Čtečky elektronických knih

Čtečky elektronických knih si získávají stále větší oblibu i u nás. Podle čeho bychom se měli řídit, aby byl výběr čtečky co nejlepší? Na co si dát při výběru čtečky pozor a co zásadně nepodcenit?

Že si bez knih jen těžko můžete představit život? Knihy sebou berete na všechny cesty a někdy se vám stane, že se vám velká kniha už nepodaří přibalit? Nebo ke svému studiu potřebujete velké množství knih a brát je neustále sebou je prostě nemožné? V tom případě začněte uvažovat nad čtečkou elektronických knih. Na trhu je velké množství čteček knih, které se pohybují v různém cenovém rozmezí. Součástí některých čteček je i dotyková obrazovka a WIFI. Čtečky elektronických knih se stávají každým rokem levnější a tak dostupnější široké veřejnosti

Čtečky elektronických knih

Čtečka elektronických knih je speciální zařízení, na kterém můžete číst různé textové soubory. Čtečky elektronických knih jsou založeny na speciální technologii elektronického inkoustu. Na LCD monitorech, mobilních telefonech nebo noteboocích se využívají displeje z tekutých krystalů. Technologie elektronického inkoustů má oproti displeji z tekutých krystalů mnoho výhod.

Výhody elektronických čteček knih

Jednou z největších výhod technologie, na které fungují čtečky elektronických knih, je nízká spotřeba elektrické energie. Další výhodou je vysoký kontrast a velmi dobrá čitelnost na přímém slunci. Čtení textu z elektronické čtečky se podobá čtení klasické knížky. Čtení knih z elektronické čtečky je také mnohem méně namáhavé pro oči, než čtení z LCD monitoru.

Podle čeho vybírat čtečku elektronických knih

Už dlouho přemýšlíte, že budete investovat do čtečky elektronických knih, ale nejste si jisti, podle jakých kritérií kvalitní čtečku knih vybrat? Rozhodovat se můžete na základě velikosti displeje čtečky, možností čtení elektronických knih, možnosti psaní poznámek, dotykového displeje, výdrže baterie nebo nahrávání knih do čtečky.

Velikost displeje čtečky elektronických knih

Při výběru čtečky knih je velikost displeje velmi důležitá. Podle velikosti displeje se také liší cena jednotlivých čteček knih. Čím je displej větší, tím více se vám tam toho více vejde, ale na druhou stranu je takto čtečka hůře skladná a přenositelná. Velikost displeje se u čteček různí, za standard může být považována velikost šestipalcová. U větší velikosti, než je šestipalcová může nastat problém s jejím přenášením. Čtečka knih, která má velikost pět palců je velmi snadno přenosná. Čitelnost na takovéto čtečce knih je závislá na formátech, které používáte. Na českém trhu můžete zakoupit čtečky knih s velikostí displeje od 5do 12 palců. Na běžné čtení je vhodný šesti palcový displej, na úpravu textů se doporučuje minimálně displej devíti palcový. Displej by měl také spotřebovávat co nejméně energie.

Elektronické knihy a čtečky knih

Elektronické knihy jsou knihy v elektronické podobě, které můžete číst pomocí specializovaných čteček elektronických knih, na mobilu nebo v počítači. Před samotným výběrem čtečky knih je také důležité promyslet, jaké elektronické knihy budete nakupovat. Některé elektronické knihy jsou pouze pro určitý druh čteček. Před samotnou koupí čtečky knih si pořádně rozmyslete, kde budete elektronické knihy kupovat, jaké formáty elektronických knih vám mohou nabídnout a také je důležité vědět, zda tyto formáty budou fungovat na vaší čtečce knih.

Jazyk elektronické čtečky knih

Elektronickou čtečku knih si dále můžete vybírat podle toho, zda čtečka podporuje český jazyk. V případě, že čtečku kupujete v České republice, tak by čtečka měla češtinu podporovat. Samozřejmě je vždy lepší se poradit s prodejcem a ujistit se. Problém může nastat tehdy, když kupujete čtečku knih v zahraničí. V případě, že si čtečku kupujete v zahraničí, předem se informujte o podpoře češtiny.

