte.
  • Pro částečnou lázeň v umyvadle (při bolestech lokte, zápěstí, ruky, nohy) stačí 1-2 lžíce kamenného oleje.
  • Doba koupele se pohybuje kolem 20-25 minut.
  • Během kúry průběžně přidávejte teplou vodu, aby léčivá lázeň příliš nezchladla.
  • Po lázni už se nesprchujte - zabalte tělo do suchého ručníku nebo deky a 30 minut v klidu a teple relaxujte.
  • Prostředek pro opakované dlouhodobé používání - pro dosažení optimálního účinku se doporučuje kúra minimálně 10x během 2-3x týdnů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18196 (novesluzby.cz#20265)


Přidat komentář