Historické kostýmy období gotiky

Pro každou dobu, ať už gotiku, baroko, secesi, renesanci, bylo typické jiné oblečení. I v dnešní době sledujeme, co je právě pro ni módní, extravagantní, a to od dětí, po běžné nošení pro dospělé, až pro zvláštní, slavnostní příležitosti.

Gotické oblečení

Tendence vrcholně gotické módy odpovídaly i tendencím, které se prosazovali v gotické architektuře, kdy u oblečení byl především kladen důraz na vertikální linii. V průběhu 12.století začala udávat v oblékání tón západoevropskému a středoevropskému odívání Francie. Pro období pozdní gotiky byla charakteristická výstřednost a extravagance, svoji roli hrála také symbolika barev. Móda burgundského dvora byla nádherná, reprezentativní a nákladná; gotické oblečení byly obohaceny o vzácné látky, kožešiny a šperky. Pro dvorské gotické oblečení se užívaly i kombinovaly ty součásti oděvu, které byly velmi frekventované již ve 14. století, jen pro ně existovalo nepřeberné množství variant lišících se v detailech, jako v tvarování límců, velikosti výstřihů, formách rukávů, umístění výšky pasu, délky a bohatství řasení.

 • Jednoduché šaty – vyznačují se propasovaným střihem, zadním dílem se zapínáním na knoflíčky, či na šněrování, úzké rukávy se mohou zapínat nebo šněrovat, knoflíky mohou být dřevěné nebo potahované.
 • Šaty spodní a vrchni – spodní šaty jsou charakteristické rovným střihem, kdy do sukně jsou vloženy klíny pro rozšíření, zadní díl šatů je zapínací na knoflíky; vrchní šaty disponují také rovným střihem se vsazenými klíny do sukně, kdy přední díl je však vystřižený výše a zadní díl je na šněrování.
 • Šaty Cotte – rovný střih šatů se sukní, která má vsazené klíny pro rozšíření. Šaty mohou mít úzké nebo rozšířené rukávy.
 • Šaty podle vzoru z 15. století – šaty, kdy jejich lemy i rukávy jsou zdobené umělou kožešinou, výstřih je lemovaný ozdobnými kameny.
 • Dobové šaty – tvoří kombinaci spodního cotte a svrchního supotu, kdy cotte má dlouhé široké rukávy a u krku šněrování. Surcot je bez rukávů, sahá až k zemi. Oděv je ještě doplněn čepcem. Materiál dobových šatů je dyftýn, len a bavlna.
 • Šaty s dvojitými rukávy – šaty, které sahají až k zemi a mají dvojité rukávy, kdy spodní rukávy jsou úzké, dlouhé a svrchní rukávy jsou od úrovně loktů rozstřižené. Oděv může být ještě doplněn bohatě řešeným čepcem.
 • Bliaud – šaty tvořící spodní a vrchní díl, kdy spodnička má dlouhé úzké rukávy a sahá až k zemi. Svrchní vrstva má formu kratšího blind, který má dlouhé trychtýřovitě se rozšiřující rukávy navíc je zdoben po obvodu, na rukávech i kolenech. Materiál šatů je bavlna v kombinaci se lnem.
 • Kukla a rouška – kukla přiléhá k hlavě, na zadním díle je šněrovací na poutka a tkalounek. Rouška je charakteristická kruhovým střihem a páskem pod bradou.

Pánské gotické oblečení

 • Košile – u krku má košile šněrování. Střih košile je rovný s dlouhými rukávy.
 • Kalhoty – rovného střihu, kdy v pase jsou na tzv. padací most nebo na šněrování.
 • Tunika – rovný, dlouhý nebo krátký střih, s jednoduchými rukávy, které mohou být zdobené výšivkou nebo prýmky, s kožešinovými lemy. Tunika může být jednobarevná, nebo v kombinaci několika barev.
 • Kápě – vypodšívkovaná, kdy je možné měnit délku kapuce i její tvar: hradba, rovná, oblouk.
 • Kabátec – kabátec je možný různě zdobit, také je široká volba tvarů, stojáčků, zapínání.
 • Dlouhý šlechtický kabát - kabátec s dlouhými rukávy, který sahal až k zemi, vyrobený z bavlny.
 • Středověký pánský kostým - tvoří dlouhá pánská sukně ze sametu, sahající na zem. Rukávy jsou volně visící od úrovně lokte na způsob pachů. Dále je oděv tvořen kápí s dekorativním lemováním, a to v podobě lipových listů.

