Elegantní móda aneb "Šaty dělaj člověka"

Většina lidí hodnotí ty druhé převážně podle toho, co mají na sobě. Dopustit se společenského faux pax, kdy přijdete na akci v nevhodném oděvu, vám může zkomplikovat život. Pojďte se podívat do šatníku, kde elegantní móda hraje prim.

Opravdu dělají šaty člověka?

Něco na tom opravdu je. Když si to vezmete z ryze spotřebního hlediska. Lidé si kupují a vybírají v obchodech to, co se jim líbí. Je to určitý styl, který odhaluje jejich osobnost. Například dívky, které studují uměleckou školu poznáte podle oblečení snadno. Je barevné, alternativní, nekonvenční a experimentální. Lidé, kteří si třeba příliš nevěří, nosí nenápadné barvy a jednoduché střihy. Naopak extroverti si klidně vezmou poslední módní výstřelek.

Pak tu máme další případ. Profese, které lidé vykonávají, můžete také poznat podle jejich oděvu. Ne sice přímo, ale například podle kostýmů či obleku, můžete dotyčného zařadit někam do kanceláře, či na manažerský post. Muži v polotričku a tmavých džínách s velkou kabelou. Takto často chodí technici od televize (kameraman, střihač apod.). A třeba takové baletky často na společenské akce nosí šatičky, které nápadně připomínají jejich pracovní oděv.

Co patří do elegantní módy?

Co je vlastně elegance? Je to ryze kostýmek, košile, sukně, šaty a k tomu vysoké boty? Nebo sem lze zahrnout i něco ležérnějšího. A jak se tu pracuje se značkami? Jedná se o haute couture nebo i pret-á-porter? Na to se podíváme blíže.

TopSilonky

Navštivte eshop s elegantním punčochovým zbožím topsilonky.cz.

Jak se elegantně oblékat?

Když se bavíme o eleganci a o tom, že šaty dělají člověka, tak lze předpokládat, že se pohybujeme v situaci, která si od nás žádá určitý typ oděvu. Buď, když dostanete pozvánku, tak na ní bude vypsán požadovaný dress code anebo se pro určité akce hodí daný typ oděvu.

Všeobecně platí, že pro denní akce (např. zahradní slavnost) se, co se týká šatů, nosí lehké, volné a vzdušné, zatímco na večer si dámy obléknou zdobnější a trochu těžší model. Pokud budete volit kostýmek, tak na den můžete rovněž zvolit lehčí formu, můžete vynechat i sako. Na večer se pak více oblékněte a můžete kostým doplnit i masivnějšími klenoty.

Eleganci nepřidá, když si vyberete špatnou velikost. A to platí jak o čísla menší, tak i větší. Ten první příklad vám udělá faldy a druhá varianta bude neforemná, takže budete působit nedbale.

Co všechno je elegantní?

Nemusí to být jen pracovní oděv (nemyslíme montérky, ale požadovaný oděv do práce), ale i společenské šaty, lehce provokativní model či hodně pestře vyvzorovaný oděv. Záleží na tom, jak budete model kombinovat.

Nevadí, když budete mít jen kalhoty a košili, u mužů se klidně odpouští tzv. nedbalá elegance, kdy mají polorozepnutou košili bez kravaty či motýlku. U žen zase nevadí ani transparetní top, pokud pod ní mají vkusné prádlo, lépe však košilku. Ale máme tu ale. Když si francouzská modelka Laetitia Casta nebo naše Eva Herzigová vzaly na společenské akce hodně průsvitné šaty, které málo zakrývaly (Laetitia dokonce v podstatě ukázala poprsí), tak možná vzbudily rozruch, ale o eleganci nikdo nepochyboval, protože oboje šaty byly krásné a dobře propracované. Tím se dostáváme k tomu, že hodně záleží na tom, jak model vypadá a jak je zpracován. Pokud budí kvalitní dojem, lze ho označit za elegantní. Jen si vybavte některé šíleně přeplácané modely z levné konfekce a dejte vedle ně rovněž hodně barevně bláznivé šaty, které ovšem mají trochu hlavu a patu. Míněno, že rozmístění motivů a vzájemná barevná harmonie vytváří vkusný oděv.

Nebojte se však, že výše zmíněný propracovaný příklad musí být jen výsadou módy drahé od věhlasných návrhářů, tzv. haute couture. Rovněž sem patří i pret-á-porter, neboli ležérnější modely, kterých je i více kousků, na rozdíl od haute couture. A elegantní můžete být i z běžné konfekce, jen si dávejte pozor na střihy a materiály. Podívejte se, zda se oděv příliš nemačká, švy se netrhají a celkově shlédněte, zda šaty nevypadají moc levně. Jsou totiž oděvy, které snesou levnější materiály (tílka, trička, legíny apod.), ale obleky či kostýmy mezi ně nepatří. Zde si raději připlaťte, protože se jedná o dlouhodobou investici.

Co není elegantní?

Nelze určit všeobecně daná pravidla, ale pár věcí by se našlo. Pokud budete mít elegantní sako, drahou kabelku, perfektní lodičky, skvostné šperky, ale k tomu všemu si vezmete evidentně sportovní (byť bez aplikací a černou) sukni, tak celkový dojem zkazíte. Bude to totiž poznat vzájemné rušení detailů či materiálů váš oděv shodí.

Vyhněte se i různě alternativním oděvům. Pokud se až moc barevně vyzdobíte (pruhované punčochy, manšestrové sako, džínová sukně apod.), tak nebudete působit elegantně. Přípustný je jeden barevný prvek k celkově jednotně kolorovanému modelu (např. ty pruhované punčochy k celkově černému outfitu).

Rovněž se vyhněte klasickým módním nešvarům. Ponožky v sandálech, igelitové tašky, volná saka a´la 80. léta. Toto období vůbec dnes nekonvenuje přívlastku elegantní, i když tehdy spousta věcí bylo za to považováno. Rovněž si nevybírejte saka ze streče, která jsou na zip nebo kalhoty na gumu v pase.

Elegantní oděvy většinou neseženete v běžné levné konfekci. Zmíněné sako ze strečové umělotiny a na zip, které nosí i někteří lidé na manažerských postech jsou faux pax. Raději se poohlédněte v second handech a vyberte si něco, co není příliš vytahané a skvěle vám to padne.

Jak být elegantní?

Není to jen záležitost odívání. Musíte znát i základní pravidla etikety. Pokud budete mít na sobě perfektně padnoucí model špičkové značky a budete mluvit jako dlaždic a ještě se u toho budete všelijak hrbit, tak k eleganci to bude mít daleko. Nebudeme jmenovat, ale jistě bychom si mohli vybrat i z veřejně známých osobností, které se chlubí nákladným oděvem, ale jejich leckdy vulgární chování, oblek zastře.

K eleganci vám pomohou módní časopisy

Až budete hledat něco** elegantního, prohlédněte si módní časopisy.** I když se tam objevují leckdy bláznivé kreace, tak do sebe něco mají. Je pravda, že extravagantní šaty za několik desítek tisíc, těžko seženete v nějaké příslužné obměně v hodnotě pár stovek. Ale můžete si udělat porovnání. I když se dnes nosí opět vycpávky, už to nevypadá jako to, co se nosilo v 80. letech minulého století.

Pokud chcete opravdu** jistotu, že budete mít něco elegantního, tak vyberte podle základních kritérií:**

▪ kvalitní materiál

▪ jednoduchý střih

▪ odstíny bílé či černé

▪ oděv bez zbytečných aplikací.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18409 (novesluzby.cz#22436)


Přidat komentář