Jak se naučit hrát na kytaru

Rádi by jste se naučili hrát na kytaru jako Lenka Filipová či Lubomír Brabec? Tak to budete muset nasadit do boje píli a trpělivost, aby jste byli takto dokonalý. Láká Vás hra u táboráku nebo jen tak pro radost pro sebe, možná Vám přijde vhod pomoc.

Jak se naučit hrát na kytaru

Ten, kdo se chce naučit hrát na kytaru, bude muset podstoupit malou zkoušku – je to zkouška trpělivosti a pevné vůle. To je vše, co k hraní potřebujete. Jen si vzpomeňte na Pyšnou princeznu, bez toho „musíš“ to prostě nejde. Počítejte s tím, že když začnete hrát, budou vás po pravidelném cvičení minimálně hodinu denně, hodně bolet prsty. Je to stejné jako když uběhnete kilometr bez tréningu – také Vás pak bolí nohy. Později si prsty na tuto bolest zvyknou a vytvoří se polštářky, které Vás bolet nebudou.

Dále o kytarách:

Jak se provádí ladění

Klasická kytara má šest strun laděných - E A d g h e1. Notuje se v houslovém klíči a zní o oktávu níže, než se píše. Rozsah kytary je E - H2. Často se také používají kytary 12-ti strunné, kde je každá struna zdvojena. Dvojice strun h a e1 jsou laděny stejně, u strun E A d g je vždy druhá struna naladěna o oktávu výš. 12-ti strunné kytary mají bohatší zvuk a používají se především v country hudbě. Existují také některé varianty 9-ti strunných kytar, kytara se sedmi strunami a podobně. Další výjimkou jsou kytary basové (mají 4 struny a používají houslové ladění) a kytary havajské, které se ladí do akordu a vyžadují odlišný styl hraní.

Stavba kytary

Jak kytara vypadá jistě všichni vědí, nyní si povíme, jak se jmenují jednotlivé části

Vrchní deska je nejdůležitější částí korpusu. Má podstatný vliv na kvalitu zvuku nástroje. Přejímá kobylkou chvění strun a zesiluje jejich zvuk, kterému dává zabarvení, sílu a určuje délku tónu. Vrchní deska musí být zhotovena z kvalitního dřeva hustých, pravidelných a rovných let. Nejlepším ozvučným dřevem je rezonanční smrk - lískovec, někdy se používá také cedr. Ve středu vrchní - rezonanční - desky je ozvučný otvor, jehož velikost, tvar a umístění má důležitý vliv na zvuk nástroje. Zevnitř desky jsou přiklížena ozvučná žebra ze smrkového dřeva, která podporují rezonanční vlastnosti a zvyšují mechanickou pevnost.

Spodní deska se vyrábí nejčastěji z palisandru

(někdy z mahagonu)nebo z javoru. Má tři, někdy i čtyři příčná žebra. Luby spojují vrchní a spodní desku. Vyrábějí se ze stejného materiálu jako spodní deska. Krk kytary slouží jako základna pro hmatník. Krk je vystaven velkému tahu strun a musí být proto zhotoven z jednoho kusu tvrdého rovnoletého dřeva - převážně z mahagonu. Příčný profil krku má podstatný vliv na pohodlnost a techniku hry levé ruky.

Na krk kytary je přiklížen hmatník

do kterého jsou po celé délce zapuštěny pražce zhotovené z drátů kovových slitin. Hmatník se zhotovuje z jednoho kusu velmi tvrdého dřeva - nejčastěji to bývá eben popř. palisandr. Nultý pražec - ořech - je nejblíže hlavici nástroje. Je vyroben z velmi tvrdého materiálu (slonová kost) a určuje - spolu s kobylkou - výšku strun nad hmatníkem a jejich rozmístění po šířce hmatníku. Kytara je laděna v temperovaném ladění. Pražce jsou proto rozmístěné tak, že každý zkracuje proti předcházejícímu délku struny ke kobylce v poměru 1.412 : 1. Krk kytary je zakončen vsazenou (pod mírným úhlem) hlavicí a tvoří s ní jeden celek.