Materiál šatů

 • Bavlna - v současnosti procento použití bavlněných vláken klesá na úkor moderních syntetických vláken, přesto bavlna stále zůstává nejpoužívanějším materiálem.Bavlna je nejznámější organická látka, která se vyrábí z plodu bavlníku. Bavlněné vlákno je známo podle některých údajů už 5 až 10 tisíc let. lnu tvoří z 90% celuloza a zbytek jsou přírodní vosky a tuky s vodou. Běžně se počítá s tím, že bavlna obsahuje až 8,5 % vody. Bavlna má výborné vlastnosti pro zpracování a především se cení její zdravotní nezávadnost a přírodní původ. Bavlnu je možné kombinovat také s jinými materiály přírodního charakteru jako je len či viskozová střiž, čímž zvýšíme její užitné vlastnosti. Vlákna bavlny se získávají ze semen bavlny. Jejich hodnota závisí na délce vlákna bavlny (20 až 55 mm) a na jeho jednotnosti. Bavlna je prodyšná, absorbuje vlhkost, je odolná vůči světlu, lze ji prát, je odolná vůči povětrnostním vlivům, netrhá se a nesráží se.
 • Kombinace bavlny se lnem - lněné tkaniny jsou přirozeně antibakteriální, resistentní vůči pylům, prachu, plísním, dobře odvádí teplo a vlhkost, nepřitahují a nepohlcují prach, chrání proti UV záření aj.
 • Brokát - surovinou pro výrobu této látky je přírodní nebo umělé hedvábí. Brokát byl oblíbeným luxusním zbožím, který se dovážel z orientu. Vyráběl se také v Evropě. U brokátu byly oblíbené velké výrazné vzory. Často docházelo k falšování vzorů, a to z důvodu, aby látka mohla být z Itálie nebo Francie prodána za vyšší cenu, vetkávaly se do vzoru látky smyšlené tzv. maurské nápisy.
 • Dyftýn - bavlnářská nebo vlnařská tkanina, na pláště je vhodný vlnařský. Látka se používala na šaty, pláště, kápě aj.
 • Len – vlákno lnu se vyznačuje mimořádnou pevností. Látka z lnu je na dotek chladivá, hladká, je mírně lesklá a vzhledem k tomu, že jen velmi málo drží teplo, je ideálním materiálem pro letní oblečení. Len býval v ložnicích našich babiček tradičním materiálem, v současnosti však v důsledku používání různých syntetických tkanin a levněji produkované konvenční bavlny představují tradiční přírodní materiály jako len opravdový luxus. Len je jedno z nejstarších rostlinných vláken. Pěstovalo se už počátkem 4. tis. před n. l. čím častěji budete prát deku ze lnu, tím Vám více změkne; může pojmout až 35% vlhkosti a vymění ji rychle s okolním vzduchem; maximální komfort spaní.
 • Samet – je ve složení bavlny, bavlny/PES, bavlny/elastanu, bavlny/modalu. Ve světě módy je samet odjakživa jedním z nejušlechtilejších a nejvíce ceněných textilních materiálů. Například ve středověku bylo naprosto přesně stanoveno, kdo se smí sametem zdobit a používat jej.
 • Vlna - vlna se získává ze srsti domestikovaných lam alpak, jenž se chovají v Jižní Americe, a to ve výškách přes 4000 metrů nad mořem, především pak v Peru. Vlna výborně izoluje, jak v chladném, tak teplém počasí, dokonale udržuje tělesné mikroklima. Vlákno vlny je hřejivější, pevnější, měkčí, ve srovnání s vláknem ovčí vlny. Je duté, což zajišťuje materiálu velmi vysokou izolační schopnost a navíc výjimečnou lehkost. Co se týče obchodní komodity, tak nejvíce ceněný je druh „baby alpaka“, který pochází vždy z prvního střihu. Tato vlna je mimořádně hebká.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18335 (novesluzby.cz#21897)


Přidat komentář