Psaní poznámek v elektronické čtečce

Některé druhy čteček knih nabízí i možnost psaní vlastních poznámek a jejich následného přenesení do počítače. Záleží jen na vás, zda byste tuto funkci využili.

Dotykový displej elektronických čteček

Součástí některých čteček je i dotykový displej. Před koupí čtečky by bylo dobré vyzkoušet, jak se vám bude manipulovat se čtečkou bez dotykového displeje a se čtečkou s dotykovým displejem. Na základě této zkoušky se vám bude lépe rozhodovat ve výběru.

Výdrž baterie čtečky elektronických knih

Dalším kritériem výběru čtečky elektronických knih je také výdrž baterie čtečky. Výdrž baterie u čteček se namísto hodin udává v počtu otočení stránek (impulzů). Průměrná výdrž baterie je přibližně 10 000 impulzů. Čtečky se dobíjejí z elektrické sítě nebo připojením na počítač. Čtečka se nabije přibližně za 3 až 4 hodiny. Při prvním použití se doporučuje čtečku plně nabít a vybít, navýší se tak životnost baterie.

Nahrávání knih do čtečky

Pro správnou čtečku knih se také můžete rozhodnout na základě** nahrávání elektronických knih do čtečky**. Běžně se čtečka připojí k počítači pomocí** USB portu**. Poté už můžete jednoduše soubory z počítače přetáhnout do čtečky knih. Některé čtečky podporují WiFi nebo 3G síť a tak můžete knihy stahovat přímo z internetu do čtečky. Jiné čtečky zase podporují přehrávání hudby ve formátech MP3 a WMA nebo zobrazené fotografií.

Cena čteček elektronických knih

V případě, že jste se rozhodli investovat do koupi čtečky elektronických knih, měli byste mít jasno v tom, co od čtečky knih očekáváte. Rozhodnout se můžete na základě výše zmíněných kritérií. Důležité je, zda je pro vás rozhodující velikost displeje, cena, dotykový displej, výdrž baterie nebo jazyk elektronické čtečky knih. Před koupí by také bylo vhodné pobavit se s někým, kdo elektronickou čtečku používá. Většinou je pro nás hlavním kritériem v rozhodování cena. Nejlevnější čtečky elektronických knih můžete zakoupit přibližně za 1500 Kč, ceny těch nejdražších čteček se pohybují okolo 10 000 Kč.  Před koupí čtečky si také zjistěte si, jaká je dostupnost elektronických knih v češtině. Online obchody elektronických knih nabízí elektronické knihy různých žánrů. Nejlevnější elektronickou knihu si můžete zakoupit za 20 Kč. K dostání jsou i elektronické knihy zdarma. V tom případě však nemůžete očekávat příliš velkou kvalitu.

Čtečky elektronických knih na závěr

Milovníci knih mohou cítit určitou nedůvěru k elektronickým čtečkám knih. Někteří z nás se možná jen těžko vzdají pravidelných návštěv knihoven nebo knihkupectví. Onu nezaměnitelnou vůni nové knihy nemůže nahradit žádné elektronické zařízení. A co třeba dárky v podobě knih? Komu neudělá radost nová kniha. Ano, kniha se dá darovat i v elektronické podobě, ale bude zde jistý rozdíl. Na druhou stranu, když se vydáte na dovolenou, nemusí vám vždy stačit kufry k tomu, abyste si sbalili všechny knihy, které hodláte přečíst**. Elektronická čtečka knih** nám poskytuje shromáždit velké množství knih najednou. Skladnost elektronické čtečky knih vám dovolí vzít ji sebou kamkoliv. V autobuse nebo na zastávce jednoduše vytáhnete čtečku, začtete se do své oblíbené knihy a po té ji snadno uložíte do batohu nebo kabelky. Už záleží jen na vás, zda se rozhodnete pro čtečku knih.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18431 (novesluzby.cz#23246)


Přidat komentář