Hlavice slouží k umístění mechaniky

Pomocí mechaniky se napínají struny. Struna se uváže přes dírku na navíjecí váleček, na který je navíjena přes šroubový převod ladícím kolíčkem. Velmi důležitou součástí kytary je kobylka, která slouží k uvázání strun na korpus nástroje (struník) a k přenášení chvění strun na vrchní desku (vložka kobylky). Kobylka je obvykle pevně přiklížena na vrchní desku kytary a vyrábí se z jednoho kusu tvrdého dřeva - eben, palisandr nebo mahagon. U některých starších kytar je kobylka položena na vrchní desce a drží jen tlakem strun. Vyměnitelná vložka kobylky se zhotovuje ze slonoviny a je umístěna v drážce (vzdálenost mezi nultým pražcem a vložkou kobylky se nazývá menzura).

Za vložkou kobylky je struník s šesti otvory pro uvázání strun

Kytara bývá zdobena dřevěným vykládáním (intarzie) okolo zvukového otvoru a po celém obvodu vrchní a spodní desky v místě spojů s luby. Intarzie slouží nejen jako ozdoba, ale i jako výztuha. Zdobení bývá charakteristickým znakem jednotlivých nástrojařů (stejně jako vyřezávaná hlavice). Kromě dřeva se používá někdy i perleť. Kytara je povrchově upravena (broušení, tmelení, moření) a nalakována. Z akustického hlediska kvalita laku rozhoduje o tlumení chvění nástroje a tím má velký vliv na výsledný zvuk. Pro kvalitní mistrovské nástroje se používají lihové laky, jejichž základem jsou přírodní pryskyřice.

## Struny - kytara

Konečný zvuk nástroje je závislý také na strunách. U klasické koncertní to jsou nylonové struny (g, h, e1 - celistvý tažený materiál, E A d - nylonová vlákna opředená drátkem, který je většinou z postříbřené nebo pozlacené mědi), které umožňují i ty nejjemnější odstíny hry a jsou zvukově vyrovnané. U běžných kytar se používají struny kovové.

## Hra podle tabulatur, podle akordů nebo podle not

Když neumíte noty, dá se tento handicap obejít.

Tabulatury - jsou asi jedno z nejlehčích a nejefektnějších způsobů podle kterých se dá hrát na kytaru. Je v nich zapsané přesně na kterém pražci, kterou strunu držet. Dají se volně sehnat na internetu.

Akordy - další ze způsobů jak hrát na kytaru. Nejlepší je vzít si žlutý zpěvník Já Písnička, podívat se dozadu, jak se různé akordy hrají, a pak to jednoduše zkoušet. V tomto zpěvníku jsou vzadu napsané také rytmy. Chvíli to potrvá ale dá se do nich celkem jednoduše dostat a pak hrát.

Důležité je držení kytary

Ze všeho nejdříve se naučíme jak kytaru držet. Existují tři způsoby: klasické držení, moderní držení a ve stoje. Ano, možná budete mít v prvních chvílích tendenci položit si kytaru na obě kolena a mačkat struny palcem, ale snažte se tohoto začátečnického zlozvyku zbavit co nejdříve.

Technika pravé ruky - Existují dva způsoby, trsátkem nebo prsty.

  1. Hra trsátkem - hodí se jak k jednoduchým doprovodům, tak i ke složitým kytarovým sólům. S trsátkem můžete vyvinout takovou hlasitost, kterou prsty nevyvinete. Trsátko pevně uchopte mezi palec a ukazovák aby přesahovala zhruba jedna třetina.
  2. Hra prsty - vhodné k doprovázení folkových písniček a písniček. Výhodou této techniky je fakt, že můžete hrát naráz na od sebe vzdálené struny, např na "e" a "E" zároveň (na rozdíl od hry trsátkem). Na strunu "e" hrajte prsteníčkem, na strunu "H" prostředníčkem, na strunu "G" ukazováčkem. Na ostatní struny (tj. D, A, E) budete hrát palcem.

Technika levé ruky - Nyní se dostáváme k nejdůležitější části hry na kytaru. Prsty na hmatník pokládejte tak, abyste zmáčkli strunu, která se pod mocným tlakem vašeho prstu dotkne pražce. Bříško prstu byste měli přitlačit úplně kolmo ke struně. Palcem byste si měli z druhé strany pomáhat k větší síle ke zmáčknutí strun.

