Flyboard

Máte rádi adrenalinové zážitky, nebojíte se vody a láká Vás možnost vznášet se? Chcete vyzkoušet něco úplně nového a zcela ojedinělého a zalétat si i několik metrů nad vodou jako moucha? Pak Vás určitě zaujme flyboard.

Pokud umíte alespoň základní anglická slovíčka, pak určitě víte, že výraz „fly“ česky znamená moucha a „board“ prkno. Flyboard lze tedy přeložit jako „muší prkno“ anebo „prkno moucha“. Tento doslovný překlad ale není úplně přesný. Přesto je na něm kus pravdy. Novinka jménem flyboard Vám totiž umožní létat podobně jako moucha – nahoru, dolu, do stran, dopředu i dozadu, prostě jak jen budete chtít. A na rozdíl od mouchy se s ním můžete pohybovat i pod vodou jako mrštná ryba.

Jak si bezpečně a hravě zalétat jako moucha?

Adrenalinové zážitky jsou pro někoho tím, co k životu nedomyslitelně patří, zatímco jiný je zase až tak nemusí. Některé adrenalinové sporty mohou být i hodně nebezpečné a dost při nich riskujete. Avšak pořádně si zvýšit hladinu adrenalinu a zažít neskutečná dobrodružství ve vzduchu klidně můžete i relativně bezpečným způsobem. Hledáte zábavný, dobrodružný a zároveň bezpečný adrenalinový zážitek pro sebe nebo někoho ze svých blízkých? Vyzkoušejte nový světový hit zvaný „flyboard“.

Chcete si vyzkoušet, jaké to je vznášet se několik metrů nad vodou? Chcete svůj úžasný let plně ovládat pomocí jednoduchých pohybů rukou a nohou a po chvíli učení zvládat i různé akrobatické kousky, salta, otočky nebo skoky zpod vodní hladiny jako delfín? Anebo můžete jen tak levitovat několik metrů nad vodou a užívat si jedinečný pocit beztíže a rozhled do okolí. Tohle všechno můžete zažít při novém adrenalinovém sportu zvaném** flyboarding**.

Co je to flyboard a flyboarding?

Flyboarding je poměrně nový adrenalinový sport. Potřebujete k němu přístroj zvaný flyboard, jehož vynálezcem a vlastně i stvořitelem zcela nového sportu je Frank Zapata, Francouz ze známého přístavního a turistického města Marseille. No posuďte, kdo z nás si může říct, že vytvořil úplně nový sport, který se zakrátko rozšířil po celém světě a nadchl tisíce lidí.

Jak funguje flyboard?

Už jste někdy viděli hasiče, jak bojují se silným zpětným tahem svých stříkaček? Pokud je tlak v hadici příliš silný, hadice může začít s hasičem házet sem a tam a občas se s ním vznést i do vzduchu, takže hadici pak musejí přidržovat minimálně dva hasiči. Pravděpodobně úplně stejný pohled vedl Franka Zapatu k vytvoření svého flyboardu. Právě na tomto principu silných vodních trysek funguje flyboard. Jenže na rozdíl od „splašených“ hasičských stříkaček je flyboard zkonstruován tak, abyste Vy plně ovládali jeho a nikoliv on Vás.

Možná si řeknete, že Frank Zapata vlastně neobjevil nic nového, že jde o jev již dávno známý. Ale koho by napadlo využít jej ke zkonstruování důmyslného přístroje, jež umožní lidem poletovat si lehce jako moucha, vznášet se a levitovat nad vodou, anebo vyskakovat z vody i několik metrů nahoru jako delfín?

Ovládání flyboardu přitom není nikterak složité a po několika minutách a pokusech se zpravidla každý naučí základní způsob letu, který postupně dále vylepšuje k dokonalosti.

Jak se ovládá flyboard?

Na nohou i na rukou máte připevněny** vodní trysky**, jimiž neustále teče proud silné vody. Trysky na nohou jsou velmi silné a právě ony Vás posouvají kupředu, zatímco trysky na rukou jsou slabší – s jejich pomocí se zatáčí do stran nebo jinak pohybuje v prostoru. V blízkostí dlaní máte pohodlně umístěny také ovládací páčky flyboardu. Směr letu se ale řídí i pomocí trysek na nohách a to podle toho, zda máte nohy natažené rovně anebo pokrčené.

