Gravírování a rytectví Trutnov

Mezi starodávná řemesla, která ještě nevymřela, patří gravírování a rytectví. Tato technologie umožňuje zdobit nejrůznější výrobky, označovat je nebo vyrývat stopy do různých materiálů. Dnešní technologie už ovšem používá laser.

Spatřit techniku gravírování a vidět šikovného rytce při jeho činnosti je zážitek, na který se nezapomíná. Rytec pomocí ostrého nástroje vyrývá do materiálu požadovaný obrazec nebo ornament, vytváří linie, stínování či šrafování.
Tato technika se nejvíce rozšířila zejména při výrobě tiskařských štočků a dodnes se takto vyrábějí například ocelové raznice pro ražbu bankovek nebo poštovních známek. Technika gravírování ale nabízí řadu dalších možností a moderní způsob využívá laserový paprsek.

Strojní gravírování - Trutnov

Pokud potřebujete využít služby z oblasti gravírování a rytectví, bydlíte v oblasti Trutnov a hledáte zkušenou firmu, která to umí opravdu dobře, pak Vám můžeme doporučit odborníka na slovo vzatého. ** **

  • gravírování (zpracování jak mechanickým gravírováním pomocí PC, tak laserovou technologií) a lití lukoprénu
  • popis vojenských známek a přívěšků, popis ozdobných předmětů, tužek atp. výrobu překližkových předmětů pomocí CO laseru
  • stříkací šablony jednorázové ze čtvrtky, plastové či hliníkové
  • pro keramiky zhotovení různých tiskátek a značení, razidel, reliefních válečků do nevypálené hlíny
  • popisky ovládacích komponentů strojů či rozvaděčů pro zviditelnění jednotlivých prvků
  • gravírované výrobní štítky jak ryté, tak zpracované laserem
  • výroba pohledových modelů strojů pro výstavní činnost, kde spojují CNC / digitální / technologii zpracování s ručním dokončením
  • montují elektronické zabezpečovací systémy Jablotron autorizovanou osobou, včetně napojení na hlídací pult ochrany, vše jak pro firmy, tak pro byty, garáže a další objekty
  • montují jak drátový, tak bezdrátový systém
  • hlídání rozestavěných i zamknutých objektů

Co je gravírování?

Gravírování je technologie, která umožňuje ozdobit nejrůznější výrobky, vyrývat stopy do různých materiálů na principu odebírání materiálu. V minulosti se gravírováním zdobily šperky či zbraně, ale gravírování se používá také pro optická a měřicí zařízení, dá se jím vytvořit poutavý dekor na skleničkách i na masivním skle a dodnes se gravírováním vyrábějí například tiskařské štočky pro tisk kolků, známek, bankovek nebo grafických listů. Gravírování se také používá při výrobě raznic, například pro ražbu mincí či medailí a takto se vyrábí různé jmenovky či kovové firemní tabule, známky nebo obojky pro psy. Mimo mechanického gravírování se používá i gravírování laserové, které je založené na lokálním zahřívání povrchu materiálů. Tento princip gravírování je vhodný zejména pro materiály jako plast nebo dřevo.

Motorové gravírování

Gravírovat či rýt lze také s motorem. Princip je vlastně velice jednoduchý: malý elektromotor pohání rotační nástroj, který je vybroušený do trojúhelníkového profilu. Zdvihem nebo pomocí excentru se pak udává pohyb nástroji, který vyrývá požadovanou stopu. Další možností je přímý pohyb, který je odvozený od zdvihu elektromagnetu a v tomto případě se jedná o tzv. gravírovací pero. Napájení střídavým proudem je zajištěno kmitání jeho hrotu s požadovanou frekvencí.

Lití modelů z Lukoprénu

Čas od času je třeba vyrobit litím výrobek či produkt, který není běžně k sehnání v obchodě. Ať už se jedná o jiný tvar, hmotnost nebo se jedná o něco úplně speciálního. A právě na výrobu takového speciálního předmětu jsou vhodné odlévací formy z Lukoprénu. Podle technického listu výrobce je Lukoprén silikonový dvousložkový kaučuk takzvaného kondenzačního typu. Po smíchání pasty s katalyzátorem dochází k vulkanizaci v celé hmotě během několika desítek minut za tvorby silikonové pryže, která nemá adhezi k podkladu. K výrobě forem může být použit Lukoprén s různou tepelnou odolností ( až 250°C ). Základem k výrobě formy je model požadovaného výrobku. Model může být zhotoven ze dřeva, kovu, plastické hmoty, keramiky, sádry, moduritu nebo vosku.