A ještě tóny . . .

Dalo by se říci, že tóny a půltóny jsou ve hře na kytaru základní stavební jednotky, z kterých se skládají akordy. Známe 7 tónů: C, D, E, F, G, A, H a 5 půltónů: C#, D#, F#, G#, A#. Existují zde drobné nesrovnalosti ohledně značení půltónů. Např.: tón C lze vždy značit pouze jako C. Stejně tak D, E, F, G, A, H.

# u tónu znamená, že se tento tón zvedne o půltón. Půltóny nejsou mezi tóny H, C a mezi tóny E, F protože C je v podstatě o půl tónu zvýšené H a stejně tak F je o půl tónu zvýšené E. b u tónu znamená, že se tento tón sníží o půltón. Zde se však nalézá ta již dříve zmiňovaná složitost. Např.: tón C# můžeme označit jako Db, protože mezi tónem C je jeden půltón. Získám ho i když snížím D i když zvýším C. Takže tedy C# mohu označit jako Db, D# jako Eb, F# jako Gb, A# jako Hb.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18326 (novesluzby.cz#21813)


Diskuze a zkušenosti

Káťa | 22.06.2012 15:53
Re: Jak se naučit hrát na kytaru Dobrý den,je to skvělé že to někdo takhla dokáže napsat ale já jsem úplný začátečník což znamená že vůbec nevím jak mám správně hýbat prsty a tím vytvářet nebo hrát nějaké tóny takže je to pro mě takový vellký guláš :( ...

Patrik | 10.08.2012 13:35
Re: Jak se naučit hrát na kytaru Dobrý den, já jsem úplnej začátečník a na žádný nástroj sem nikdy nehrál. Vůbec nevím jak mám přesně pohybovat prsty atd. Nedá se to vysvětlit trochu jinak? Abych to pochopil i já? :-)

Ahoj | 05.09.2012 16:06
Re: Jak se naučit hrát na kytaru Já osobně jsem zezačátku (i teď) hrál tak, že na pravé jsem udělal \"špetku\" z palce a ukazováčku. Potom jen dolu a nahoru - podle toho jak to cítíš (fajn je si to naposlouchat) no a nakonec, až to začne znít, zkoordiovat obě ruce... Vybrnkávání je o něco těžší... Tak o tom třeba někdy jindy :)

Julius Coufal | 22.01.2013 15:43
Re: Jak se naučit hrát na kytaru Ahoj,je dobrý když vám někdo kdo učí na kytaru,názorně ukáže pár rytmů a tak se posunete o trochu dopředu.Samozřejmostí je mít nástroj seřízený aby z učení nebylo mučení :-) jula67@seznam.cz

Karča | 01.03.2013 15:43
Re: Jak se naučit hrát na kytaru Dobrý den, myslím, že by bylo nejlepší, kdyby Vás někdo na kytaru hrát učil! Přeci jenom, Vám ukáže správné držení akordů, správné pohyby prstů při vybrnkávání nebo při hře samotné! Nezapome?te, že máme několik hracích stylů! Ať už se jedná o nejlehčí pochoďák aj.! Hra na kytaru není zrovna nic lehkého, prsty Vás budou nesmírně bolet, ale za tu bolest to snad i stojí! Pevná vůle, výdrž a nebát se bolesti! :) To překonejte, a pak Vás trénování na kytaru bude bavit! :) Hraji rok, takže od 14 let a musím uznat, že kytara je jeden z mých nejvěrnějších kamarádů! Držím prsty! :) Mějte se hezky! :) Na shledanou

Natka | 04.02.2014 09:48
Re: Jak se naučit hrát na kytaru Ja jsem zacatecnik a moc mi hrani na kytaru nejde.Nemam ani zadneho ucitele a ani zadnou knizku podle které bych se to ucila.Takze je to pro me tezke.

Jan Miklánek | 09.12.2017 19:52
Hledám učitele na Havajskou kytaru, už trochu na ní umím hrát, k\taru i prsteny i kovové tlačítko taky mám. Hraji docela slušně na šestistrunnou kytaru. Stačilo by mi pouze několik lekcí. Díky za ty. Můj e = miklanek@seznam.cz.


Přidat komentář