Pro lepší pochopení toho, jak se flyboard ovládá, si na internetu vyhledejte příslušné video, stačí do vyhledávače zadat výraz „flyboard“. Po jeho shlédnutí se možná právě z Vás stane další nadšenec flyboardingu.

Flyboard umožňuje vyletět až devět metrů nad vodní hladinu, ale stačí být třeba 2 až 3 metry nad vodou. I nižší výška poskytuje dostatek prostoru pro zábavu a adrenalin v podobě otoček a salt nebo levitace, postupného vylétání do výšky a klesání zase zpátky dolů. Anebo můžete skákat zpod vodní hladiny podobně hravě a ladně jako delfín. Při troše tréninku může** let na flyboardu** vypadat opravdu efektivně a jistě. Ještě více zábavy, dobrodružství a nečekaných zážitků si užije ten, kdo na flyboardu právě letí.

Co můžete zažít při létání na flyboardu?

Při flyboardingu zažijete neskutečnou volnost pohybu. Jste to jen Vy, kdo ovládá let a své pohyby ve vzduchu. Jakmile se naučíte flyboard ovládat, můžete létat v jakémkoli směru, ve výšce až do devíti metrů a různými rychlostmi, což je umožněno důmyslným a snadno ovladatelným systémem vodních trysek. I pro tuto volnost pohybu je flyboarding pojmenován po mouše.

Na flyboardingu je fascinující také pocit beztíže, který zažijete, když vyletíte kolmo vzhůru a zůstanete se vznášet v prostoru. Něco velmi podobného zažívají astronauti na palubě kosmické lodi. Když Vás vodní trysky vynesou do výšky, jež může být dle Vašich preferencí od několika centimetrů nad vodní hladnou až do devíti metrů, dostaví se úžasný pocit lehkosti a levitace ve vzduchu. Nebudete přitom potřebovat žádnou sílu, protože zdvih plně zajišťuje vodní tryska. Budete si tak moci jen užívat neskutečné lehkosti.

Další jedinečný pocit přináší výška, kterou můžete po troše tréninku dosáhnout bezprostředně po zapnutí vodních trysek. Ač nemusí být výška nijak závratná, hlavně zpočátku se může zdát vyšší než ve skutečnosti a přináší tak jedinečný rozhled a zážitek, který dole na zemi určitě nepoznáte. Maximální výška při letu na flyboardu je devět metrů nad hladinou vodní plochy.

Kromě vzduchu se však díky flyboardu můžete pohybovat také pod vodou a vyzkoušet si, jaké je to být dle Vašich představ třeba delfínem nebo nějakou mrštnou rybou plující pod hladinou a vyskakující náhle nad vodu do výšky.

Kdo tohle ještě neviděl, ten neuvěří. Ale jakmile zhlédnete na vlastní oči nebo na videu, jaké kousky dokáže člověk s flyboardem předvádět, budete totéž chtít zakusit také.

Kde se provozuje flyboarding a je bezpečný?

Flyboarding se dá provozovat na moři i ve sladké vodě. Důležitá je ale dostatečně velká a hluboká vodní plocha, aby bylo kde s flyboardem manipulovat a při pádu do vody se člověk neporanil o dno.

Při flyboardingu se pohybujete několik metrů nad vodou, ale dostanete se i pod vodní hladinu. Proto by měl zájemce o flyboarding umět plavat nebo být přinejmenším připraven, že se občas ocitne pod vodou a to i s obličejem. Je tedy důležité nebát se nejen výšek, ale ani vody.

Při flyboardingu je samozřejmostí plovací vesta, helma, neoprenový oblek, který Vás udrží v teple a případné další ochranné pomůcky. Při letu s flyboardem je samozřejmě přítomen také zkušený instruktor, který Vás nejprve naučí, jak flyboard ovládat a v případě potřeby Vám pomůže z nesnází. Chcete to vyzkoušet také?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18453 (novesluzby.cz#24423)


Přidat komentář