Gravírování a potisk laserem

Existuje další, velice moderní způsob gravírování a to gravírování laserem (laserování), řezání laserem nebo potisk laserem. Gravírovat lze přístrojové a výrobní štítky jednotlivé nebo celé série, firemní a reklamní cedule, orientační systémy a to i z nerezových materiálů. Firma může nabízet značení dárkových a reklamních předmětů, provádět výřezy a gravírování plexiskla a plastů pro reklamu, laserový i gravírovaný popis většiny materiálů a reklamních předmětů, výrobu razítkových štočků a raznic do plombovacích kleští a formátováním plastů. Obecně laserové trubice jsou určeny pro gravírování či značení všech nekovových materiálů jako je dřevo, kůže, plasty, sklo, keramika, plexisklo a další. Pokud potřebujete vyřešit značení kovů pomocí laseru, existují speciální pasty.

Princip laserové technologie gravírování

Srdcem laserových systémů je laserová trubice, ze které vychází paprsek, pomocí kterého dochází k narušení struktury materiálu. Lasery je také možno využívat pro řezání nebo perforování materiálů. Výhodou laserové technologie gravírování je naprostá přesnost, a také fakt, že dochází k trvalému popisu, jelikož popis je proveden do hloubky materiálu. Existují speciální spreje a pásky, které jsou vyvinuty pro použití s CO2 lasery pro značení kovových předmětů. Oproti jiným technologiím je laser moderní řešení, kdy gravírování probíhá bezdotykově. Laserový paprsek je za pomocí zrcátek doveden do speciální optiky, přes kterou je zamířen na vložený materiál. Laser umožňuje gravírování ve fotografické kvalitě až 1000 DPI, takže ani extrémně jemné detaily nejsou pro laserové systémy žádný problém. Výhodou laserových systémů je jednoduché ovládání. Stačí připravit grafiku v programech Corel Draw nebo Adobe Illustrator a přes ovladač, který je součástí každého stroje, poslat soubor přímo do laseru.

Atraktivní využití laserového gravírování

Výborné vlastnosti laserového gravírování předurčují tuto technologii k velmi širokým možnostem využití. V reklamní oblasti je nejběžnějším využitím trvalý popis reklamních předmětů jako jsou například propisky, diáře, klíčenky apod. Zajímavým využitím laserového gravírování je výroba netradičních a luxusních PF, vizitek nebo svatebních oznámení. Mezi atraktivní využití laserového gravírování je také výroba vlastních reklamních předmětů například z překližky, plexiskla nebo ABS plastů. Další možností je výroba reklamních nápisů, kdy je možné vyřezávat písmena z plastů a posléze je lepit a vrstvit.

Formátování technických plastů

Technické plasty nacházejí v dnešní době široké uplatnění v mnoha oblastech strojírenství, elektrotechnice, potravinářství, zdravotnictví, zemědělství a často jsou vhodné jako náhrada tradičních materiálů. Hlavní výhodou těchto technických plastů je jejich vysoká variabilita a řada vlastností, která je ovlivněná základním složením nebo přísadami. Další výhodou pak nízká hmotnost a velice snadná obrobitelnost. Na základě požadavků zákazníka lze zajistit formátování plastů například izolačních materiálů, komůrkových desek jako je polykarbonát apod.

Zabezpečení objektů

Mnozí z nás si často myslí, že k** zabezpečení svého bytu či domu** stačí pouze mechanické zabezpečení. A tak si lidé pořizují různé bezpečnostní zámky, závory nebo bezpečnostní dveře. Tento druh mechanického zabezpečení objektů je jistě velmi dobrý a má své opodstatnění, ale rozhodně není dokonalý. Dokáže sice ztížit vstup zloději do objektu, ale pokud má nezvaný návštěvník ke své práci klid, má i čas mechanické zabezpečení překonat.

Elektronické zabezpečení domů

Rodinné domy a větší objekty mají mnoho vstupů - oken či dalších dveří a právě na ně se zloději zaměřují. Proto již mnoho bytů, domů, objektů nebo firem používá elektronické zabezpečovací systémy, které hlídají veškeré vstupy do objektu. Elektronické zabezpečovací systémy dokáží hlídat pohyb v prostoru, spustit alarm nebo přivolat policii. Důležitý je ovšem také správný výběr elektronického zabezpečovacího systému a výběr odborné firmy, která jej umí správně instalovat. Ta vám může nabídnout například komplexní systém bezdrátového alarmu, jehož montáž nenaruší povrch stěn.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18437 (novesluzby.cz#23836)


Přidat komentář